שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  פריצת דרך ישראלית: בדיקת דם אחת תאבחן סרטן וסוכרת

  חוקרים מהאוניברסיטה העברית בירושלים פיתחו בדיקת דם רגישה המאתרת את החומר התורשתי של תאים מתים בדם. הבדיקה תאפשר לזהות מיני סרטנים, מחלות נוירולוגיות, דלקות, ונזק מוחי

  בעתיד הלא רחוק תוכלו לקצר את האבחון הארוך – בבדיקת דם פשוטה: חוקרים ישראלים הצליחו לפתח בדיקת דם המאפשרת זיהוי רגיש ומדויק של מחלות רבות, ובהן סוכרת, סרטן, ניוון מוחי ופגיעות טראומה. הממצאים יפורסו במאמר בכתב העת Proceedings of National Academy of Sciences USA .

   

  צוות חוקרים בינלאומי בראשות ד"ר רות שמר ופרופ' יובל דור מהפקולטה לרפואה של האוניברסיטה העברית בירושלים, יח עם פרופ' בנימין גלזר מהמרכז הרפואי הדסה, הם שפיתחו את הבדיקה המזהה דנ"א (חומר תורשתי) המשתחרר לזרם הדם במהלך תמותת תאים ברקמות ספציפיות, כמדד לפגיעה או מחלה ברקמות אלה.

   

  המחקר בוצע על ידי דוקטורנטים מהאוניברסיטה העברית: רוני להמן-ורמן, דניאל ניימן, חי זמור, יהושע מוס ועמיתת המחקר ד״ר יהודית מגנהיים, בשיתוף עם רופאים ומדענים מהמרכז הרפואי הדסה, המרכז הרפואי שיבא ומוסדות מחקר רפואי בגרמניה, שוודיה, ארה"ב וקנדה שסיפקו דגימות דם חשובות של חולים.

   

  בדיקות אבחנתיות

  גוגל מפתחת שעון חכם שיבצע בדיקת דם – בלי דקירה

  מעכשיו במכבי: מערכת שתזהה סרטן מעי הגס - בלי שנבדקתם

  תגלית ישראלית: בדיקת דם תסייע בגילוי סרטן

   

   ( )

   

  הבדיקה מזהה מוות של תאים

  מוות של תאים הוא אחד התהליכים הביולוגיים החשובים ביותר בגוף האדם. הוא מתרחש כל שנייה, ומאפשר לגוף לסלק תאים הרסניים (כמו תאי סרטן) תוך כדי חידוש תאים בריאים.

   

  מוות של תאים עשוי להצביע על מחלה מתפתחת (לדוגמא גידול סרטני או מחלה ניוונית), על התקדמות של מחלה ידועה, לשקף מידת הצלחה של טיפול, לזהות רעילות של תרופות ועוד. כיום, זיהוי ומדידה של מוות תאי ברקמות אדם דורש לרוב ניתוח להסרת רקמה (ביופסיה) ובחינתה במעבדה.

   

  בדיקת הדם החדשה מזהה מוות של תאים ברקמות ספציפיות באמצעות שילוב של שני עקרונות ביולוגיים חשובים:

   

  ראשית, תאים מתים משחררים מקטעים קצרים של דנ"א לזרם הדם. עובדה זו ידועה כבר עשרות שנים. אולם מאחר שרצף הדנ"א בכל תאי הגוף הוא זהה, לא ניתן לקבוע את רקמת המוצא ממנה השתחרר הדנ"א, ולכן מדידות פשוטות של כמות הדנ"א החופשי בדם אינן מאפשרות זיהוי של פתולוגיה ספציפית.

   

  העיקרון השני, הוא שהדנ"א של כל סוג תא בגוף נושא סמן כימי ייחודי הקרוי "מתילציה". רכיבי ה"מתילציה" מהווים חלק חשוב מהזהות של כל תא, וקובעים אילו גנים יופעלו ואילו יושתקו. דגמי ה"מתילציה" הם זהים בכל התאים מאותו סוג, זהים בין פרטים שונים, ושומרים על יציבות במצבי בריאות וחולי. לדוגמה, דגם המתילציה של דנ"א בתאי לבלב שונה מדגם המתילציה של יתר סוגי התאים בגוף.

   

  החוקרים זיהו דגמי מתילציה אופייניים לסוגי תאים ספציפיים, שעשויים לשמש כסמנים ביולוגיים לגילוי דנ"א שמקורו באותם תאים. לאחר מכן הם פיתחו שיטה לזיהוי אותם סמני מתילציה בדנ"א חפשי בדם, והדגימו את היכולת של השיטה לזיהוי המקור הרקמתי של דנ״א חפשי בפלסמה במחלות שונות.

   

  באופן זה הצליחו החוקרים למדוד מוות של תאי ביתא מייצרי אינסולין בדמם של חולי סוכרת מסוג 1; מוות של תאי גליה היוצרים את מעטה המיאלין מסביב לסיבי עצב בחולי טרשת נפוצה; מוות של תאי מוח בחולים לאחר פגיעת ראש או דום לב; ומוות של תאי לבלב בחולים עם סרטן לבלב או דלקת לבלב כרונית.

   

  שימושים רחבים ביותר ברפואה אבחנתית

  "עבודתנו מראה שניתן לזהות את המקור הרקמתי של דנ״א חפשי בדם באמצעות דגמי מתילציה. השיטה מזהה באופן רגיש ביותר מוות של תאים ברקמות ספציפיות, ומהווה גישה חדשנית לאבחון מחלות", הסבירה ד"ר רות שמר מהאוניברסיטה העברית, מומחית למתילציה של דנ"א ואחת מהמחברים הראשיים של המאמר.

   

  השיטה החדשה תאפשר לזהות דנ"א חופשי (cell free DNA) שמקורו בכל סוג תא בגוף האדם, על מנת לנטר ולאבחן באופן לא פולשני קשת רחבה של פתולוגיות. כמו כן היא תסייע להבין טוב יותר דינמיקה של תמותת תאים ברקמות אנושיות בריאות.

   

  "בטווח הארוך, אנו צופים סוג חדש של בדיקת דם שתוכל לזהות באופן רגיש ביותר נזק לרקמות ספציפיות, גם ללא חשד קודם למחלה מסוימת. אנו מאמינים כי לכלי כזה יהיו שימושים רחבים ביותר ברפואה אבחנתית ובחקר הביולוגיה האנושית," אמר פרופ' בנימין גלזר, ראש המחלקה לאנדוקרינולוגיה במרכז הרפואי הדסה ואחד המחברים הראשיים של המחקר.

      

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  הבדיקה תוכל לזהות התפתחות גידול סרטני או מחלה ניוונית
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים