שתף קטע נבחר

שורת ניצחונות לקלינטון וטראמפ ב"סופר טיוזדיי"

שני המועמדים המובילים במרוץ לבית הלבן השיגו הלילה, לפי המדגמים, ניצחונות רבים בליל הפריימריז הגדול. סנדרס ניצח בארבע מדינות ונשאר בתמונה. קרוז זכה בשתי מדינות ורוביו, היריב הגדול של טראמפ, רק באחת

 

דונלד טראמפ והילרי קלינטון רשמו הלילה (יום ד') שורת ניצחונות ב"סופר טיוזדיי", יום ההצבעה הגדול ביותר בפריימריז של הרפובליקנים והדמוקרטים. לפי המדגמים שפורסמו עד כה נראה שהלילה הזה סולל למעשה את דרכם של השניים להתמודדות ראש בראש על הנשיאות בנובמבר, וליריביהם בפריימריז יהיה קשה להדביק אותם.

 

עוד חדשות מעניינות מהעולם בדף הפייסבוק של דסק החוץ

 

בפריימריז הרפובליקניים ניצח טראמפ בשבע מדינות: ארקנסו, ג'ורג'יה, אלבמה, מסצ'וסטס, וירג'יניה, ורמונט וטנסי. טראמפ כצפוי הפסיד לסנאטור טד קרוז בטקסס, מדינת הבית שלו. קרוז גבר על טראמפ גם באוקלהומה ובאלסקה. הסנאטור מפלורידה מרקו רוביו, שמקווה להשאיר את הקמפיין שלו בחיים ולהיות האלטרנטיבה המובילה לטראמפ, ניצח רק במינסוטה. "הוא הלוזר הגדול של הלילה", אמר עליו טראמפ.

 

בפריימריז הדמוקרטיים, לפי המדגמים, ניצחה קלינטון את ברני סנדרס בשבע מדינות: טקסס, וירג'יניה, ג'ורג'יה, אלבמה, מסצ'וסטס, טנסי וארנקסו, שבה היה הבעל ביל קלינטון המושל לפני שנבחר לנשיאות. סנדרס גבר עליה בארבע מדינות ונשאר רלוונטי במרוץ. הוא ניצח באוקלהומה, בקולורדו, במינסוטה ובמדינתו ורמונט. לפי המדגמים קלינטון ניצחה את סנדרס גם באסיפות הבחירות של הדמוקרטים בסמואה האמריקנית, שהיא טריטוריה של ארה"ב.  

  

טראמפ לצד מושל ניו ג'רזי כריס כריסטי (צילום: AP) (צילום: AP)
טראמפ לצד מושל ניו ג'רזי כריס כריסטי(צילום: AP)
 

 

 

 


 

קלינטון הלילה בפלורידה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
קלינטון הלילה בפלורידה(צילום: AFP)

רשם הישג לא מבוטל וניצח בארבע מדינות. סנדרס (צילום: AP) (צילום: AP)
רשם הישג לא מבוטל וניצח בארבע מדינות. סנדרס(צילום: AP)

קלינטון נאמה הלילה במיאמי והראתה שמבחינתה הבחירות הכלליות כבר החלו, באמצעות מתקפה על המפלגה הרפובליקנית. קלינטון האשימה את הרפובליקנים בכך ש"הפנו את גבם" למעמד הביניים האמריקני. היא מתחה ביקורת על "רטוריקה מכעיסה ומעוררת מחלוקת" של "המועמד הרפובליקני המוביל", מבלי לנקוב בשמו של טראמפ. היריב הדמוקרטי סנדרס היה מפורש יותר. "לא ניתן לדונלד טראמפים של העולם לפלג בינינו", אמר סנדרס לתומכיו בוורמונט.

 

מושל ניו ג'רזי כריס כריסטי, שפרש לאחרונה מהמרוץ לנשיאות והודיע על תמיכתו בטראמפ, חלק הלילה במה עם טראמפ בנאום בפאלם ביץ' והציג אותו כנשיאה הבא של ארצות הברית. בתחילת דבריו בירך טראמפ את קרוז על ניצחונו בטקסס. על האכזבה של רוביו, "הלוזר הגדול" כהגדרתו, אמר טראמפ שהוא "עבר לילה קשה". טראמפ אמר שהוא מעוניין לשים את המחלוקות במפלגה מאחוריו כדי להתמקד בקרב מול הילרי קלינטון.

