שתף קטע נבחר

סקר: איזו קופת חולים הכי אהובה בישראל?

מחקר של אוניברסיטאות חיפה ובן גוריון, מצא שהישראלים מאוד מרוצים מהשירות הניתן להם בכל קופות החולים. עם זאת, מכבי מובילה ביתרון קל ואחריה לאומית. במקום השלישי - כללית, ומאוחדת אחרונה. עורכי הסקר: אין שוני משמעותי בין מבוטחי הקופות, מה שמסביר את אחוז המעבר ביניהן

הישראלים שבעי רצון מקופת החולים שלהם: סקר חדש שנערך על ידי המרכז לניהול ומדיניות ציבורית באוניברסיטת חיפה, בשיתוף המחלקה למינהל ומדיניות ציבורית באוניברסיטת בן גוריון, מגלה פערים קטנים ברמת שביעות הרצון בין מבוטחי הקופות. בראש הרשימה קופת החולים מכבי, עם פער קטן לעומת קופת החולים לאומית, שבמקום השני, והכללית שתופסת את המקום השלישי. במקום האחרון מבחינת שביעות הרצון נמצאת קופת חולים מאוחדת.

 

- איזו קופת חולים הכי משתלמת לנשים בהריון?

- מעבר בין קופות החולים: איזו זינקה בהצטרפויות - ואיזו ננטשה?

- מדריך: איך עוברים מקופת חולים אחת לאחרת?

 

המחקר נערך  על ידי פרופ' ערן ויגודה-גדות וד"ר ניסים כהן מהמרכז לניהול ומדיניות ציבורית בבית הספר למדעי המדינה של אוניברסיטת חיפה ופרופ' שלמה מזרחי מהמחלקה למנהל ומדיניות ציבורית של אוניברסיטת בן-גוריון.. הוא כלל מדגם של 625 נשאלים, המייצגים את כלל האוכלוסייה הבוגרת בישראל. מתוך הנשאלים, 301 השתייכו לשרותי בריאות כללית, 152 למכבי, 84 מאוחדת ו-66 מהנשאלים היו מבוטחים בקופת החולים לאומית. בנוסף השתתפו בסקר שני חיילים שאינם משתייכים לקופת חולים. שאר הנשאלים לא הצהירו על הקופה בה הם מבוטחים.

 

 

פערים קטנים ברמת שביעות הרצון בין מבוטחי הקופות (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
פערים קטנים ברמת שביעות הרצון בין מבוטחי הקופות(צילום: shutterstock)

מכבי במקום הראשון

המחקר בחן את עמדות מבוטחי הקופות במספר סוגיות הקשורות לאמון ושביעות רצון במדד של 1-5. לדברי החוקרים, למרות שההבדלים מובהקים, בחלק מהמקרים הם היו קטנים – בעיקר כשמדובר בהבדלים של פחות מעשירית אחת.

 

מהנתונים עולה כי במדד שביעות הרצון קופת חולים "מכבי" מדורגת במקום הראשון עם מדד של 3.716, מיד אחריה קופת חולים "לאומית" עם מדד של 3.564, במקום השלישי שירותי בריאות כללית עם ממוצע 3.446 ובמקום הרביעי קופת חולים מאוחדת עם ממוצע שביעות רצון של 3.406.

 

קופת חולים "מכבי" נהנתה גם מהאמון הגבוה ביותר של מבוטחיה עם ממוצע של 3.186, לאחריה "לאומית" עם 3.091, לאחר מכן "כללית" עם 3.017 ו"מאוחדת" עם רמת אמון 2.942.

 

מבחינת הערכת הגינות הקופה, הקופות "מכבי", "כללית" ו"לאומית" צמודות כמעט לגמרי: 3.277 ו-3.234 ו-3.212 (בהתאמה) ומיד לאחר מכן נמצאת "מאוחדת" עם מדד של 3.196. קופת חולים "מכבי" ראשונה במדד הערכת ביצועי הקופות בעיני המבוטחים עם ממוצע של 3.314, אחריה, בפער קטן מאוד, קופת חולים "לאומית" עם ממוצע של 3.257, במקום השלישי קופת חולים "כללית" עם ממוצע של 3.117 ובמקום הרביעי קופת חולים מאוחדת עם ממוצע של 3.095.

 

המבוטחים מעריכים את שירותי הבריאות

במדד שבחן את מידת השיתוף של קופות החולים את המבוטחים בתהליכי קבלת ההחלטות קיבלו כל הקופות ציונים נמוכים למדי ביחס לכל שאר המדדים.

 

במקום הראשון נמצאה קופת חולים "מאוחדת" עם ממוצע של 2.598, במקום השני בפער קטן אך מובהק נמצאה קופת חולים "כללית" עם ממוצע של 2.498, במקום השלישי קופת חולים "מכבי" עם ממוצע של 2.451 ובמקום האחרון קופת חולים "לאומית" עם ממוצע 2.419.

  

"הציבור בישראל מעריך את ביצועי מערכת הבריאות כבינוניים עד טובים", ציינו החוקרים. "המיקום היחסי של מערכת הבריאות של ישראל בהשוואה למערכות אחרות בעולם הוא מכובד, במיוחד לאור העומס הכבד בו היא עומדת. לאור חוסר הנכונות האמיתי של המדינה להשקיע די בתשתיות נחוצות, כמו מספרי מיטות והשקעה ברפואה בפריפריה, ולאור הציפיות הגבוהות של הציבור ממנה, וזה משתקף בתוצאות", סיכמו החוקרים.
 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
המבוטחים מרוצים מהשירותים בקופות החולים
צילום: shutterstock
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים