שתף קטע נבחר

"אל תתקשרו אלי יותר": איך עוצרים שיחות וסמסים שיווקיים?

ודאי קיבלתם סמסים וטלפונים ממשווקים, שמצהירים כי "זכיתם בהטבה", שמציעים לכם לעבור חברה, לזכות בלוטו, לקבל הלוואה ולקנות קרקע בכרכור. איך נפטרים מהמטרד הזה? בחור שנפגע מספאם מנסה לעשות את הבלתי אפשרי: הוא מבקש לפנות בשמכם לחברות מאגרי מידע כדי להסיר אתכם מהרשימות. יעבוד?

מאיפה השגתם את את המספר שלי? ייתכן שיצא לכם להציג את השאלה הזאת לנציג שהתקשר אליכם פתאום, משום מקום וניסה למכור לכם משהו, או לגרום לכם לעבור חברה.

 

 

במקרה הטוב, הוא הציג עצמו כמי שמתקשר מטעם חברה מוכרת כלשהי, שאינכם לקוחות שלה. במקרה הרע, הוא נציג של חברה שמעולם לא שמעתם עליה וייתכן שגם לא קיימת.

 

הוא מודיע לכם ש"כדאי לכם לעבור", "זכיתם בהטבה", "עליתם בגורל", "מגיעה לכם הנחה". לשאלה המציקה שלכם: מאיפה יש לך את המספר שלי? הוא עונה ב"יש לנו מאגרים", או "ב-144", או ב"לא יודע".

 


איך משיגים את מספר הסלולרי שלי?

איך משיגים את מספר הסלולרי שלי?
ככה מספר הטלפון הנייד שלכם מועבר בין משווקים:
נרשמתם פעם כמתעניינים בשירות או מוצר, בכתב (בחנות או במוקד שירות)
נרשמתם פעם כמתעניינים בשירות או מוצר דרך טופס באינטרנט
התקשרתם לחברה כלשהי והשארתם את פרטיכם לנציג בטלפון
נתתם פרטים בעת הצטרפות למועדון לקוחות
אישרתם קבלת דיוור בדואר או במייל, במסגרת חברות במועדון לקוחות ובחברה העבירו את פרטיכם לחברות אחרות, באישור (חוקי) או שלא באישור (לא חוקי)
דרך 144
אותרו פרטים שהשארתם חשופים באתר אינטרנט כלשהו. למשל - מודעה שפרסמתם בלוח מודעות
אותרו פרטים שהשארתם ברשת חברתית (למשל - פרסמתם תלונה בפייסבוק והחברה ביקשה מכם להשאיר מספר סלולרי כדי שיחזרו אליכם)
דרך מרשם האוכלוסין שדלף (לא חוקי)
קיבלתם סמס שיווקי ולחצתם הסר? יסמסו לכם ממספר אחר

 

קרקע בכרכור, מיחזור משכנתא והלוואה ב-15 צ'קים

עוד שאלה שוודאי שאלתם לא מעט פעמים, לרוב את עצמכם, היא: מאיפה לעזאזל מגיעים אלי כל הסמסים השיווקיים האלה? מאיפה יש להם את מספר הסלולרי שלי? לרוב, אי אפשר לחזור לסמסים האלה, או שפחד אלוהים לנסות.

 

ייתכן שגיליתם שכל מי שאתם מכירים, מוצף באותם סמסים שמציעים הלוואה בהחזר של עד 15 צ'קים, זכייה ודאית בלוטו, קרקע בכרכור, קורס מסחר בשוק ההון מתנה, ביטוח עכשיו, הצעה משתלמת להשתלות שיניים, שיטת הרזיה ללא מאמץ, הזדמנות נדירה לזכות לדירה, מגיעה לך בדיקת מיחזור משכנתא חינם, דרושים לנו אנשים שרוצים להרוויח מהבית, הפסק לעשן ב-6 שעות בלבד, 100% אחריות!

 

חוק הספאם לא עוזר נגד שיחות שיווקיות ולגבי הודעות סמס - חלקן מגיעות כחוק עם אפשרות להסרה, אך תסיר עצמך מרשימת סמס אחת, תקבל סמס מחברה שנייה. לצרכן העייף, אין הרבה מה לעשות נגד המתקפה הזאת של שיחות וסמסים, בין אם מדובר במקרים חוקיים ובין אם לא חוקיים.

