שתף קטע נבחר

אחותו של החייל היורה בקול חנוק מדמעות: "למה אתם גוזרים את דינו במשפט שדה?"

אחותו של החייל שירה במחבל בחברון וחשוד ברצח, אמרה במסיבת עיתונאים בבית המשפחה: "אנחנו מבקשים מהרמטכ"ל, מדובר צהל ומראש הממשלה - תעצרו רגע ותחשבו מה יגיד מחר חייל שיראה מחבל ויחשוב שיש עליו חגורת נפץ". כמה עשרות הפגינו בכניסה למחנה נתן בבאר שבע לאות תמיכה בחייל

 

 

 

"אני עומדת מולכם ומתחננת - תעצרו לרגע. אני מתחננת בפני הרמכ"ל ודובר צה"ל - למה אתם גוזרים את דינו במשפט שדה?", כך, בקול חנוק מדמעות אמרה הערב (שבת) אחותו של החייל שירה במחבל בחברון ונחשד ברצח. המשפחה כינסה מסיבת עיתונאים בביתה. "למה אתם הורגים אותו בלי משפט?", שאלה האחות ביחס לאחיה. במקביל הפגינו כמאה בני אדם בכניסה למחנה נתן בבאר שבע, וכמאה נוספים מול כלא 4 בצריפין.  

 

מה אתם חושבים על הירי? הגיבו בפייסבוק של ynet

 

בני משפחתו של החייל, הערב (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
בני משפחתו של החייל, הערב(צילום: מוטי קמחי)

 

האחות ציינה שלאחיה אסור לדבר, כפי שמותר למפקדיו, "ולכן, אני אהיה הפה שלו ושל המשפחה שלנו. אנחנו שומעים ביומיים האחרונים מאז שהתפרסם הסרטון של ארגון בצלם, את ראשי הצבא, שכל כלי התקשורת פתוחים בפניהם, מבצעים לאחי משפט שדה. והוא, הוא לא יכול לדבר. ראשי בצלם פרסמו את הסרטון המציג תמונה חד-צדדית של האירוע, ומאותו רגע אנחנו שומעים את ראשי המדינה שופטים אותו, חורצים את דינו, גוזרים את דינו, וכל מה שנשאר זה רק להוציא אותו להורג, מבלי שיכול אפילו להגן על עצמו".

 

"מרגע שסרטון בצלם התפרסם התהפכו היוצרות והוא הפך בין רגע לאויב המדינה בעיניהם של אנשי בצלם, של הרמטכ"ל, ושל דובר צה"ל. גם בכירים בתקשורת מתבטאים בחריפות נגדו, משמיצים אותו, מדביקים לו כינויים כל כך חמורים וקשים. אנחנו שומעים את כולכם דנים חורצים את גורלו, שופטים אותו, והוא, הוא לא יכול לדבר. אני עומדת מולכם, מבקשת ומתחננת - תעצרו לרגע. אני מתחננת בפני הרמטכ"ל ודובר צה"ל, החייל הזה הוא חייל שלכם, הוא כמו בן שלכם, למה אתם הורגים אותו ללא משפט? למה אתם גוזרים את דינו במשפט שדה? למה לא נתתם לו דקה אחת להסביר מה עבר עליו, מה הוא הרגיש, האם הוא חשש שהמחבל הנאלח הזה מתכוון לפוצץ את עצמו, או אולי לשלוף כלי נשק".

