שתף קטע נבחר

"זה לא רציני": הרב פרומן אמר, יוני גנוט שר

הרב פרומן היה איש של סתירות: מחויב בכל מאודו לשמירת המצוות, ובו בזמן לערכים הומניסטים שלא עמדו בעיניו בסתירה ליהדות. וגם משורר שידע להעריך את השמחה, בלי ליצנות. לכבוד חודש אדר יוני גנוט הלחין, כאן בבכורה - בדרך לאלבומו השני, בעזרת ה' וההדסטארט

 

 

בדרך לאלבומו השני, יוני גנוט משחרר סינגל ראשון ומסקרן כאן, בבכורה. את המילים כתב לא אחר מאשר הרב מנחם פרומן, שגנוט (שהלחין אותן) היה מתלמידיו – והן רחוקות מלהיות כבדות או רציניות. למעשה, הרב פרומן כתב שיר ישראלי-יהודי, "זה לא רציני".

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>  

 

הרב פרומן היה איש של סתירות: רב כריזמטי, מחויב בכל מאודו לשמירת המצוות, ובו בזמן לערכים הומניסטים שלא עמדו בעיניו בסתירה ליהדות. מתנחל, ואיש שחתר לשלום עם הפלסטינים. וגם משורר שידע להעריך את חודש אדר, חודש השמחה – אך לא הלייצנות.

 

עוד תרבות בערוץ היהדות:

 

"החג עם המעטפת העממית הכל כך קלילה ונגישה, מכיל במהותו ובמסריו דווקא כמה מהאתגרים האמוניים והתודעתיים היותר חתרניים ומורכבים", אומר הזמר והיוצר יוני גנוט. "החג ה'לא רציני', כביכול, קורא לנו להתחפש על מנת שניפטר סופסוף מהמסכה הכי בעייתית, מסיכת החשיבות העצמית".

 

כשיואב קוטנר, ידידיה מאיר וישי לפידות מתגייסים

" איזה קטעים אל תשאל, זה לא רציני / לקבוע אותם במסגרת אחת, לא רציני". על השיר החדש, "שברים" ("זה לא רציני"), שכתב הרב פרומן, מספר גנוט כי "קשה מאוד לבאר מה בדיוק היתה כוונתו של הרב בשיר, אבל בעיניי הרב שם ללעג ולקלס את הניסיון הנואל שלנו (והבלתי נמנע לעיתים) לקטלג להגדיר ולדרג אנשים ומגזרים".

 

גנוט מספר כי "הרב פרומן הכיל בתוכו סתירות מרתקות ומפרות. הכרתי אותו כתלמיד בישיבת 'הר עציון', שאליה הגיע פעם בשבוע למסור שיעור בליקוטי מוהר"ן .

 

"למרות, ואולי בגלל השונות הקיצונית לסביבה הלמדנית ה'גושניקית', נמשכתי לדמותו המסתורית. מצד אחד, תפילתו האקסטטית המרטיטה - ומאידך גיסא חיצי הביקורת המאתגרים שהיו תמיד מוסווים בהומור סרקסטי עדין. לימים זכיתי לשתף עימו פעולה במספר הפקות והופעות".

 

 

בימים אלה עובד גנוט על אלבומו השני במספר (בהפקתו המוזיקלית של שמוליק דניאל), שנמצא כרגע בפרויקט מימון המונים ב"הדסטארט". לצורך הפרויקט הוא הוציא קליפ מחויך מתובל בהומור עצמי על תחנות היצירה והעשייה בחייו, והצליח לגייס אליו כמה פיגורות ובהם יואב קוטנר, ידידיה מאיר וישי לפידות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
הרב פרומן, בקטע לא רציני
צילום: מוטי קמחי
צילום: סטודיו רגעים מנצחים
יוני גנט עושה שמח
צילום: סטודיו רגעים מנצחים
מומלצים