מרקו רוביו. מסתמנת אכזבה גדולה (צילום: AP) (צילום: AP)
מרקו רוביו. מסתמנת אכזבה גדולה(צילום: AP)

מתחזק. טד קרוז (צילום: AP) (צילום: AP)
מתחזק. טד קרוז(צילום: AP)

נזכיר עד כמה משמעותי "סופר טיוזדיי": עד היום הצביעו בפריימריז בארבע מדינות - אצל הדמוקרטים ניצחה קלינטון בשלוש ויריבה ברני סנדרס ניצח באחת, ואצל הרפובליקנים ניצח טראמפ בשלוש וטד קרוז באחת. אלא שארבע המדינות שבהן נערכו הפריימריז עד כה חילקו רק נתח קטן ממספר הצירים שצריך מועמד לגרוף בפריימריז הדמוקרטיים והרפובליקניים כדי שיוכרז ניצחונו הרשמי במרוץ המפלגתי. 13 המדינות שהשתתפו בהצבעה היום, ב"סופר טיוזדיי", יחלקו כבר כמעט חצי מהצירים הדרושים לניצחון במרוץ הרפובליקני ויותר משליש מהצירים הדרושים לניצחון במרוץ הדמוקרטי - ומכאן חשיבותו הגדולה של היום.

 

עצרת בחירות של טראמפ ליד המטוס שלו באוהיו (צילום: AP) (צילום: AP)
עצרת בחירות של טראמפ ליד המטוס שלו באוהיו(צילום: AP)

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

בתור לקלפי באוקלהומה (צילום: EPA) (צילום: EPA)
בתור לקלפי באוקלהומה(צילום: EPA)
 

המטרה של טראמפ הלילה הייתה פשוטה - לנצח בכמה שיותר מדינות ובפער כמה שיותר גדול - משום שהצירים שמחלקות המדינות הלילה מחולקים באופן יחסי למספר הקולות שקיבל כל מועמד (לעומת השיטה שקיימת בחלק מהמדינות האחרות שמשתתפות בפריימריז - שיטת "המנצח לוקח הכול"). טראמפ קיווה לנצח את טד קרוז בטקסס, אך לפי המדגמים הפסיד. קרוז, שככל הנראה ניצח גם באוקלהומה,

מתחזק.

 

המטרה של מרקו רוביו, יריבו המשמעותי ביותר של טראמפ, הייתה לסיים לפני טראמפ במדינה אחת לפחות ובנוסף להקדים את קרוז בכל אחת מהמדינות למעט בטקסס, שם כאמור קרוז ניצח כצפוי. בינתיים הוא נכשל לחלוטין. רוביו, שנחשב לתקווה של הרפובליקנים המתונים, קיווה לפני ה"סופר טיוזדיי" להשאיר את הקמפיין שלו בחיים. הוא היה זקוק לניצחון אחד לפחות הלילה כדי להפיח רוח חיים משמעותית יותר בקמפיין שלו ולהגדיל את סיכוייו לתת קרב לטראמפ.

 

המטרה של קלינטון אצל הדמוקרטים הלילה, כמו זו של טראמפ אצל הרפובליקנים, הייתה לנצח בכמה שיותר מדינות שהשתתפו ב"סופר טיוזדיי" ובפערים כמה שיותר גדולים. בסקרים שנערכו בימים שלפני ההצבעה קלינטון הובילה ברוב המדינות. אם הם יתממשו עם פרסום תוצאות האמת היא תוכל לתת מכה אנושה ודי סופנית לסיכוייו של יריבה היחיד, ברני סנדרס.

 

המטרה של סנדרס הייתה לנסות "לגנוב" ניצחונות בכמה וכמה מדינות. בינתיים, לפי המדגמים, הוא ניצח בשתי מדינות, ורמונט ואוקלהומה, והדבר עשוי לתת תנופה מחודשת לקמפיין שלו, ולהוכיח שלמרות הפסדיו האחרונים לקלינטון, ציבור הצעירים שאותו סחף עדיין מאמין בו ורוצה במועמדותו לנשיאות.


פורסם לראשונה 01/03/2016 23:26

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
רוצים קרב ראש בראש. טראמפ וקלינטון
צילום: רויטרס
מומלצים