שתף קטע נבחר

תגידו, נפלתם על השכל???

לקברניטי המדינה - האינכם שמים לב שאתם, במו פיכם, נותנים חומר בידי ה-BDS ודומיו? ואיך תעזו כעת לבקש מן הידידים (שעוד נותרו לנו) בעולם לעמוד לצדנו, כשאתם, מנהיגינו, אינכם נותנים ולו גיבוי מינימלי לחיילינו?

תגידו, וסליחה על הביטוי .... נפלתם על השכל??? כן, אדוני ראש הממשלה, את המשפט שהפנית אתה לחכי"ם במשכן אני מפנה כעת אליך! וגם לעמיתך, שר הביטחון.

 

עוד בערוץ הדעות:

מגן דוד שחור בחברון

סיפור הכיסוי הטוב בעולם

מה רע באנגלית?

כל העולם במה

הוצאת ירושלים

 

אני כותב כיהודי, כאזרח, כפרופסור למשפטים וכאב ללוחם בגדוד של "החייל מכפיר". גילוי נאות: בני אינו מכיר את החייל. דבריי נכתבים בלי כל קשר לתוצאות החקירה. לא זו הנקודה.

 

אני פונה דווקא לאנשי ציבור ורוח המזוהים עם הדאגה לזכויות האדם: מדוע אינכם משמיעים את קולכם? האם לאזרח - לא סתם אזרח, אלא חייל קרבי שמחרף נפשו כל יום כדי להגן על כולנו, אנשי שמאל וימין, ואפילו אנשי בצלם שמצלמים אותו - אין את זכות החפות כמו לכל שודד ואנס? כך, לפחות, לימדו אותנו כבר בשנה א' בקורס למשפט פלילי.

 

ככה לא בונים "חומת מגן" מול גל הטרור

ולקברניטי המדינה, ככה אתם נלחמים בגל הטרור? כך תרתמו את חיילינו כדי למגרו? כל הזמן אתם מספרים לנו שהמלחמה היא בעיקר תודעתית. אבל "אם בארזים", בהנהגה ובצמרת הביטחונית שלנו, "נפלה שלהבת" - מה

 לנו כי נלין על כלי תקשורת זרים? האינכם שמים לב שאתם, במו פיכם, נותנים חומר בידי ה-BDS ודומיו? ואיך תעזו כעת לבקש מן הידידים (שעוד נותרו לנו) בעולם לעמוד לצדנו, כשאתם, מנהיגינו, אינכם נותנים ולו גיבוי מינימלי לחיילינו?

 

אדגיש את המובן מאליו. צה"ל הוא הצבא המוסרי ביותר בעולם, זאת יודע כל אחד - גם אלו מאמריקה ומאירופה שמטיפים לנו - ועל כך גאוותנו. אנו שואפים להיות אחרים, "אור לגויים", ואם חלילה כשל איש ביטחון, הוא צריך להיענש ובמלוא חומרת הדין. אבל לצאת בהתנצלויות ובהכרזות במדיה - כבר ביום האירוע! - ש"ימוצה הדין" וש"היה כאן כשל ערכי ומוסרי חמור"? קצת צניעות וגם תבונה לא יזיקו. אולי לפחות תמתינו לתוצאות החקירה?

 

ואם במדיה עסקינן. התקשורת כמובן אינה מקשה אחת, אבל לא מעטים מאנשיה חרצו - מידית - את גורל החייל, ויש שמיהרו לכתוב: "חשוד ברצח". סליחה?! באותו קורס בשנה א' במשפטים למדנו מה הם התנאים לעבירת הרצח (למשל, "כוונה תחילה"). האם בדקתם, אוחזי המיקרופונים והמקלדות (ושוב, חלילה, לא כולכם!) את העובדות, מלבד לצפות בסרטון של 15 שניות?

 

אם זה לא "לינץ' תקשורתי", איני יודע "לינץ' תקשורתי" מהו. האינכם חושבים, מנסחי כותרות הענק, ש"דם על ידיכם"? כמובן, מטאפורית. כבר ציטט כבוד הנשיא (בדימוס) אהרן ברק בפסק דינו בתביעת לשון הרע את מאמר חז"ל: "כל המלבין פני חברו ברבים - כאילו שופך דמים!". האם מצב שבו כתב, מגיש או פובליציסט הוא המאשים, העד, השופט וגם... התליין, אינו "שפיכות דם"

 של החייל (וגם של משפחתו ושל כל לוחמי כפיר)? האין כאן שפיכת דם של אותיות ענק אדומות, המרוחות בכותרות ראשיות?

 

התכבדו נא, יושבי האולפנים, ועלו אל חברון, עיר אבותינו, לכמה שעות של פטרול או הקפצה מהרגע להרגע, כשעיניכם טרוטות מלילה ללא שינה או משעות שמירה מורטות עצבים. עמדו נא רק שעות אחדות ב"כיכר גרוס" או ב"כיכר השוטר" (אשר, אגב, קרויות על שם היהודים שנרצחו בהן), ואז אולי תבינו באיזה לחץ פיזי ובעיקר נפשי נתונים חיילינו, הילדים של כולנו. שבריר שנייה מפריד לעתים בין תגובת החייל לבין נעיצת הסכין או הפעלת חגורת הנפץ של המחבל הבא לרוצחו נפש, ובעצם לרצוח את כולנו.

 

אז תגידו, סליחה... לא נפלתם על השכל???

 

 הכותב הוא מרצה ופרופ' למשפטים בקריה האקדמית אונו ואב ללוחם בחטיבת כפיר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים