שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  למנוע פאניקה: מעכשיו תוצאות ההדמיות לא יישלחו ישירות לחולים

  כיום ניתן לראות את תוצאות הבדיקות באינטרנט, לרוב לפני שהרופא ראה ופענח את התשובות. שינוי המדיניות נועד למנוע מצבים בהם המטופלים יכולים להבין את התשובות לא נכון ולחוות תחושות חרדה או אובדנות, כמו שקרה לאדם שקיבל את תוצאות הבדיקה בדואר, הבין שחלה בסרטן - והתאבד

  עשיתם בדיקות הדמיה ואתם מפחדים לקבל את התוצאות - עכשיו תוכלו לבחור שלא לקבל אותן. הלשכה לאתיקה של ההסתדרות הרפואית צפויה לאשר בימים הקרובים נייר עמדה שמשנה את המדיניות של קבלת תוצאות הבדיקות.

   

  על פי הנוהל החדש, תשובת ההדמיה תחזור לרופא המפנה והרופא המטפל ובמקביל תישלח רק למטופל שביקש זאת מראש. 

   

  רק חולה שיחתום שהוא מעוניין לקבל את תוצאות הבדיקה שלו – יקבל אותן, בניגוד למקובל עד היום, שהתוצאות היו נשלחות באופן אוטומטי למטופל. במצבי חירום, תתבצע פנייה ישירות למטופל, אך קודם לכן יעשה ניסיון ליצור קשר קודם עם הרופא המטפל.

   

  קיראו עוד על קבלת תוצאות בדיקות

  קץ לסחבת: תשובות לבדיקת HIV אצלכם במחשב

  המדריך המלא: כך תפענחו את בדיקות הדם שלכם

  בלי לראות רופא: כל חידושי האינטרנט של קופה"ח

   

  מקבלים את התוצאות עוד לפני הרופא

  כיום מקובל שהמטופלים מקבלים ישירות את תשובות המעבדה וההדמיה, לרוב דרך האינטרנט, באמצעות הקוד האישי המאפשר להם לראות את התוצאות באתר - לעתים עוד בטרם הספיק הרופא המטפל לראותן.

   

  בחלק מהמקרים נשלחות התשובות בדואר למטופלים. התנהלות זו שומרת לכאורה על האוטונומיה של המטופל ומאפשרת לו לעשות כרצונו בנתונים הקשורים למצב בריאותו, כולל קבלת חוות דעת נוספת מרופא אחר.

   

  תוצאות ההדמיה יגיעו קודם כל לרופא המפנה (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  תוצאות ההדמיה יגיעו קודם כל לרופא המפנה(צילום: shutterstock)

   

  אבל המידע יכול להכיל בשורה מרה, ולעתים המטופל יכול שלא להבין נכון את התוצאות. ללא מפגש אישי רופא - מטופל עם הסבר מפורט, המטופל עלול לסבול לחינם מחרדה, דיכאון וחוויות קשות, או לחילופין להכניס התשובות למגירה ולא לקבל הטיפול המתאים. הבעיה מתעצמת בבדיקות סקר כמו ממוגרפיה.

   

  רק לפני חמישה חודשים בית המשפט השלום בתל אביב קבע כי משרד הבריאות, כבעליו של בית החולים רמב"ם, יפצה בסכום של יותר ממיליון שקלים את משפחתו של חולה סרטן בן 52, ששם קץ לחייו לאחר שקיבל את תוצאות אחת הבדיקות בדואר.

   

  השופט קבע כי למרות שהתוצאות לא היו גרועות והצביעו על נסיגת המחלה, היות שהיו בשפה מקצועית לא מובנת ולנוכח מצבו הנפשי של החולה - שליחתן ישירות לחולה הייתה בגדר רשלנות.

   

  כל בדיקת - בהפנית רופא

  לכן בהסתדרות הרפואית החליטו כי כל בדיקת הדמיה תיעשה עם הפנית רופא. הרופא המפנה ימלא פרטי התקשרות עמו לצורך החזרת תשובת ההדמיה אליו.

   

  בנוסף, בכל רשומה רפואית של מטופל תופיע הערה לגבי רצונו או אי רצונו לקבל תשובות הדמיה ישירות דרך האינטרנט או בדואר ללא נוכחות רופא. אם יתנגד- לא יקבל את התוצאות הבדיקה.

   

  לאחר מכן, כשיגיע המטופל למכון ההדמיה יישאל שוב לגבי רצונו לקבל את תשובת ההדמיה ישירות אליו ושוב- אם יתנגד- לא יקבל אותן אלא דרך הרופא המטפל.

   

  בכל מקרה, סבורים בהסדרות הרפואית, שיש מקום לשלוח לכל מטופל הודעה, גם אם לא רצה לקבל את התשובה ישירות, כי יש פענוח לבדיקה וכי עליו לגשת לרופא המפנה.

   

  מה יהיה במקרים דחופים? במצבי חרום תהיה פנייה ישירות למטופל, למניעת עיכוב כלשהו אך קודם לכן יעשה ניסיון ליצור קשר קודם עם הרופא המטפל.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  לקבל את הבדיקות יחד עם הרופא
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים