שתף קטע נבחר

אחים לטרור: אחד התפוצץ בנמל תעופה, השני במטרו

איברהים אל-בקראווי פוצץ עצמו בנמל התעופה בבריסל וזמן קצר לאחר מכן עשה זאת אחיו ברכבת התחתית - כך מסר התובע בבלגיה. אחד האחים הותיר צוואה במחשב שנמצא בפח אשפה. עוד נמצאו: 15 ק"ג חומר נפץ מסוג TATP

מימין לשמאל: איברהים אל-בקראווי ואחיו חאלד (צילום:AFP) (צילום:AFP)
מימין לשמאל: איברהים אל-בקראווי ואחיו חאלד(צילום:AFP)

 

אחרי בוקר של בלבול ודיווחים סותרים, הבלגים עושים סדר בבלגן: התובע הפדרלי הודיע היום (יום ד') כי שני האחים חאלד (27) ואיברהים (30) אל-בקראווי הם שביצעו את פיגועי ההתאבדות בנמל התעופה זבנטם בבריסל ובתחנת המטרו מאלבאק בעיר. במתקפת הטרור בבלגיה נרצחו 31 בני אדם ונפצעו 270.

 

עוד חדשות מעניינות מהעולם בדף הפייסבוק של דסק החוץ

 

מוקדם יותר הבוקר דווח כי שני האחים אל-בקראווי פוצצו את עצמם בנמל התעופה בבריסל, אולם כעת מתברר שרק אחד מהם היה בטרמינל, ואילו השני בתחנת המטרו במרכז הבירה. המשמעות היא שזהותו של מחבל מתאבד נוסף מנמל התעופה עדיין איננה ידועה וכן זהותו של המחבל השלישי שנמלט מנמל התעופה ולא התפוצץ. מוקדם יותר דיווחו כלי תקשורת בבלגיה כי המחבל הנמלט הוא בנג'ים אל-עשראווי, "מהנדס הפיגועים" בפריז ב-13 בנובמבר 2015. 

 

התובע הבלגי פרדריק ואן לו מסר גם שאיברהים אל-בקראווי הותיר צוואה במחשב שנמצא בתוך פח אשפה. "איברהים אל-בקראווי הותיר צוואה במחשב שהתגלה בתוך פח אשפה בשארבק", אמר התובע והקריא את תוכנה: "תמיד במנוסה, לא יודע מה לעשות עוד, סגור בכל מקום שנמצא בו, לא יכול להיות בטוח עוד ואם יחכה עוד בסביבה יסתכן בכך שיסיים ליד האדם בתא".

 

העיתון הבלגי DH דיווח הבוקר שאיברהים אל-בקראווי נידון ב-2010 לתשע שנות מאסר בגין ירי על שוטרים ברובי קלצ'ניקוב במהלך ניסיון שוד. אחיו חאלד נידון ב-2011 לחמש שנות מאסר בגין מקרי שוד. בעת מעצרו הוא נשא עליו רובי תקיפה.

 

הרשויות מצאו מזוודה מלאה במסמרים ובברגים

הרשויות בבלגיה מסרו כי במהלך החיפושים בדירת המסתור של המחבלים איתרו 15 ק"ג חומר נפץ מסוג TATP - חומר מתוצרת ביתית - בדיוק כמו שנמצא בזירת הפיגועים בפריז. פרשננו לענייני ביטחון רון בן ישי מוסר כי החומר הזה שמיוצר מדשן כימי, אצטון ואמוניה, שימש את רוב רובם של מחבלי האינתיפאדה השנייה. ניתן לייצרו בכמויות גדולות ודי בקילוגרמים בודדים שלו לגרום לפיצוץ עז. המחבלים מערבבים בחומר גולות ממתכת כדי להגביר את הקטל וההרס.

 

בבלגיה הוכרזו שלושה ימי אבל (צילום: getty images) (צילום: getty images)
בבלגיה הוכרזו שלושה ימי אבל(צילום: getty images)

אבטחה גבוהה ברחובות בריסל (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
אבטחה גבוהה ברחובות בריסל(צילום: רויטרס)


בניין הדירות שבו הסתתרו המחבלים (צילום: AFP) (צילום: AFP)
בניין הדירות שבו הסתתרו המחבלים(צילום: AFP)

איברהים אל-בקראווי (במרכז). האיש שמימינו והאיש שמשמאלו עדיין לא זוהו (צילום: AP) (צילום: AP)
איברהים אל-בקראווי (במרכז). האיש שמימינו והאיש שמשמאלו עדיין לא זוהו(צילום: AP)

עוד נמסר שנמצאו 150 ליטר אצטון , 30 ליטרים של מי חמצן, מרעומים ומזוודה מלאה במסמרים ובברגים. לפי התובע, אדם אחד נעצר באחת הפשיטות ברובע שארבק ונמצא תחת חקירה.

 

מתקפת הטרור בבריסל החלה בשעה תשע בבוקר (שעון מקומי) כששני פיצוצים הרעידו את הטרמינל. כעבור שעה ועשרים אירע פיצוץ נוסף בתחנת המטרו מאלבאק, הסמוכה למטה האיחוד האירופי. רמת הכוננות במדינה נותרה ברמה 4, והאבטחה ברחובות, בתחנוןת הרכבת ובנמל התעופה תוגברה עוד יותר אחרי שממילא הייתה גבוהה לאחר מתקפת הטרור בפריז.

 

נמל התעופה בבריסל הודיע שיישאר סגור לטיסות נוסעים גם מחר, בשורה לא ממש טובה לקראת סוף השבוע של חג הפסחא שצפוי להיות עמוס בנוסעים.

גורמים בנמל התעופה אמרו שבימים רביעי וחמישי יבוטלו כ-600 טיסות בכל יום. המשמעות היא שמאז מתקפת הטרור בבריסל נגרמו שיבושים בטיסות לכ-180 אלף נוסעים.

 

מוקדם יותר עמדו הבלגים דקת דומייה לזכר הרוגי הפיגועים. האווירה הציבורית במדינה מתוחה מאוד ותושבים רבים חרדים מהאפשרות לפיגועים נוספים נגדם. הרשויות הודיעו על שלושה ימי אבל ובינתיים ממשיכות לבצע פשיטות ומעצרים ברחבי המדינה, בייחוד באזור בריסל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים