שתף קטע נבחר

יעקב שוואקי לא עוצר: "החיים שלנו פה זה נס"

"מאמין בניסים", הלהיט החדש של יעקב שוואקי - מאיים להשתלט לכם על האוזניים החל מעכשיו: קבלו סינגל ראשון מהאלבום החדש, בהשמעת בכורה ב-ynet. לרגל אלבומו התשיעי הוא מספר בראיון מיוחד על המאבק למען האסיר החרדי בארה"ב, על הגיוון העדתי שגדל בו - וגם איך כתב לו הרב הראשי לשעבר שיר לאלבום

 

 

"מאמין בניסים", הלהיט החדש של יעקב שוואקי - מאיים להשתלט לכם אוטוטו על האוזניים, החל מעכשיו: סינגל ראשון מהאלבום החדש, בהשמעת בכורה ב-ynet.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>  

 

We are miracle - זה שמו של האלבום התשיעי במספר של אחד הכוכבים הגדולים ביותר בזמר החסידי בשני העשורים האחרונים. "אנחנו נס כאומה", הוא אומר בראיון ל-ynet לרגל המאורע. "זה בכלל לא מובן מאליו שאנחנו עדיין קיימים כעם, ומתוך התובנה הזו נולד האלבום 'אנחנו נס', ושיר הנושא בעברית מתוכו - 'מאמין בניסים'.

 

עוד תרבות בערוץ היהדות:

 

"אני נוסע בכל העולם להופעות, מסתכל סביבי - ורואה אותנו על כל הגוונים והשוני והמשותף, זה נתן לי השראה להפיץ את התובנה הזו, והנה, עכשיו הגיע הזמן".

 

"אמא שלי נולדה במחנה פליטים אחרי השואה", הוא מספר. "אני רוצה שנהיה גאים. אמנם יש לנו היסטוריה קשה, אבל אנחנו חלק חשוב מאומה נהדרת. אני רואה הרבה פעמים קשיים, ואני רוצה שיתגאו במי שאנחנו. העולם לא לטובתנו, אבל יש לנו היסטוריה שלא תיאמן. אנו וילדינו חייבים לדעת עד כמה ברי-מזל אנחנו. זה המסר שאני רוצה להפיץ".

 

"זה בכלל לא מובן מאליו שאנחנו עדיין קיימים כעם". שוואקי (צילום: מיכאל יאיר) (צילום: מיכאל יאיר)
"זה בכלל לא מובן מאליו שאנחנו עדיין קיימים כעם". שוואקי(צילום: מיכאל יאיר)

 

את שיר הנושא, "מאמין בניסים", הקדיש שוואקי לאסיר היהודי שלום מרדכי רובשקין. מדובר בפרשה שהסעירה את היהדות החרדית בארה"ב, אף שבארץ היא עברה בקול דממה דקה: רובשקין הוא חסיד חב"ד שנשפט על עבירות הון בארצות הברית ל-27 שנות מאסר. עם מאסרו, התאחדה הקהילה החרדית האמריקאית כולה לעזרתו, נערכו עצרות מחאה בהשתתפות אמנים רבים, ואף הוגשה בקשה לחנינה לנשיא ברק אובמה – וזו נדחתה.

 

"בכל פעם שבאתי לבקר אותו בכלא, הוא היה השראה", מספר שוואקי. "כתבתי עליו את המילים 'אסור לך להתייאש. תשמור את התקווה'. בכל ביקור וביקור ראיתי את האמונה על פניו, מאמין שהישועה מעבר לפינה. ראיתי אותו מחייך וזו הייתה עבורי השראה. הקדשתי את השיר הזה לו ולמשפחתו. בעזרת ה' נראה אותו בחוץ בקרוב".

 

מוזיקה ישראלית חדשה?

