שתף קטע נבחר

מהפכה בשירותי הדת: רישום הנישואים על-אזורי

השר נפתלי בנט וסגנו, אלי בן דהן, הכריזו על רפורמה בשירותי הדת, שמשמעותה קידום "חוק צהר" לפתיחת אזורי הרישום לנישואים, יצירת תחרות ועקירת הפוליטיקה מהמועצות הדתיות. בנט: "זה כמו הרפורמה בנמלים - רק פי 3"

השר לשרותי דת, נפתלי בנט, וסגנו אלי בן דהן ("הבית היהודי") - הודיעו כי יקדמו את ההצעה המכונה "חוק צהר" להפיכת רישום הנישואים לעל-אזורי. במסיבת עיתונאים שנערכה לפני שעה קלה, הבטיחו השניים "מהפכה" בשרותי הדת, שתיצור תחרות בריאה בין המועצות הדתיות - לטובת הציבור. המשמעות, לדברי בנט, "היא כמו הרפורמה בנמלים - רק פי 3".

 

<< עוד חדשות, כתבות ותוכן - בעמוד הפייסבוק של ynet >>

<< הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. כנסו  >>

 

 

תחת הכותרת "זה לא בשמים: בחר לך רב. יותר תחרות שוֶוה יותר שירות", יוצאים בנט ובן דהן ברפורמה שמשמעותה פתיחת אזורי הרישום לנישואים, יצירת תחרות בין רשמי הנישואים והרבנים המחתנים, ועקירת הפוליטיקה מהמועצות הדתיות, שהיו"ר שלהן ממונה, כיום, על ידי נציגי הרשות המקומית, נציגי שר הדתות ונציגי הרבנות, מצב שישתנה כעת עם הקמת ועדת איתור בלתי תלויה ליו"ר המועצה הדתית.

 

המועצות הדתיות ירצו את ה-600 שקלים שלכם

במצב החוקי הקיים, הרישום הוא אזורי ובני זוג יכולים לפתוח תיק רק במועצה הדתית של הרשות שבה מתגוררים מי מבני הזוג. על פי ההצעה שחקיקתה החלה כבר בכנסת הקודמת, וזכתה לכינוי "חוק צהר" של ח"כ פאינה קירשנבוים ("ישראל ביתנו"), יוכל כל אדם להירשם לנישואים בכל מקום שירצה. מלבד האפשרות לכל אדם לבחור ברב כלבבו, הדבר אף יקל על סטודנטים ותלמידים שאינם מתגוררים בכתובת הרשמית, וימנע מהם את הצורך להגיע ללשכות הרישום האזוריות.

 

"זה שינוי מהותי", אמר בן דהן. "לא יהיה יותר קהל שבוי למועצה דתית מסוימת". לדבריו, המועצות הדתיות יצטרכו להתאמץ לשפר את השירות לציבור ואת היחס, כדי לנצח בתחרות - שיש בה גם גרעין כלכלי, כמובן, בתשלום האגרה של 600 שקלים לרישום הזוגות, סכום שעליו יתחרו המועצות.

 

השר לשירותי דת סיפר כי כאשר הגיע להירשם לנישואין בעצמו, נשאלו הוא ובת זוגו לאיזו מפלגה הם מצביעים, והזיכרון הזה, לדבריו, חקוק אצלו כחוויה לא נעימה. לדבריו, הרעיון במהפכה שהוא יוזם הוא להנגיש את שירותי הדת לציבור, תוך קידוש ה', ולקרב את עם ישראל ליהדות.

 

המטרה: לנתק את המועצות הדתיות מהפוליטיקה

על המהלך המשלים של בחירת ראשי מועצות דתיות על ידי מכרז אמר, כי כבר הוקדמה ועדה משותפת למשרדי הדתות, הפנים, האוצר והמשפטים שתדון ביישום המהלך, שלדברי בנט ובן דהן ינתק את הפוליטיקה משירותי הדת, כך שהמועצות יהפכו לגופים מקצועיים ללא שיוך פוליטי.

 

"אין תחרות ביהדות, אבל יש תחרות בשירותי הדת ואנחנו עושים היסטוריה", אמר בנט. כדי להסביר את משמעות

המהלך הוא אמר שזה כמו הרפורמה בנמלים - רק פי-שלושה.

 

בנט נשאל אף על מהפכה נוספת שהבטיח - ברבנות הראשית - והתחמק שוב מהכרזה על המועמד המועדף עליו לתפקיד הרב הראשי לישראל. עם זאת, שב והתחייב כי יפעל בכל הנחישות למינוי רב ציוני - לפחות אחד. "את הזהות המדויקת נודיע בהמשך", אמר. את ההתמהמהות שלו ושל מפלגתו בהכרזה רשמית על המועמד שלהם, הסביר בכך ש"אנחנו עושים עבודת רקע והנושא מורכב. המטרה מבחינתנו היא רב ראשי ציוני למדינת ישראל".

 

בארגון רבני "צהר" - מי שעל שמם נקרא החוק המקודם - מברכים את השר וסגנו. "ארגון רבני צהר פועל כמה שנים בקרב מקבלי ההחלטות לפתיחת אזורי הרישום לנישואים", ציינו שם, והוסיפו כי פתיחת אזורי הרישום היא חלק מתכנית מקיפה שכתב הארגון (תוכנית "ג' אלול") לרבנות הראשית. "יש לקוות כי יישום השלב הראשון בתכנית יוביל ליישומן של השלבים הבאים", הוסיפו בצהר. "הרפורמה שהוצגה היום תקל על אזרחי ישראל, ותוביל תחרות בין לשכות רישום הנישואים לטובת אזרחי ישראל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
זיכרונות לא נעימים. בנט
צילום: גיל יוחנן
מומלצים