שתף קטע נבחר

חשד לרומן: מפקד גדוד הסיור הבדואי הודח מתפקידו

ל-ynet נודע כי סא"ל שי שרף הודח בתום בירור עם אלוף פיקוד דרום, נוכח החשדות שקיים קשר אסור עם קצינת השלישות הגדודית. דובר צה"ל: מסר דיווחים לא אמינים למפקדיו

 

סא"ל שרף (צילום: יואב זיתון) (צילום: יואב זיתון)
סא"ל שרף(צילום: יואב זיתון)

סא"ל שי שרף, מפקד גדוד הסיור הבדואי, הודח מתפקידו. זאת נוכח חשד שניהל רומן אסור עם קצינת השלישות הגדודית. הקצין נפגש היום (ב') לבירור עם מפקד פיקוד דרום אלוף אייל זמיר, ובסיומו הוחלט על הדחתו. דובר צה"ל מסר כי ההחלטה התקבלה נוכח דיווחים לא אמינים שמסר למפקדיו. החקירה בעניינו נמשכת. 

 

המג"ד הושעה מתפקידו לפני כשבועיים, עם פתיחת החקירה נגדו. החשדות בפרשה נגעו להתנהגות בלתי הולמת וניצול יחסי מרות: על פי החשד בין שרף לקצינה התנהלו יחסים אישיים בהסכמה, אולם בשל הכפיפות של שני בעלי התפקידים - היא אינה חוקית.

 

בסביבתו של המג"ד ציינו כי בהסכמה לסיים את תפקידו עמדה לנגד עיניו טובת הגדוד, לאחר שבשבועיים האחרונים על הגדוד פיקד סגנו. המג"ד חזר והסביר בבירור עם האלוף כי חפותו עומדת לו, וטען כי טרם הוצגה בפניו כל ראיה או טענה ספציפית נגדו, ובכוונתו להילחם על טיהור שמו. 

 

המג"ד קיבל לפני כחודש וחצי מהרמטכ"ל אות הצטיינות על השגי הגדוד בחודשים האחרונים בלחימה בטרור ביהודה ושומרון, לאחר כ-20 שנה שבהן גדוד הסיור הבדואי פעל רק בגיזרת דרום רצועת עזה. 

 

מוקדם יותר היום הגיע תת-אלוף אופק בוכריס, החשוד באונס, למשרדי המשטרה הצבאית החוקרת, שם עבר בדיקת פוליגרף. בוכריס נשאל במהלך הבדיקה על טיב יחסיו עם המתלוננת העיקרית נגדו. במצ"ח לא העבירו לו את תוצאת הבדיקה, אך בסביבתו שמרו על אופטימיות לאחריה. המתלוננת צפויה גם היא להיבדק בפוליגרף במצ"ח בהמשך השבוע בטרם תעומת עם בוכריס. 

 

מדיניות הרמטכ"ל, רב-אלוף גדי איזנקוט, הייתה במוצהר לנקוט יד קשה נגד קצינים שעברו עבירות מוסר או מין. לפני שלושה חודשים הפיץ איזנקוט איגרת שבה הבהיר: "כל מערכת יחסים אינטימית בין מפקדים לפקודיהם היא בגדר חציית קו אדום מבחינה ערכית, ומחייבת נקיטת צעדים מיידיים וחמורים. ננהג במדיניות מחמירה ובאפס סובלנות כלפי כל מפקד שימעל באמון שניתן בו ונמצה את כל הצעדים המשפטיים והפיקודיים האפשריים בהם כאלה שישפיעו על המשך דרכו בצבא ועל זכויותיו הכלכליות. רק אם נטפל בבעיות ובכשלים ללא דיחוי, בנחרצות ובנחישות, נוכל למנוע הישנותם בעתיד ולשמור על עוצמתו של צה"ל". 

 

עוד בטרם פרסום האזהרה מצדו, מימש הרמטכ"ל מדיניות תקיפה כלפי קצינים סוררים. בחודש מאי בשנה שעברה הוא החמיר בעונשו של קצין בדרגת אלוף-משנה שקיים יחסים עם פקודה שלו בהסכמה תוך ניצול יחסי מרות. הקצין סולק מהצבא לתפקיד אחר במערכת הביטחון עד פרישתו בהוראת הרמטכ"ל.

 

חקירת החשדות להתנהלות בלתי הולמת בגדוד בפיקוד הדרום מצטרפת לשורה של מקרים בשנים האחרונות, שבהם קצינים בכירים היו מעורבים בעבירות כלפי חיילות ששירתו תחת פיקודם. בין המקרים: סגן-אלוף בפיקוד מרכז שהורשע בביצוע מעשים מגונים בחיילת, סגן-אלוף בחיל הים שהורשע בעבירות מין בפקודותיו והמקרה של מפקד גדוד צבר לשעבר לירן חג'בי, שהורשע בהסדר טיעון בהתנהגות בלתי הולמת כלפי פקידת לשכתו, מאי פטאל, והודח בשל כך מהצבא.

 

קצין חיל המשטרה הצבאית הראשי, תת-אלוף גולן מימון, אמר אתמול במהלך דברי סיכום הפעילות של החיל ב-2015, כי בצה"ל בודקים ומתייחסים בחומרה לכל חקירה הקשורה לעבירות מין. עם זאת יצוין כי למג"ד שהושעה הערב לא מיוחסת עבירת מין אלא עבירה בתחום המוסר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יואב זיתון
סגן אלוף שי שרף, המג"ד שהושעה
צילום: יואב זיתון
מומלצים