שתף קטע נבחר

הרבנות הראשית ביטלה את תעודות הרווקות

הקץ לתעודות הרווקות: עם כניסת מערכת המִחשוב המשותפת למועצות הדתיות ומחלקות הדת ברשויות המקומיות, הכריזה הרבנות כי אין עוד טעם בהנפקת התעודה. המהלך - חלק מיישום "חוק צהר" - יחסוך לכל זוג 150 ש"ח בהליך רישום הנישואים. עוד בוטל: פרסום שמות הנרשמים לנישואים

הרבנות הראשית לישראל הודיעה כי אין צורך בהצגת תעודת רווקוּת לשם רישום נישואים. בישיבה שקיימה היום (ב') מועצת הרבנות, הוחלט כי עם כניסת מערכת המִחשוב המשותפת למועצות הדתיות ומחלקות הדת ברשויות המקומיות, אין עוד טעם בהנפקת התעודה, משום שניתן לברר את מעמדו האישי של אדם בדרכים אחרות. במשרד לשרותי דת אומרים כי המהלך יחסוך לכל זוג 150 ש"ח בהליך רישום הנישואים - עלות אגרת התעודה.

 

<< כל מה שמעניין בעולם היהודי - בפייסבוק שלנו. היכנסו >>

 

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

מלבד החיסכון, המהלך של הרבנות סולל את הדרך ליישומו המלא של "חוק צהר" לפתיחת אזורי רישום הנישואין. בעבר נאלץ כל זוג להירשם רק במקום המגורים של החתן או הכלה, ואזרחים רבים היו "שבויים" בידי רבנים שאינם נוחים להם. החוק שנחקק בשנת 2013 קבע כי כל אדם יוכל להירשם לנישואין בכל מקום בארץ.

 

ואולם הרבנות הראשית, שנלחמה בחוק זה, הצליחה לרוקן אותו מתוכן, כאשר אילצה בכל זאת את בני הזוג להנפיק את תעודת הרווקות במקומות מגוריהם, שכן החוק אינו מתייחס לפרוצדורה זו שהיא תנאי לרישום. ארגונים שונים, בהם "עתים", נלחמו בהוראת הרבנות, וביטולן המוחלט כעת של אותן תעודות הופך את הרישום העל-אזורי לעובדה מוגמרת.

 

עוד בוטל: פרסום שמות הנרשמים לנישואים

החלטה נוספת הנגזרת מהפעלת המערכת הממוחשבת היא לא לפרסם עוד בתקשורת את שמות בני הזוג הבאים להינשא - תקנה שנועדה לכל אדם לערער על הרישום במקרה שהוא מזהה אחד מהם כנשוי. עד היום, התבצע הפרסום בשני עיתונים, ומעתה - באתרי האינטרט של המועצות הדתיות והמשרד לשירותי דת בלבד. במשרד אמרו כי בכוונתם להוזיל בקרוב את אגרת רישום הנישואים, לאור החיסכון בהוצאה זו.

 

"מאמינים כי הצעדים האלה יתרמו להעלאת מספר הצעירים המתחתנים על פי ההלכה דרך רבני צהר וברבנויות השונות" (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
"מאמינים כי הצעדים האלה יתרמו להעלאת מספר הצעירים המתחתנים על פי ההלכה דרך רבני צהר וברבנויות השונות"(צילום: shutterstock)

 

מנכ״ל המשרד לשירותי דת והרבנות הראשית לישראל, עו״ד עודד פלוס, אמר בתגובה כי ״יחד עם

תוכנית האב למחשוב, זהו עוד שינוי משמעותי שאנו מובילים בשירותי הדת בישראל". לדבריו, הדבר יחסוך כסף וזמן יקר לזוגות ולמועצות הדתיות״.

 

בארגון רבני "צהר" בירכו על ההחלטה והזכירו כי בעבר הואשמו אנשיו כי פתיחת איזורי הרישום תגרום לאסון לעם היהודי. "כעת מתברר, כפי שבצהר אמרו כל הזמן, כי הפתיחה תקל על הזוגות להתחתן כדת משה וישראל. בארגון מאמינים כי הצעדים האלה יתרמו להעלאת מספר הצעירים המתחתנים על פי ההלכה דרך רבני צהר וברבנויות השונות".

 

הרב ד"ר שאול פרבר, יו"ר ארגון "עתים", ברך על המהלך וציין כי "אנו שמחים שהמאבק שניהלנו ב'עתים'

למען אלפי זוגות בישראל ליישום חוק פתיחת איזורי הרישום בנישואין, מסתיים היום עם הסרת המכשול שהציבה הרבנות ליישום, החוק בדרישתה להוצאת תעודת רווקות במקום המגורים. כעת יוכל כל זוג להירשם לנישואין בכל

 עיר שיבחר, מה שיקל מאוד על אנשים שלומדים או עובדים רחוק מאיזור המגורים המצוין בתעודות הזהות שלהם, וישפר את השירות שנותנות לשכות הרישום לנישואין באמצעות תחרות בריאה ביניהן. צר לנו רק שנדרש לכך מאבק משפטי של שנתיים מול הרבנות".

 

ח"כ אלעזר שטרן ("יש עתיד") אמר כי הוא "מתקשה לברך את מועצת הרבנות, שגררה רגליים והשתמשה בפרצה בחוק ולא אפשרה לבאים להירשם לנישואים לעשות זאת בכל מועצה דתית בארץ, כפי שקבע החוק", כדבריו. "נמשיך להאבק על המשקולות הכבדים והמיותרים שמניחה הרבנות הראשית על כתפיהם של הנזקקים לשירותיה בנושאי כשרות, גיור, נישואים וגירושים, כדי לשמור תקווה בקרב היהודים כולם ליהדות מאירת פנים ומקרבת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
קל יותר - וזול יותר להתחתן
צילום: shutterstock
מומלצים