שתף קטע נבחר

הרב סתיו על תחקיר הבד"ץ: "כשהכל ייחשף - הארץ תרעד"

הרב דוד סתיו מגלה כי במשך שנים התריע ארגונו על "החפיפיניקיות והרשלנות" ברישום הנישואים החרדי - אך הרבנות בחרה להמשיך לשמש עבורם "חותמת גומי": "כל ה'רבלך' יכולים לערוך חופות, עם או בלי הסמכה; שוב מתברר שההתנכלות לצהר נובעת רק ממניעים פוליטיים ועסקניים. אין לה ולהלכה או ליהדות ולא כלום"

"פקחים במחלקת רישום הנישואים אומרים שאם הפרטים ייצאו החוצה, הארץ תרעד". את הדברים אומר ל-ynet יו"ר ארגון רבני "צהר", הרב דוד סתיו – והוא מאשים: "ההתנכלות ל'צהר' נובעת רק ממניעים פוליטיים ועסקניים. אין לה ולהלכה או ליהדות - ולא כלום".

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >> 

 

אחרי שספג אינספור מתקפות מצד הרבנות הראשית והחרדים, מאז הוביל את "חוק צהר" ופתיחת אזורי הרישום לנישואים, הרב סתיו משחרר את הניצרה. "הרישום ב'צהר' פי-כמה וכמה יותר מוקפד ומדוייק, יותר מכל רבנות או בד"ץ, והם יודעים את זה, הוא אומר, וממליץ לרבנות "שתבדוק היטב מה קורה בבד"צים. אחר כך שיבואו אלינו".

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

בראיון לאחר פרסום ממצאי תחקיר ynet ו"ידיעות" הבוקר (א'), שהעלה כשלים ברישום לנישואים דרך הבד"צים הפרטיים –מבהיר יו"ר "צהר" כי הוא וחבריו לא הופתעו: "כבר שנים אנחנו מתריעים על זה, כולם יודעים את זה. במשרד הדתות לא יכולים להגיד שהם מופתעים".

 

 

"הנחת העבודה ברבנות, וזה מופיע בפרוטוקולים של מועצת הרבנות, הייתה תמיד שמי שבא להתחתן בבד"ץ, אלה חרדים ותלמידי ישיבות, ואלה – ברור שהם בסדר וכשרים להינשא".

 

"כל 'רבלך' יכול לערוך חופות"

לדברי רבה של שהם, ברבנות ידעו שהבד"ץ מחפף, "אבל כל הבירוקרטיה מתייתרת, כביכול,

כשמדובר בחרדים", הוא אומר. "הרבנים טרחו כל הזמן להסביר שדווקא אצלנו צריכים בדיקות וחקירות רציניות, כי הן נועדו לחילונים, ואלה מתחתנים אצלנו. מה שהם שכחו זה שגם הציבור החרדי ענק. יש בו עשרות-אלפי בעלי תשובה, והרבה אנשים מבחוץ שבאים להירשם, כי זה נוח".

 

אבל הבוקר התגלה שאפילו קצת יותר מדי נוח: כתבת "ידיעות" ו-ynet הצליחה לקבל אישור להינשא עם חתן פיקטיבי ומסמכים מזוייפים – בהם תעודת רווקות ואישור על הדרכת כלות. "מה שקורה שם זה לא 'רישום ידידותי,' אלא חפיפניקי ומרושל, שלא בודק שום מסמך ולא מכיר שום רב.

 

"מי הסמיך אותו? מי אישר אותו? הנהלים האלה בכלל לא קיימים מבחינתם". הרב סתיו הוסיף, והאשים כי "כל 'רבלך' יכול לערוך חופות, עם או בלי הסמכה, עם או בלי בדיקה. כל רב עיר יכול לספר על ים של טעויות שהרבנים האלה עושים בגלל שהם לא מוכשרים לזה".

 

"אנחנו מאוד שמחים לעבוד עם הרבנות הראשית, ורואים את עצמנו כבאי-כוחה", מבהיר הרב סתיו. "אצלנו הרבנות היא באמת הרושמת, היא הבודקת, היא עושה הכל. אבל בבד"צים הרבנות לא עושה כלום – רק סומכת עליהם, ומאשרת את כל התיקים בלי לבדוק כלום. חותמת גומי".

 

"הרבנות סימנה את צהר כאויב"

מוקדם יותר שיגר הרב סתיו מכתב לרבנים הראשיים לישראל, שמבין השורות שלו מחלחלים עלבון לצד כעס

ארוך שנים: "זה עשרים שנים ש'צהר' מציבה סטנדרטים גבוהים מאוד, בין הלכתיים ובין אנושיים, לעריכת חופות כדת משה וישראל", כתב. "צהר מקפידה מאוד שנישואיה ייערכו אך ורק במסגרת הרבנות הראשית לישראל, כחוק, וללא הוצאת לעז על גופים אחרים".

 

"מסיבות שונות ראתה הרבנות הראשית לישראל בעבר, ונראה שגם בהווה, את צהר כיריב או אפילו כאויב, ובשל כך נוצר מתח רב מיותר בין הגופים. כחלק ממתח זה, מידי פעם הוטל דופי שקרי במעשיה של צהר".

 

הרב סתיו הציע לרבנות, בשם הארגון שהוא עומד בראשו, להיפגש "ולהיערך ביחד מול המציאות המורכבת, ובכך נגדיל תורה ונאדירה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ראובן קפוצ'ינסקי
"שנים אנחנו מתריעים על זה". הרב דוד סתיו
צילום: ראובן קפוצ'ינסקי
מומלצים