שוואקי שחי ופועל מניו-ג'רזי, עבד על האלבום החדש עם לא מעט שמות בולטים בתעשיית המוזיקה הישראלית דווקא, ובהם עמית הראל, רון תיכון, רביד קשתי ואודי דמארי. הוא מספר כי הבחירה במוזיקאים ישראלים הייתה ממניע מאוד פשוט: איכות.

 

"הייתה לי הזכות לבקר אצלו מספר פעמים בפגישות פרטיות, בלי אנשים מסביב, וידעתי שיום אחד הרגעים האלה יהפכו לשיר". עם הרב עובדיה  (צילום: מיכאל יאיר) (צילום: מיכאל יאיר)
"הייתה לי הזכות לבקר אצלו מספר פעמים בפגישות פרטיות, בלי אנשים מסביב, וידעתי שיום אחד הרגעים האלה יהפכו לשיר". עם הרב עובדיה (צילום: מיכאל יאיר)

 

"האלבום הזה הוא מאוד מורכב, כי עבדנו עליו תקופה די קצרה", אומר שוואקי, ומוסיף כי "למוזיקאים ישראלים יש יכולת לעבוד עם מגוון יוצא דופן של סגנונות מוזיקליים, מה שלגמרי בא לידי ביטוי באלבום החדש".

 

את האלבום הוא מתאר "מהמגוונים ביותר שעשה", והוא כולל מנעד מוזיקאלי שנע בין פופ, לים-תיכוני ולרוק, מתובל בהרבה נגיעות רטרו בעיבודים. "חלק ממה שנתן לי השראה ביצירת האלבום, זו העובדה שאנחנו כל כך מגוונים. בישראל אתה פוגש אנשים שהגיעו ממרוקו, מברזיל ועוד, ורציתי שהמגוון הזה יבוא לידי ביטוי באלבום.

 

"אני מאוד בר-מזל שיש לי אמא אשכנזייה ואבא ספרדי. הגיוון הוא בדם שלי, וזו המוזיקה שלי. רציתי לעשות מזה אחד. ישראל היא מקום הכי מדהים בעיניי למוזיקה, כי מוזיקאים פה חשופים למנעד רחב של סגנונות שזה לא יאומן. כל המרחב הזה נתן לאלבום המון".

 

הרגעים עם הרב עובדיה הפכו לשיר

בין הרצועות באלבום החדש, בולט שיר שכתב שוואקי על הרב עובדיה יוסף, שאותו העריץ. "אני יודע שהיו כמה שירים שנכתבו עליו כבר, אבל רציתי לעשות משהו אישי. הייתה לי הזכות לבקר אצלו מספר פעמים יחד עם המפיק שלי, שרון דניאל, בפגישות פרטיות, בלי אנשים מסביב, וידעתי שיום אחד הרגעים האלה יהפכו לשיר".

 

אפרופו מרן, את אחד משירי האלבום שלך כתב אחד הרבנים הראשיים. איך זה קרה?

 

"אני נוסע לשיר בחופות של אנשים שמזמינים אותי, ויצא לי להופיע

מספר פעמים בחופות שהרב שלמה עמאר (מי שהיה 'הראשון לציון' וכיום רבה הספרדי של ירושלים). הוא תמיד מברך את החתן והכלה, וזה תמיד מדהים ומרגש. אמרתי לו: יש לרב ברכות כאלו יפות. למה לא לעשות מהן שיר? הוא הסכים בשמחה, וככה זה נולד".

 

שרון דניאל, המפיק המוזיקאלי של שוואקי, מספר כי בימים אלה הם מקיימים סבב מופעים בינלאומי להשקת האלבום החדש, שיכלול גם הופעה עם הפילהרמונית בשווייץ, ועל הבמות בצרפת, בלגיה, דרום-אמריקה וארה"ב.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מיכאל יאיר
יעקב שוואקי
צילום: מיכאל יאיר
צילום: ניב רוזנברג
הרב שכתב לשוואקי שיר. הראשון לציון שלמה עמאר
צילום: ניב רוזנברג
מומלצים