 

אי אפשר לחזור למספר, אי אפשר להסיר את עצמך מרשימת התפוצה ()
אי אפשר לחזור למספר, אי אפשר להסיר את עצמך מרשימת התפוצה

אין אפשרות הסרה, במספר הטלפון לא עונים ()
אין אפשרות הסרה, במספר הטלפון לא עונים


אין אפשרות הסרה ()
אין אפשרות הסרה

לשם הסרה יש להיכנס ללינק שנראה חשוד לכאורה. במספר הטלפון יש להשאיר הודעה ויחזרו אלי ()
לשם הסרה יש להיכנס ללינק שנראה חשוד לכאורה. במספר הטלפון יש להשאיר הודעה ויחזרו אלי

יש אפשרות להסרה. המנוי לא זמין, אז איך הגעתם אלי? ()
יש אפשרות להסרה. המנוי לא זמין, אז איך הגעתם אלי?

 

אתר אינטרנט יסלק את מספרי הטלפון שלכם מהמאגרים?

אם אתם לא מעוניינים בשיחות ובהודעות הללו, אתר אינטרנט חדש בשם "דו נוט קול" מבטיח לסייע לכם במלחמה נגד ההצפות האלה ולהסיר את שמכם ממאגרי מידע שאוגרים את מספרי הטלפון שלכם. המאגרים קיימים גם בחברות עצמן (למשל חברות סלולר, טלוויזיה, מים מינרליים, חברות אופנה) וגם בחברות שמתעסקות במאגרי מידע ובמכירת מספרי טלפון.

 

רותם הרשקוביץ ()
רותם הרשקוביץ

 

את האתר בנה בחור בשם רותם הרשקוביץ והוא דומה במידת מה לאתר הפדרלי בארה"ב Do Not Call. הוא מבקש: תנו לי את מספר תעודת הזהות שלכם ואפנה בשמכם לחברות הסלולר והטלוויזיה, לחברות הטלמרקטינג והשיווק הישיר וכמובן לחברות מאגרי המידע ואסיר אתכם מהרשימות. בארה"ב אגב, הצרכנים רושמים עצמם באתר והחברות הן שמחויבות להתעדכן באתר ולהסיר שמות מהמאגרים.

 

האם רותם יצליח להוציא אתכם מהרשימות? (צילום מסך) (צילום מסך)
האם רותם יצליח להוציא אתכם מהרשימות?(צילום מסך)

 

"הטרידו אותי בהצעות שיווקיות 13 פעמים"

"החלטתי להקים את אתר דו-נוט-קול הישראלי, אחרי שנתקלתי בזלזול מוחלט של אחת מחברות הסלולר (שמשתמשת במשווקים חיצוניים. מ.ק). התקשרו אלי כדי למכור לי שירותים של אותה חברה וביקשתי שיסירו אותי מרשימת התפוצה ושלא יתקשרו אלי יותר", סיפר הרשקוביץ ל-ynet.

 

"למרות זאת, החברה לא התחשבה בבקשות שלי ומאז המשיכו להטריד אותי לפחות עוד כ-13 פעמים נוספות. הזילזול בבקשות והפגיעה בפרטיות שלי ממש עיצבנו אותי, אז החלטתי לעשות מעשה: התחלתי ללמוד את חוק הספאם - חוק התקשורת (בזק ושידורים) תשמ"ב 1982 סעיף 30 וסעיף 30א ואת חוק הגנת הפרטיות - עם התמקדות בסעיף 17.

 

"החוקים האלה מאוד טכניים, אבל נראה שחברות מזלזלות בהם והאזרחים לא מודעים בכלל לזכויות שלהם. לאנשים אין כוח להילחם נגד הפרת הפרטיות שלהם והם מוצאים עצמם חסרי אונים מול ההטרדות האלה".

 

מתוך האתר: דו נוט קול ()
מתוך האתר: דו נוט קול

 

"מצאתי את חברות מאגרי המידע הגדולות בארץ

רותם גילה את מה שכולנו חווים על טלפונינו: יש לא מעט חברות שמשתמשות בשיווק טלפוני, חלקן מגיעות ללקוחות משום שאלה השאירו פרטיהם באתר כלשהו. אחרות מגיעות ללקוחות משום שהם לקוחות של החברה כרגע, או היו בעבר. ויש חברות שקונות מידע מחברות מאגרי מידע שמוכרות מספרי טלפון.

