שתף קטע נבחר

צנזורה במכללה החרדית: דפים כוסו במדבקות

עמודים בספר "תקשורת ודמוקרטיה בישראל", בספריית מכללת שטראוס החרדית - כוסו במדבקות בחלק העוסק בפמיניזם ותקשורת. "סטודנטים שמגיעים לקמפוס חרדי, רוצים שיתאימו את החומר לדרישות שלהם", מסביר אחד הסטודנטים. ב"מכללה האקדמית הדסה" הבהירו: "נאסור את זה"

צנזורה בקמפוס החרדי: עמודים מתוך ספר העוסק בתקשורת ודמוקרטיה בישראל, צונזרו בשלוחה החרדית "קמפוס שטראוס" של "מכללת הדסה". סטודנט בקמפוס החרדי נתקל בספריית השלוחה בספרים מקצועיים, שיד נעלמה צנזרה חלקים מתוכם, וכיסתה אותם במדבקות. ב"מכללה האקדמית הדסה" לא הכירו את הצנזורה, והבהירו

 כי יאסרו אותה.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >> 

 

בספר "תקשורת ודמוקרטיה בישראל", בעריכת פרופ' דן כספי, צונזרו חלקים מתוך מאמרה של ד"ר דפנה למיש, "שוות ערך תקשורתי: מבט פמיניסטי על התקשורת הישראלית". "לקחתי את הספר בגלל שהנושא רלוונטי לתחום הלימוד שלי", ציין א', "וזה פשוט נפתח לי בעמוד הזה בגלל ההדבקה, כנראה".

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

סטודנטים מספרים כי לרוב הספרייה איננה הומה פעילות, מאחר ורוב המאמרים נסרקים ונשלחים אליהם ישירות. א' עצמו דווקא מבין את ההחלטה לצנזר קטעים מתוך המאמר: "זו דרישה מצד הסטודנטים", הוא אומר.

 

"סטודנטים שמגיעים לקמפוס חרדי, רוצים שיתאימו את החומר לדרישות שלהם, ואנחנו רואים בשנים האחרונות שיש נכונות מהמל"ג כמו גם מצד הצבא לנושאים האלה של התאמות. אני מאמין שלא יהיה במכללה חרדית תואר במגדר, כי אז יצטרכו לצנזר 80% מהחומר. אבל בתואר וממשל ופוליטיקה, לא".

 

 

הוא מוסיף כי "הסילבוס בין הקורסים הוא זהה ב-99%. הקטע שכוסה הוא לא מהחומר שהיינו אמורים ללמוד. צנזרו קטע אחר".

 

"לא מדברים על דברים מסוימים בכיתה"

אך הצרכים הסותרים בין החופש האקדמי, לבין אורח החיים החרדי – מתנגשים, כך מתברר, בשורה

רחבה של סוגיות שלא כוללת רק צנזורה על חומרי לימוד שהסטודנטים אמורים להיתקל בהם. סטודנטים מספרים כי קיימים שינויים בהחלפת מרצים במרצות, ובדרישות שמרניות שלא לדבר על נושאים שלא מתאימים.

 

"זה קמפוס שמאוד מנסה לשמר את החרדיות המיינסטרימית בכל מיני מובנים", מספר סטודנט-לשעבר, החפץ להישאר בעילום שם. "הוא מנסה להיות שמרני, כי מגיעים אליו סטודנטים מזרמים מאוד שמרניים. גם המרצים החילונים הגברים שכן מלמדים שם, עוברים הכנה לפני. אני שמעתי מרצה אומר במפורש בכיתה שיש דברים שהוא לא יכול לדבר עליהם גם אם זה עולה מתוך הסטודנטים, כמו נשים ופוליטיקה".

 

"בסופו של דבר, לכל מכללה או מסלול חרדי יש את הקווים האדומים שלהם. חלקם נוגדים את העולם האקדמי. אני אישית חושב שב'שטראוס' לוקחים את זה צעד קדימה בגלל המיקום ליד 'כיכר השבת' בירושלים, וכחלק מתדמית השיווקית החרדית. אבל לרובם של הסטודנטים זה לא רלוונטי. רובם מחוברים לאינטרנט ומעורים בחברה".

 

הסטודנט-לשעבר מוסיף כי בעיניו, הצנזורה שחווה "חוטאת בהרבה מובנים למטרה שלשמה הסטודנטים הגיעו ללמוד, גם אם הם עצמם ביקשו את הקווים האלה. באקדמיה החרדית הפרדוקס הזה בין לבוא לרכוש ידע, לבין הציפייה שהוא יהיה מותאם להם ומוגבל - מאוד בולטת".

 

המכללה: נאסור את זה

מהנהלת "המכללה האקדמית הדסה" נמסר כי לא ידוע להם על תופעה של צנזורה באקדמיה בכלל,

ובספרייה האקדמית בפרט, והם מתנגדים לכך באופן גורף. "הנהלת המכללה מתכוונת לבדוק את הנושא לעומק, ולאסור אותו באופן חד-משמעי", נמסר.

 

במכללה אף הדגישו כי התוכנית האקדמית המועברת על ידי המרצים בקמפוס החרדי "שטראוס" זהה לחלוטין לתוכנית האקדמית ב"מכללה האקדמית הדסה", כפי שאושרה על ידי המועצה להשכלה גבוהה.

 

במועצה להשכלה גבוהה הודיעו כי החלו בבדיקת הנושא מול המוסד, "על מנת למנוע הישנות המקרה". עוד הוסיפו כי "במסגרת הדיונים אודות גיבוש מדיניות לחומש הבא בנושא החרדים, בכוונתנו להמשיך ולהבטיח את מניעת זליגת ההפרדה מעבר להוראה בכיתות נפרדות, ובכלל זה חידוד הגבולות בהתנהלות המוסדות שאינם עולים בקנה אחד עם ערכי הפלורליזם והשוויון שהם ערכי היסוד של מערכת ההשכלה הגבוהה בישראל". 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום באדיבות: המכללה החרדית ירושלים
"דרישות אחרות". סטודנטים חרדים
צילום באדיבות: המכללה החרדית ירושלים
דפים מכוסים
מומלצים