שתף קטע נבחר

אושר: תושבי גבעת עמל בת"א יקבלו פיצויים

הממשלה אישרה חוק המחייב את המדינה לספק דיור הולם לתושבי השכונה בצפון ת"א, ורק לאחר מכן לבצע פינוי והריסה של בתיהם. מדובר באחת הקרקעות היקרות בארץ, ליד שכונת בבלי, שבה נבנים כיום מגדלי יוקרה

אחרי עשרות שנים, הממשלה מכירה בזכויות תושבי שכונת גבעת עמל בתל-אביב על אדמתם. ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה היום (א') את הצעת החוק המחייבת מתן פיצויים לתושבי גבעת עמל, הסמוכה לשכונת בבלי היוקרתית, בצפון תל-אביב.

 

גבעת עמל - כתבות נוספות בערוץ הנדל"ן :

תושבי גבעת עמל בת"א יקבלו דיור חלופי

גבעת עמל בת"א: המתנגדים פונו בהסכמה

ועדת הפנים: "נפעל לפיצוי תושבי גבעת עמל"

 

לפי ההצעה, שהגישו חברי הכנסת דב חנין (חד"ש) ושולי מועלם רפאלי, יו"ר סיעת הבית היהודי, פינוי והריסת הבתים יתבצע לאחר מתן פיצויים המקנים בתמורה דיור הולם עבור הדיירים, יורשיהם וכן למי שפונה כבר מביתו. בשלב זה טרם נקבע מי יפצה את הדיירים, אלא רק העיקרון שלפיו הם זכאים לדיור חלופי שווה ערך. במהלך הליכי החקיקה ייקבע מנגנון הפיצוי.

 

שכונת גבעת עמל יושבה על ידי המדינה בסוף שנות ה-40 של המאה הקודמת. לאחר כמה שנים נמכרו שטחים אלו על ידי המדינה ליזם פרטי, תוך סיכום עמו כי ידאג לדיור ראוי ובעל ערך עבור הדיירים שיפונו. במרוצת השנים, הקרקע הועברה מיזם ליזם - אולם המדינה והיזמים לא עמדו בסיכום על מתן פיצוי ראוי.

 

במקביל, החלו התושבים להתמודד עם תביעות חוזרות ונשנות מצד חברות פרטיות המחזיקות בקרקע יחד עם רשות מקרקעי ישראל ועריית תל-אביב, שטענו כי התושבים הם למעשה פולשים. חלק מהתושבים כבר פונו מבתיהם ללא קבלת פיצוי הולם, ואחרים נמצאים תחת איום פינוי, גם הוא ללא קבלת פיצוי.

פינוי שכונת גבעת עמל בת"א (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
פינוי שכונת גבעת עמל בת"א(צילום: ירון ברנר)

ח"כ רפאלי אמרה היום כי "אחרי עשרות שנים של עוול מתמשך שנגרם לתושבים מצד המדינה, הרשויות ובעלי הון, הגיעה העת לתקן אותו. לא סביר שאדם יפונה מביתו ללא קבלת פיצוי הולם ודיור ראוי. אותם טייקונים שרוצים לעשות כסף על גבם של הדיירים, צריכים היו לנהוג באנושיות ואכפתיות כלפי אנשים שבמשך שנים גרו במקום. כיוון שזה לא קרה, המחוקק נאלץ להתערב".

 

ח"כ חנין, המלווה במשך שנים את מאבק תושבי השכונה, הוסיף כי "תושבי גבעת עמל, שיושבים על הקרקע היקרה בארץ, דורשים את המינימום. הם לא מבקשים שותפות במגדלי הפאר החדשים המוקמים במקום - אלא בסך הכל פתרונות דיור בסיסיים של דירה תמורת דירה. המדינה והעירייה לא יכולות להמשיך ולהפקיר אותם ליזמים. לכן חיוני להעביר את הצעת החוק הזאת, המעגנת את הפתרון ההוגן והמתבקש".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
פינוי תושבי שכונת גבעת עמל בצפון ת"א
צילום: ירון ברנר
מומלצים