  

 

 

האחות ביקשה מהרמטכ"ל, מדובר צה"ל, משר הביטחון מראש הממשלה: "תעצרו לרגע ותחשבו מה יקרה מחר. מה יחשוב חייל שיראה מחר מחבל שוכב ויחשוש שיש עליו חגורת נפץ. היום זה אחי, ומחר זה המתגייסים החדשים, שיקרעו מהדילמה, האם למצוא את עצמם בנעליו של אחי או לבצע את המשימה לשמה גייסתם אותם, הצלת חיי אדם. אני מבקשת בשם המשפחה - תאפשרו לו להגן על עצמו, אחרי שראש הממשלה, הרמטכ"ל ודובר צה"ל וראש האופוזיציה כבר שפטו אותו, מי יעז לשמוע אותו? להקשיב לו? מי יעז להתחשב במה שעבר עליו. חלקכם עשיתם לו לינץ' בשידור חי, כל אחד מכם בנפרד יותר חזק ממנו פי כמה וכולכם יחד, אתם כמו מכבש שהפך את אחי החייל אבק מתחת לרגליים שלכם. הפכתם אותו לאבק".

 

עוד חדשות על החייל שירה במחבל: 

התקרית בחברון: 3 קצינים ננזפו, החייל ירה 6 דקות אחרי הפיגוע

אחיה ירה במחבל: "תקעו לו סכין בגב, הפקירו אותו"

נתניהו על היורה: "לא מייצג את ערכי צה"ל"; ליברמן: "עדיף חייל שטעה מחייל הרוג"

גרסת החייל היורה: המחבל זז, עלול היה לפוצץ מטען

 

"כל מה שאנחנו מבקשים זה מעט הבנה וחמלה", אמרה האחות, "אחי החייל קיבל לפני שנה תעודת חייל מצטיין. הוא חייל מסור, פטריוט, אוהב המדינה ממושמע ואמיץ. אנחנו משפחה שגדלה בעיר מעורבת, לאחי יש חברים מכל הקהילות בעיר והוא לא היה מעורב בשום מעשה קיצוני ולא עשה בעבר מעשים קיצוניים. לכל אחד עומדת זכות החפות, אבל אחי החייל כבר הורשע וכבר נגזר דינו ואני חוששת שהוא לעולם לא יזכה למשפט צדק. חשוב לי לומר לציבור הגדול שמחזק אותנו בשעות האחרונות: אנא אל תצטרפו ללינץ' הנורא הזה, אחי הוא לא המחבל, אחי הוא חייל, ואח שלכם".

עשרות הפגינו בכניסה למחנה נתן בבאר שבע ()
עשרות הפגינו בכניסה למחנה נתן בבאר שבע

המפגינים בבאר שבע הופיעו עם דגלי ישראל והניפו שלטים "הקם להורגך, השכם להורגו" וגם "איזנקוט, אנחנו צריכים רמטכ"ל ישראלי ולא רמטכ"ל בלגי". סימונה אוקנינה, תושבת העיר, אמרה: "באתי להפגין כדי להגן על החיילים שלנו ולשחרר את החייל הזה. זו הפקרות לקחת את החייל ככה. זה ביזיון". מפגין אחר, שמוליק אסרף, הוסיף: "הערבי לא בא לשחק כדורגל. הוא בא להרוג. לחסל. אז מן הסתם מי שבא להרוג אותך אתה צריך להרוג אותו. אין לי דבר נגד ערבים. אשמח לעשות איתם שלום. אבל עם הערבים הטובים. אלה שבאים להרוג אותנו צריך להרוג אותם לפני. ההיסטוריה הוכיחה את זה".

 

יאיר אלמקייס (21) הסביר: "באתי לתמוך בחייל שבסך-הכול מגן עלינו. המדינה מפקירה אותו והולכת נגדו. החייל חשב שהמחבל ממולכד. הוא ראה שהוא מניף את היד וזז. אז הוא ירה בו". גיא קרוטינסקי (21) אמר: "כל הזמן פוגעים בחיילים שלנו. מפקירים אותם. אנחנו צריכים לתמוך בהם במקום להפיל אותם למטה". שושנה קרוצ'י ששכלה את בנה אבי (26) בציר פילדלפי, הגיעה אף היא לתמוך בחייל ולהפגין: "אם זה קרה לבן שלי זה הה יכול לקרות לחייל הזה. אי אפשר לשפוט אדם על שבריר שנייה של פחד. הוא פחד על החברים שלו. על עצמו. קרה שמחבל קם והרג חייל אחר. זה אבסורד שעוצרים את החייל הזה".


