שתף קטע נבחר

"רק" פי 44: אושר חוק הגבלת שכר הבכירים

ביוזמת שר האוצר כחלון אושר החוק שישים סוף לחגיגת השכר של הבנקאים הבכירים: לא יקבלו יותר מ-2.5 מיליון שקל בשנה. הבנקים צפויים לפנות לבג"ץ: "תקדים מסוכן"

ראש הממשלה ניסה לסכל את החוק , הבנקים כינו אותו "תקדים מסוכן" - אבל הכנסת אישרה בקריאה שנייה ושלישית את החוק להגבלת שכר הבכירים . על פי ההצעה שאושרה אמש (יום ב'), השכר הגבוה ביותר שיוכל בכיר בחברה פיננסית להרוויח (שהוצאות השכר שהחברה משלמת עבורו מוכרות לצורכי מס) יעמוד על לא יותר מפי 44 משכרו הריאלי של העובד בעל השכר הנמוך ביותר בחברה, כולל עובדי קבלן, או פי 35 מעלות השכר של אותו עובד.

 

כלומר, תקרת השכר שתזכה את החברה בניכוי הוצאות שכר לצורך תשלומי המס תעמוד על 2.5 מיליון שקל בשנה. על בכירים שחוזי ההתקשרות עמם ייחתמו מעתה והלאה החוק יחול מיד עם פרסום החוק, ואילו על בכירים שכבר מועסקים על ידי החברות, החוק יחול חצי שנה מיום פרסומו, כדי לאפשר לחברות להיערך ליישומו.

כחלון, אתמול. "אני 'אשם' בעניין של שכר הבכירים" (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
כחלון, אתמול. "אני 'אשם' בעניין של שכר הבכירים"(צילום: מוטי קמחי)

בדברי ההסבר להצעה נכתב: "שכר בכירים בחברות ציבוריות בכלל ובגופים פיננסיים בפרט מצוי בדיון ציבורי זה שנים רבות על רקע טענות בדבר גובהו המופרז, וחולשתם של מנגנוני הבקרה והפיקוח בגופים אלה. היקפי שכר הבכירים בגופים פיננסיים גדלו בשנים האחרונות באופן ניכר. נתוני שנת 2013 מלמדים שכרבע מארבעים מקבלי השכר הגבוה בחברות ציבוריות בישראל הם בעלי תפקידים בגופים פיננסיים, והיחס בין שכרם לשכר הממוצע במשק גבוה במיוחד".

 

כעת, איגוד הבנקים צפוי לפנות לבג"ץ. האיגוד צפוי לטעון כי זהו חוק שאין לו תקדים בעולם והגבלת השכר צפויה לפגוע לא רק במנהלי הבנקים אלא בכל דרגי הביניים - מנהלי החטיבות והאגפים ששכרם ייחתך בהתאם וחלקם יעדיפו לעבור לעבוד בחברות שלא יהיו כפופות למגבלה. כן יטענו הבנקים כי מגבלת השכר תפגע בתמריצי המנהלים להשיא את רווחי הבנק לטובת המשקיעים, בהם חוסכי הפנסיה, מכיוון שהתגמול המשתנה - הבונוסים - ייעלם.

 

החוק הוא יוזמה של שר האוצר משה כחלון, שלפני שבוע עוד תקף בחריפות את ניסיונותיו של ראש הממשלה בנימין נתניהו לסכל את החוק שגובש בוועדת הכספים. "אני 'אשם' בעניין של שכר הבכירים", אמר כחלון בשבוע שעבר, "אבל היה משהו מעניין שקראתי בכלכליסט - שמנכ"ל משרד ראש הממשלה פועל לטרפד את החוק הזה. זו הפתעה עבורי כי יש לי הסכם חתום עם ראש הממשלה. אחד התנאים שלי לכניסה לממשלה הוא שהוא לא מתערב ברפורמות שלי. והוא חתום על כך שהוא יקדם אותן". לאחר מכן שוחח נתניהו עם כחלון, והודיע לו כי סיעת הליכוד תתמוך בחוק.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
שר האוצר כחלון, אתמול
צילום: מוטי קמחי
מומלצים