 

"חקרתי ומצאתי את חברות מאגרי המידע הגדולות בארץ", הוא טוען. "אני נותן למשתמשים בעצם אפשרות לשלוח בקשה להסיר את הפרטים מהמאגר. הבקשה מנוסחת משפטית, על-ידי עו"ד. דוגמא למסמך שאנחנו כותבים ניתן למצוא כאן:

 

כמה נרשמים יש לך עד כה?

 

"89. רוב האנשים עדיין לא שמעו על האתר".

 

נשמע בעייתי לבקש מספר ת.ז מאנשים. איך הם יודעים שאתה בעצמך לא מאגר מידע, או שכוונותייך טובות?

 

"אני אדם פרטי שרוצה להילחם בתופעה. הוצאתי כבר 22 אלף שקל על הדבר הזה עד היום. המטרה שלי היא לא לקחת כסף מהמשתמשים ולא למכור את המידע".

 

איך אני יודעת בכלל מי חברת מאגרי המידע שמפיצה את מספר הטלפון שלי, או אם בכלל הוא מופץ על-ידי חברה כזאת?

 

"לפי סעיף 17 לחוק הגנת הפרטיות, לכל אדם יש זכות להיגרע ממאגר מידע. כל דיוור ישיר כזה, אמור להודיע לאדם שזכותו להיגרע ממאגר המידע ולמי צריך לפנות.

 

"אבל כן, לא תמיד אפשר לדעת, גם אם לכאורה מסרו לך את המידע. יש חברה אחת שלכאורה מכרה את מספר הטלפון שלי לחברת הסלולר שהתקשרה אלי 13 פעם, אבל כשהתקשרתי לחברת מאגר המידע, הם אמרו לי שאני בכלל לא מופיע אצלם ברשימות".

 

מתוך האתר. המכתב שנשלח לחברות ()
מתוך האתר. המכתב שנשלח לחברות

 

"בזק ו-yes ביקשו ייפוי כוח בכתב"

לא כל החברות ששות אלי הסרה. "בזק ו-yes ביקשו ייפוי כוח בכתב כדי שיסירו את הלקוחות שביקשתי שיסירו", אמר. "העו"ד שלי היה איתן בקשר לבסוף שתיהן קיבלו את ההסבר שיש לנו ייפוי כוח בשם המשתמשים ברגע שהם נרשמים. שולחים אליהם את הבקשה".

 

לאלו עוד חברות פנית?

 

"יש פירוט באתר, אבל בין היתר: מחשבה, שיווק אונליין, דאטה אונליין, מידע כנסים. רובן הגיבו יפה. יש חברות כמו מידע טופ שביקשו ממני שנבקש מפאבליק איט את ההסרה, כי לטענתה, המידע שלה מגיע ממנה, אבל אני מתקשה להשיג את פאבליק איט. יש חברות שעובדות באופן חוקי, בעוד שיש אחרות שאין להן בכלל רישיון לנהל מאגרי מידע".

 

איך אני יודעת שאחרי שאתה פונה, באמת אוסר מהמאגרים והרשימות?

 

"החברות מחוייבות, על פי חוק להסיר את כל המבקשים ממאגר המידע שלהם. אם לא עשו זאת, ניתן לתבוע אותן על הפרת החוק גם בצורה כספית. אנחנו לא אחראים על התביעות - אבל אנחנו מספקים תיעוד על שליחת הבקשות לאותן חברות ואנחנו יכולים להוציא פלט מחשב שיכול להיות קביל בבית משפט בתור ראיות".

 

אז הם יכולים לומר: הסרנו, זה הגיע ממאגר אחר.

 

"בחברות מאגרי המידע יכולים לשקר, זה ברור, אבל אין לחברה שמתקשרת אינטרס לעבור עבירה ולתת למי שהתקשרה אליו שם של חברת מאגר מידע אחרת. יותר פשוט להם לומר מאין השיגו את המספר וזהו והם חייבים למסור את המידע על פי חוק הגנת הפרטיות".

 

ואם ניסיתי לשאול: מאיפה קיבלתם את מספר הטלפון שלי וסירבו לומר לי?

 

"נכון לפעמים מסרבים לומר בניגוד לחוק והשיחות האלה לפעמים מגיעות ממספרים פיקטיביים ואין למי לחזור, אז השיטה היא להתעניין במוצר. לגלות מי מפרסם את המוצר וככה להגיע לחברה המפרסמת ומשם לדלות את המידע. המטרה היא להשיג יישות משפטית כלשהי שאליה אפשר לפנות".