מפגינים תמיכה בחייל, ליד באר שבע ()
מפגינים תמיכה בחייל, ליד באר שבע

מחוץ לכלא 4 בצריפין הפגינו כמאה תומכים נוספים בחיים. הם נשאו שלטים: "לא מפקירים חייל בשטח", "עדיף מחבל מת מחייל בכלא", והניפו דגלי ישראל. אמיר, מארגן ההפגנה: "אי אפשר לשבת בבית ורק לכתוב בפייסבוק. צריך לעשות משהו למען החייל. הייתה שם סכנת חיים, ראו שהמחבל זז ולדעת רוב הציבור הוא פעל בצורה נכונה. המדינה צריכה לתת גיבוי לחיילים כאלה ולא להפקיר אותם". מפגינה נוספת אמרה: "באותו רגע החייל הזה נהג בחוכמה. אנחנו דורשים לשחרר אותו לאלתר. כל מי שמדבר לרעת החייל - הרמטכ"ל ושר הביטחון - אנחנו מתביישים בכם. אנחנו מבקשים לתמוך במשפחת החייל".

 

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

מפגינים בצריפין, הערב  (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
מפגינים בצריפין, הערב (צילום: מוטי קמחי)
 

מפגין נוסף סיפר: "יש לי אח שמשרת בקבע, ואני לפני גיוס. אם החייל הזה לא יוצא מהכלא אני לא מתגייס לצבא. הידיים של החיילים שלנו כבולות. בושה למדינת ישראל שקורה בה כזה דבר".

 

החייל בבית המשפט הצבאי (צילום:  יואב זיתון) (צילום:  יואב זיתון)
החייל בבית המשפט הצבאי(צילום: יואב זיתון)
 

מיכל מועדים, תושבת ראשון לציון, הגיעה להפגנה "כדי למחות נגד ההחלטה לכלוא את החייל. שיפסיקו להיות יפי נפש ולדאוג מה העולם יחשוב. אני אימא ללוחם, ואני אומרת לכם שהמוטיבציה של האימהות פשוט תרד בעקבות הסיפור הזה. אני כאימא מתביישת".

 

דרור שמיר, תושב גבעתיים שהגיע להפגין, סיפר: "כמילואימניק שהשתתף במלחמות ישראל אני אומר - חייל שנמצא בשטח, כשיש היתקלות, הוא בלחץ. הוא ראה מחבל, האירוע לא הסתיים, היו צעקות, הוא קיבל החלטה וירה, יכולים להגיד טובה או לא טובה, אבל הוא סיים את האירוע. עכשיו מדינת ישראל רוצה לשפוט אותו כרוצח? שמתם אותו להקריב את חייו בשבילנו ועכשיו לשפוט אותו לרצח? משהו פה השתבש. המינימום שאנחנו מבקשים זה לתת גיבוי לחיילים".

 

בסרטון שהופץ, תועד הלוחם מגדוד שמשון של חטיבת כפיר יורה בעבד אל-פתאח שריף (21) ששוכב על הקרקע. הירי אירע לאחר פיגוע שהתרחש ליד העמדה הצבאית חסם גילבר בסמוך לתל רומידה בחברון. שריף וחברו ראמי קסראווי הגיעו למקום חמושים בסכינים ודקרו את אחד החיילים. לוחמים מחטיבת כפיר ירו בהם ונטרלו אותם, לפני האירועים שתועדו בסרטון. 

  

 
החייל שירה במחבל נעצר ובבית הדין הצבאי ביפו הוארך מעצרו נוכח העובדה שהוא חשוד בעבירת רצח. מתחקיר ראשוני שנערך בחטיבת יהודה החולשת על הגזרה עולה כי מסיבה שטרם הובהרה, ואף שחלפו דקות ארוכות מהרגע שבו המחבלים נוטרלו וקצינים סגרו את הזירה, החליט החייל לירות לכיוון המחבל. באוגדת איו"ש יבדקו מדוע הושאר המחבל הפצוע כמה דקות על הקרקע מבלי שנבדק וטופל, מאחר שפקודות צה"ל מכתיבות להעניק טיפול רפואי גם למפגע.

