שתף קטע נבחר

מאחורי המסכה: מגן דוד במקסיקו, פחד בפרגוואי

מי אמר מסכה ולא קיבל פורים? מסכה ממזרח-ירושלים, מסכת משי ששימשה את האופרה הלאומית בסין, מסכות אפריקאיות ומפסטיבל המתים במקסיקו. מסכות נדירות שמאחוריהן סיפורים היסטוריים, התגלגלו לתערוכה המוצגת במוזיאון ארצות המקרא

 

 

מה מסתר מאחורי המסכה? תלוי את מי שואלים. ד"ר עדית קמחי, מנהלת מחלקת החינוך במוזיאון ארצות המקרא, התחקתה עם עמיתיה אחר עקבותיהן של מסכות נדירות, השייכות לאנשים פרטיים בישראל – ומצאה אוצרות.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >> 

 

תעורכת "על הפנים" המוצגת בימים אלה במוזיאון, נולדה כפרויקט מהפכני של "קהילה אוצרת": "במקום שהמוזיאון יציג את האוסף שלו לציבור – הציבור מציג את האוסף שלו במוזיאון", קמחי מסבירה. "קיבלנו פניות רבות מכל רחבי הארץ. לאנשים, מסתבר, יש יצר אספנות יוצא מהכלל".

 

עוד תרבות בערוץ היהדות:

 

כך התגלגלו בזו אחר זו מסכות נדירות, שמאחוריהן סיפורים היסטוריים ומרתקים כשלעצמם. ועל אף שמסכות ופורים מתחברים לכל ישראלי עם חג הפורים – הגיעו לידי האוצרים גם מסכה ממזרח-ירושלים, וכזו ממשי ששימשה את האופרה הלאומית בסין, בתקופה שזו נפתחה למערב. מסכות משה דיין משנות ה-60, מסכות תיאטרון וקולנוע, מסכות מפלסטיק ומעיסת נייר, מסכות אפריקאיות, מסיכות מפסטיבל המתים במקסיקו ועוד.

 

"מרים ושאול גלבהרט הם זוג יהודי שמסתובב בעולם, ומחפשים סממנים יהודיים במקומות שלא מצופה למצוא אותם", ד"ר קמחי מספרת. "הם הגיעו לשוק האמנים המפורסם בסיטדל שבמרכז מקסיקו-סיטי, וראו אמני מסכות מדונאג וחרוזים. כשהתקרבו לראות את תהליך הייצור - האמנים מדביקים חרוז-חרוז באמצעות דונאג – הם שמו לב כי לאחת המסכות יש צורה של כיפה על הראש. במבט נוסף אל תוך הכיפה, גילו בפנים מגן דוד".

 

עבד אל-סלאם השאיל מסכה

התערוכה מציגה מסכה מעור פרה ששימשה "שחקן ערבי מפורסם בשם סאעיד סלאמה", המסכה עשויה מעור פרה, והשאיל אותה עבד אל סלאם עבדו.

 

את היהדות מייצגת דמות האריה ב"אגדת שלושה וארבעה" של חיים נחמן ביאליק, שעלתה בתיאטרון החאן. "היא עשויה מחומר שהוא פטנט עולמי, שהופך אותה לקלה מאוד".

 

"מסיכת יגואר מפרגוואי מהאוסף של ד"ר פטריסיה אודונובן, משמשת לטקסי טרנספורמציה כאשר אנשים רוצים להתגבר על פחד".

 

נמרוד גרופר מפתח תקווה תרם לתערוכה מסכה יפנית של גיבור סדרת פנטזיה בשם הולו איצ'יגו. "המסיכה עולה על פניו של הגיבור כשהוא חש בקרבו כעס או רגשי נקמה. כשכוחות אפלים מניעים אותו, ועל כן הוא מחוייב לאזן את זה בעזרת התפתחות; לזמן לעצמו כוחות חיוביים של נתינה ואלטרואיזם. כשהוא מגיע למקום הזה יורדת לו המסכה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
משה דיין וחרוזים מודבקים בדונג
ד"ר עדית קמחי
מומלצים