 


מכתב לדוגמא מ-do not call ()
מכתב לדוגמא מ-do not call

 

איך פונים לבד לחברות מאגרי מידע?

לא רוצים להירשם לאתר של רותם? תוכלו לפנות לחברות בעצמכם. לחלק מהחברות שמסמסות תתקשו להגיע שכן הן מסתתרות מאחורי שכבות של חברות קש שונות. לאחרות שמתקשרות ומסמסות (כמו חברות תקשורת ואופנה), תוכלו להגיע בקלות ולדרוש מהן הסרה מרשימת התפוצה. אך מיהן חברות מאגרי המידע? חיפוש פשוט באינטרנט ותדעו מייד.

 

הן מתעסקות בשליחת סמסים באופן מסחרי ובבנייה או בטיוב ודיוק של מאגרי מידע של חברות מסחריות. יש להן מידע על מיקום גיאוגרפי של הצרכן, מיקומו בעשירונים, עיסוקו, גיל ומגדר. הן גם עוסקות באיתור לקוחות חייבים/נעדרים לשם גביית חוב והן גם סורקות מידע מהאינטרנט כדי לדוג מידע על צרכנים פוטנציאליים.

 

חלקן עוסקות גם במכירת מספרי טלפון ואחרות בדיוור ישיר לבית הלקוח, אותו חוק הספאם מאפשר גם ללא אישור מראש (בניגוד למיילים, למשל).

  

אתרי האינטרנט שלהן פונים אך ורק ללקוחות שלהם, קרי החברות המסחריות שקונות את שירותיהן. לא נראה שיש פנייה לצרכן באתריהן, אבל אם מתקשרים אליהן והן עונות - באדיבות מסכימים להסיר אותך מהרשימה. האם הן עושות זאת בפועל? אין לדעת. חברה אחת טענה שבדקה ואנחנו לא ברשימות שלה וחברות אחרות - לא ענו.

   

התחושה היא של ירייה באפילה. גם אם החברה תסיר אותנו ממאגר המידע, ייתכן שהמידע שלנו כבר זלג לחברות שהיא עובדת עמן והשיחות יימשכו והסמסים לא ייפסקו. בכל מקרה, רוב החברות מדגישות באתרים שלהן שהן עובדות באופן חוקי.

 

מענה של אחת החברות לפנייתנו ()
מענה של אחת החברות לפנייתנו

 

להחזיק שני טלפונים - אחד רק לחברות מסחריות

שאלנו את עו"ד יהונתן קלינגר, מומחה לדיני מידע מה דעתו על היוזמה של רותם ואיך הוא מציע להתמודד עם הטרדות שיווקיות. "הרעיון עצמו מאוד חיובי. השאלה היא אם זה עובד", אמר. "בארה"ב למשל, יש ל-Do Not Call חוזק משפטי רב. בישראל לעומת זאת, למעט שני מקרים, מערכת המשפט לא קבעה ששיחת טלפון מטרידה מזכה בפיצוי. כאן מתחילה הבעיה. החברות לא ישלמו קנס אם הן לא יסירו אותי מהרשימה.

 

"הבעיה השנייה ביוזמה הזאת, היא הסכנה, שאם אני מבקש שיסירו אותי ממאגרי מידע, דרך האתר הזה, אז ייתכן שאני בעצם מעביר את הפרטים שלי לחברות שאין להן את הפרטים שלי. ואז הן יכולות להשתמש בהם בלי שביקשתי. יש פה רעיון נהדר הביצוע קצת לוקה בחסר ולא באשמתו של היוזם".

 

אז מה הפתרון?

 

"הפתרון שלי זה להחזיק 2 מספרי טלפון: אחד פרטי ואחר לחברות שאני נרשם לשירותיהן. את המספר שמיועד לחברות, אתה מחליף פעם בשנה ומודיע לחברות שאתה עדיין מעוניין שיפנו אליך: 'החלפתי מספר'. אלה שנמאסו עלייך – אל תודיע להן.

 

"יש חברות כמו גולן טלקום שמספקות מספר וירטואלי למטרה דומה. אם את מפרסמת הודעה בלוח מודעות, תשתמשי במספר הזה וכשתורידי את המודעה לא תצטרכי לקבל שיחות.

 

"ויש גם דרך מסובכת ביותר: יש בחור בבריטניה שקנה מספר פרימיום, כזה ששיחה אליו עולה 2 ליש"ט לדקה ונתן לכל הרשויות את המספר הזה. זה כבר למתקדמים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
מומלצים