שתף קטע נבחר

דיירים סרבנים יפצו בפרויקט פינוי-בינוי

מליאת הכנסת אישרה בקריאה ראשונה את הצעת חוק פינוי-בינוי. ההצעה קובעת כי במקרה שרוב בעלי הדירות בבניין מעוניינים בביצוע פרויקט פינוי-בינוי, בית המשפט יוכל לחייב את הדיירים הסרבנים לפצות את שאר בעלי הדירות או לחילופין אף לפנות אותם במקרה של "סירוב בלתי סביר"

מליאת הכנסת אישרה בקריאה ראשונה את הצעת חוק פינוי ובינוי הקובעת כי כאשר קיימת הסכמה של רוב בעלי הדירות לביצוע פרויקט פינוי בינוי, רשאי בית המשפט להטיל על בעל דירה המסרב לביצוע העסקה, חובת לפצות דיירים שנפגעו מהסירוב. על פי ההצעה שיזמה שרת המשפטים, איילת שקד,, בית המשפט יהיה רשאי להטיל על הדייר המסרב חובת פיצוי או לחילופין, להורות בצו על פינוי הדירה של הדייר הסרבן ולמנות אדם אשר היה מוסמך בהתאם להוראות בית המשפט להתקשר בעסקה בשמו.

 

יוצא לדרך: מתחם פינוי-בינוי ראשון בהרצליה

צפון ת"א: 23 מבנים יהרסו לטובת 9 מגדלים

בקרוב: התחדשות עירונית ברמת אביב ג'

 

בדברי ההסבר להצעה נכתב: "הצורך בהסכמת כל בעלי הדירות לשם ביצוע עסקת פינוי ובינוי מקנה לבעל דירה יחיד עמדת מיקוח בעייתית, שבה הוא עלול לעשות שימוש לרעה, לעתים גם במחיר הכשלת העסקה. עדיין קיים קושי רב בקידום עסקאות פינוי ובינוי בשל קיומם של בעלי דירה מסרבים ונראה כי האפשרות לתבוע בנזיקין את בעל הדירה המסרב אינה מספקת את המענה הנדרש".

 

שרת המשפטים איילת שקד אמרה בדיון כי ההצעה מבקשת לקבוע שזכותו של היחיד לא תהפוך לזכות וטו. "כאשר יהיה רוב מיוחס של 80% מהדיירים, יוכל בית המשפט להורות בצו על פינוי הדירה של בעל הדירה הסרבן. סנקציה זו תופעל רק במקרה שנקבע שהסירוב הוא בלתי סביר".

 

ח"כ איציק שמולי (המחנה הציוני) אמר כי "השרה לא פירטה מה הוא אותו סירוב בלתי סביר. מה שעשוי להראות לבן אחד סירוב סביר מאוד, עשוי להראות ל90% מהדיירים בניין כסירוב בלתי סביר. הייתה לי הצעה דומה ואחרי שנפגשתי עם לא מעט אזרחים ותיקים, החלטתי לרדת מהצעת החוק".  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: קרן נדל"ן
פרויקט פינוי-בינוי בהרצליה
צילום: קרן נדל"ן
מומלצים