 

 (צילום: עימאד אבו שמסייה) (צילום: עימאד אבו שמסייה)
(צילום: עימאד אבו שמסייה)

הזירה בתל רומידה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הזירה בתל רומידה(צילום: AFP)
 

 

אחותו של היורה פרסמה היום פוסט נוקב שבו מתחה ביקורת חריפה על שר הביטחון והצבא. "אחי הקטן ירה במחבל שבא עם סכין לרצוח כוח צה"ל בחברון ופתאום אחי הקטן חשוד ברצח. כלומר, המערכת מאשימה את אחי החייל ברצח של מחבל שבא לרצוח. אני לא בטוחה שאתם קולטים את האבסורד. אנחנו, המשפחה האוהבת, מזועזעים", כתבה האחות. הפוסט כולו - בתמונה הבאה (לחצו להגדלה).

 


 

"אחי הקטן לא ציפה לקבל צל"ש על הריגת המחבל, הוא כן ציפה להליך הוגן ואנחנו ציפינו לתמיכה מינימלית של המערכת", כתבה האחות בפייסבוק. "אנחנו מרגישים שאת הסכין שהמחבל שמט על הכביש בחברון, המערכת תקעה לאחי הקטן בגב - אף טלפון מגורם רשמי, צבאי או ממשלתי, אף ביקור, אף תדרוך, אף שיחה".

 

לסיום ביקשה האחות: "אני קוראת למערכת להתעשת - אל תפקירו אותנו. הרוח הישראלית צריכה להנחות גם את אלה שמיהרו לתלות את אחי בכיכר העיר, בעיקר את מי שעומד בראש המערכת הביטחונית, שבעצמו ידע לחסל מחבל בידיים, כי הוא ידע שמדובר ברוצח שמתכוון לרצוח ישראלים. אתה, אדוני שר הביטחון, שמיהרת לצלם סרטון ובו כתב אישום מוסרי נגד אחי, צר לי אבל זה היה מאוד לא מוסרי. אני מקווה שיהיה בך העוז לתקן".


תעודת הצטיינות שקיבל החייל שירה במחבל, לפני התקרית ()
תעודת הצטיינות שקיבל החייל שירה במחבל, לפני התקרית
בכיר בצה"ל אמר כי החייל היורה היה חלק מכוח נוסף שהגיע לאחר שהכוח הראשוני ניטרל את המחבל. שני מפקדי מחלקה ומפקד הפלוגה ננזפו על ידי מפקד חטיבת כפיר, על כך שלא טיפלו במחבל ולא פינו אותו. לפי תחקיר אלוף פיקוד המרכז, החייל החליט על דעת עצמו לפתוח באש. עוד עלה מהתחקיר כי המפקדים מהגדוד דיווחו על האירוע הבעייתי לבכירים בחטיבה ובאוגדה עוד בטרם הופץ הסרטון של "בצלם".

 

תחקיר אלוף פיקוד המרכז אלוף רוני נומה שנערך בשטח קבע כי "אין שם שום מצב שמישהו אמר או רמז לחייל החשוד, שמישהו צריך להתעסק עם אחד המחבלים כי הוא חי". הקצין הבכיר הדגיש שהחייל החליט על דעת עצמו לפתוח באש.

 

בנוגע לטענה כי הקצינים בזירה לא מנעו את הירי של החייל, הסביר הגורם כי "בשלב הזה אף אחד לא העלה על דעתו שמישהו מתכוון לירות במחבלים. הם הופתעו - כמו כולנו". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
בית המשפחה
צילום: מוטי קמחי
צילום: עימאד אבו שמסייה
תיעוד הירי במחבל
צילום: עימאד אבו שמסייה
מומלצים