שתף קטע נבחר

רבנים: הסכם צהר לא חוקי, לקחת מהם התעודות

"ארגון הרבנים הארצי בהתיישבות" המאגד כ-50 רבנים, התלונן במכתב ששוגר אל המשרד לשירותי דת, על ה"פרס" שקיבלו רבני צהר לאחר "השמצות פרועות וחסרות רסן" נגד הרבנים והרבנות בישראל. במכתב נטען כי ההסכם עם צהר מנוגד לחוק

המאבק סביב מיזם הנישואים של צהר אינו שוכך: עשרות רבני יישובים ומועצות אזוריות דורשים מהמשרד לשירותי דת לחזור בו לאלתר מההסכם המאפשר את המשך פעילות מיזם החתונות של צהר בטענה שהוא אינו חוקי. במכתב ששיגרו ליועץ המשפטי של המשרד, הם אף מאיימים במרומז כי יתלוננו בפני מבקר המדינה על ההחלטה להקצות תעודות נישואים לארגון כפי צורכו.

 

 

עוד בערוץ היהדות  - קראו:

 

הרב יוסף שלוש, יו"ר "ארגון הרבנים הארצי בהתיישבות" - המונה כ-50 רבנים מקומיים ברחבי הארץ, שיגר מכתב אל היועץ המשפטי עו"ד ישראל פת ובו הוא מלין על שיתוף הפעולה הלא-חוקי עם צהר, ועל ה"פרס" שקיבל הארגון לאחר "השמצות פרועות וחסרי רסן" נגד רבנים בישראל, מוסד הרבנות המפואר והשר לשירותי דת.

 

"התבשרנו שגם המשרד הממשלתי לענייני דתות עובר על החוק והנהלים בריש גלי, ונתן לרבנות שֹהם – ארגון צהר – 300 תעודות נישואין", מוזהר היועץ המשפטי, "אנו דורשים ומבקשים להחזירם לאלתר למשרד לענייני דתות, ואם לא – יבקש זאת מכם היועץ המשפטי לממשלה ומבקר המדינה".

 

כדי לחזק את הקביעה שמדובר בהסדר לא-חוקי, מציין הרב שלוש כי לאחר שפורסמו ההבנות בין מרגי לצהר ביקש גם הוא, כרב האזורי דרום השרון, לפתוח סניפי רישום נישואים בתל אביב ובלוד ולקבל לצורך כך די תעודות, אך נענה במכתב, ובחוזר לכלל הרבנים, שהדבר אסור. על כך תהה: "מדוע לשוהם ולצהר מותר?".

 

למה הרבנים הדתיים-לאומיים צריכים להתחנן?

בתוך כך, יו"ר ארגון רבני צהר, הרב דוד סתיו, מאשים את הרבנות הראשית בהשפלתם של רבני הציונות הדתית בכך שקבעה קריטריונים מקוממים ולא שוויוניים לקבלת רישיון עריכת חופות.

 

לדבריו, מדובר ב"מצב מביש" שלא יכול להימשך, בו רבנים, ראשי ישיבות ומחנכים בכירים "מתחננים כעניים

בפתח" שיותר להם לערוך חופה.

 

במאמר שיפורסם בעלון "השבת", שמפיץ ארגון צהר בבתי כנסת, כתב הרב סתיו: "אף אחד איננו יכול להסביר את האפליה הבוטה הזאת, וכך גם לא את הקריטריונים החריגים. לא ננוח ולא נשקוט עד אשר ייקבעו קריטריונים אחידים למי ראוי לערוך חופה וקידושין במדינת ישראל שייאכפו באופן שווה על רבנים חרדים וציונים דתיים כאחד".

 

אף שהדברים יופצו לציבור הרחב רק בסוף השבוע, יש לציין כי יו"ר צהר כתב אותם כבר בראשיתו כ"מאמר ניצחון" בעקבות ההסכם עם השר לשירותי דת, שאיפשר את המשך קיום מיזם הנישואים של הארגון, וטרם ישיבת מועצת הרבנות הראשית אתמול, שבה הוחלט על הקמת ועדה שתדון בטענות צהר, ובמקביל על הגברת אכיפת התקנות באופן שיקשה על צהר להשיא זוגות כפי המבוקש.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המאבק לא תם
צילום: גיל יוחנן
מומלצים