שתף קטע נבחר

חוק השקיות אושר בוועדת הפנים

על פי החוק, שאושר לקריאה שנייה ושלישית, תיפסק חלוקה חינמית של שקיות חד-פעמיות, ורשתות השיווק ייגבו עבור כל שקית כ-10 אגורות. השר גבאי" אני שמח שהצלחנו להעביר את החוק"

ועדת הפנים והגנת הסביבה אישרה היום (ב') חוק השקיות לקריאה שנייה ושלישית במליאת הכנסת. במסגרת החוק: תופסק חלוקת שקיות בחינם ברשתות השיווק הגדולות וכל שקית תעלה 10 אגורות.

 

כתבות נוספות בכלכלה ירוקה

הושגה פשרה, חוק השקיות יעלה להצבעה בשבוע הבא

דיון בחוק שקיות הפלסטיק: "נוסח לא אפקטיבי"

חוק השקיות: עימות בין האוצר וועדת הפנים

 

רשתות השיווק מוציאות כיום יותר מ-88 מיליון שקלים בכל שנה על חלוקת שקיות נשיאה. סכום זה מגולגל אל הצרכן באמצעות מחירי המוצרים. המהלך שמקדם המשרד להגנת הסביבה יוביל לשינוי המצב, כך שכל אדם ישא בעלויות לפי היקף הצריכה שלו.

 

לפי סקרים שערך המשרד לאיכות הסביבה, יותר מ-70% מהציבור תומכים בהפסקת חלוקת שקיות הפלסטיק בחינם. ישראלי ממוצע צורך כ-275 שקיות פלסטיק בשנה. סך הכל נצרכות בישראל כ-2.2 מיליארד שקיות בשנה.

 

חלק גדול מהשקיות מביאות לפגיעה בשטחים הפתוחים ולזיהום המרחב העירוני, שמורות טבע, חופי הים והים עצמו.

 

 (צילום: Gettyimages) (צילום: Gettyimages)
(צילום: Gettyimages)

בחודשים האחרונים השר אבי גבאי יוזם את חוק השקיות (החוק לצמצום השימוש בשקיות נשיאה חד פעמיות). החוק עבר בקריאה ראשונה בכנסת הקודמת והגיע לדיון בועדת הפנים לאחר שאושר להחיל בו דין רציפות.

 

על פי החוק, תיפסק לחלוטין חלוקה של שקיות נשיאה חד-פעמיות "דקות" שעוביין פחות מ-20 מיקרון. בנוסף, רשתות השיווק הגדולות לא יורשו לחלק בחינם שקיות נשיאה חד פעמית שעובין 21 מיקרון או יותר, ויגבו עבור כל שקית סכום שאינו נמוך מ-10 אגורות.

 

המחיר שיגבו רשתות השיווק עבור השקיות יועבר במלואו לקרן הניקיון של המשרד להגנת הסביבה, וישמש את המשרד לפרויקטים לצמצום זיהום האוויר ברחבי הארץ ולהסברה על החוק החדש.

 

בתוך שנה ורבעון ייקבעו יעדים לחוק במטרה לעקוב אחר יישומו. כמו כן, קיימת אפשרות לשר להרחיב את החוק לכלל בתי העסק ולהעלות את מחיר השקית לצרכנים.

 

השר להגנת הסביבה, אבי גבאי: "אנחנו עושים היום צעד חשוב לשמירה על הסביבה, בלי להכביד על יוקר המחייה. אני שמח שהצלחנו להעביר את החוק".

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים