שתף קטע נבחר

הדחה ג'יהאדיסטית? מפקד חדש לדאעש בגולן

3 חודשים בלבד אחרי שהארגון הפועל בגבול ישראל מינה מפקד במקום קודמו שנהרג - הראש שוב הוחלף. ביקש לעזוב או הודח עקב כישלונו בקרבות?

בימים האחרונים פורסמה ברשתות החברתיות הודעה מפתיעה: "שוהדא אל-ירמוכ מודיעים על שבועת אמונים לאח, אבו עבדאללה אל-מדני, מפקד שוהדא אל-ירמוכ". שוהדא אל-ירמוכ הוא הארגון שפועל בגבול ישראל-סוריה ומואשם כי נשבע אמונים לדאעש ולמנהיגו אבו בכר אל-בגדאדי. מדובר בפלג שממוקם בהתאם לשמו באזור אגן הירמוך במשולש הגבולות בין ישראל, סוריה וירדן בדרום רמת הגולן. הם הכחישו לא מעט פעמים את הקשר שלהם לדאעש.

 

אז מדוע ההודעה הזו מפתיעה? רק לפני כמה חודשים, ליתר דיוק בחודש דצמבר, מינתה השלוחה מפקד חדש בשם אבו עוביידה אל-קחטאני. הוא מונה אחרי ששורה של מנהיגים ומפקדים בארגון נהרגו בחודש דצמבר עת שלוחת אל-קאעידה בסוריה, ג'בהת א-נוסרה, פוצצה את אחד מהמוצבים שלהם. בין ההרוגים היה גם המפקד באותה עת, אבו עלי אל-ברידי, שזכה לכינוי ה"דוד". אבל שלושה חודשים בלבד אחרי אותו מינוי, סניף דאעש מקומי שוב מחליף מפקד - והפעם בלי שהקודם נהרג.

 

"הדוד", אבו עלי אל-ברידי. יורשו של המפקד שחוסל כבר לא מפקד ()
"הדוד", אבו עלי אל-ברידי. יורשו של המפקד שחוסל כבר לא מפקד

באתר חדשות סורי, המזוהה עם האופוזיציה, הגדירו את המינוי כמפתיע בין היתר עקב העובדה שמוצאו של אל-מדני סעודי ואין לו שורשים מקומיים. איימן ג'וואד תמימי, חוקר לענייני ארגוני ג'יהאד, כתב בבלוג שלו בימים האחרונים כי אל-קחטאני שהוחלף הוא סורי ממוצא פלסטיני, אך אינו במקור מאגן אל-ירמוכ. לעומתו, המפקד שחוסל נובמבר וסגנו הם במקור משם, ממרחב הפעולה של השלוחה.

 

מעבר למוצאו, גם עצם ההחלפה של המפקד אינה דבר שבשגרה בארגון שכזה. "זה המקרה הראשון מסוגו בתולדות ארגוני הג'יהאד שהמפקד מוותר על מנהיגותו ונשאר בארגון", ציטט תמימי את חשבון הטוויטר של "אבו אל-בראא", המזוהה עם שוהדא אל-ירמוכ. "אל-קחטאני נשאר בארגון, תחת פיקודו של אל-מדני". לפי אותו חשבון, המפקד החדש השתתף במלחמות של הג'יהאדיסטים נגד הסובייטים בשנות השמונים ונטל חלק בקרבות האחרונים של אל-ירמוכ נגד שלוחת אל-קאעידה בסוריה, ג'בהת א-נוסרה.

 

לפי תמימי, בחוגים הקרובים להתארגנות, הועלו כמה הערכות בנוגע לצעד הלא שגרתי. בין היתר נטען כי אל-קחטאני ביקש מהממונה בארגון דאעש באזור דמשק למצוא לו מחליף מסיבות לא ידועות, ואילו יש הטוענים כי הוא כשל בניהול ההתארגנות, מה שאילץ את דאעש להתערב.

שוהדא אל-ירמוכ. מכחישים את הקשר לדאעש ()
שוהדא אל-ירמוכ. מכחישים את הקשר לדאעש
 

אחרים טענו כי קיים פילוג של ממש בתוך ההתארגנות בגלל התנהלותו של אל-קחטאני, שהביאה גם לעימות בשטח. במקביל נטען שאחרי מינויו של המפקד החדש נקטה ההתארגנות שורה של צעדים כדי לבסס את אחיזתה באזור, ובכלל זאת צעדים הקשורים לכפיית ההלכה האיסלאמית.

 

יהיו אשר יהיו הסיבות למהלך המדובר, ניתן להעריך בזהירות כי הוא עשוי להצביע על התהדקות הקשר בין דאעש לבין אל-ירמוכ, שכאמור נוהגים להכחיש את הקשר לארגונו של אבו בכר אל-בגדאדי ולשמור על אוריינטציה מקומית. מוצאו הסעודי של המפקד החדש והמהלך עצמו עשויים ללמד על שינוי כיוון בהתארגנות.

 

בימים האחרונים קיבל הארגון אחריות על פיצוץ מטעני חבלה מרחוק במוצב ובמחסן נשק של תנועת "אחראר א-שאם" האיסלאמיסטית הסלפית בכפר חיט, לא הרחק מהגבול עם ישראל בדרום הרמה. בתחילת החודש התפוצצה מכונית תופת במטה של "חזית מהפכני סוריה", שנמנים על המורדים הלא איסלאמיסטים. 18 מחברי הארגון נהרגו בפיצוץ בכפר אל-עשה שבפרברי קוניטרה, סמוך מאוד לגבול ישראל, בהם ארבעה מפקדים. "שוהדא אל-ירמוכ" לא נטלו אחריות לאותו פיגוע, אך כבר נזרקו לחלל האשמות כי הם מעורבים בו.

 

מי שמשקיף מהצד בדאגה הוא איש העסקים הישראלי-אמריקאי, מוטי כהנא, נשיא ארגון הסיוע "עמליה" שפועל בתקופה האחרונה ביתר שאת כדי לקדם את הרעיון של "אזור בטוח" ברצועת הגבול עם ישראל עבור הסורים שנמצאים באזור בשיחה עם ynet הוא מסביר כי רק יצירת אזור בטוח שכזה ימנע משלוחת דאעש באותו אזור להשתלט על עוד שטחים שנמצאים ממש ליד גבול ישראל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שוהדא אל-ירמוכ. יש להם מפקד חדש
מומלצים