שתף קטע נבחר

"אנחנו כבר חלק": כשרב ולסבית מחליטים לדבר

"אני לא רוצה לוותר על חיי כלסבית, כי אז אחיה בשקר, ואני גם לא יכולה לוותר על אורח חיי הדתי, כי אי אפשר לאבד אמונה בכוח", אומרת זהורית סורק. "סיכמנו שנתחיל את המסע בן האלף מיל בצעד אחד. נכתוב מאמר במשותף, ובסופו יהיו חתומים לסבית דתייה ורב, כי הולכים יחדיו", אומר הרב יצחק אייזנר. "ושבו בנים לגבולם"

הרב יצחק אייזנר: נפגשנו במדרגות

נפגשנו לאחר אירוע מטלטל ומרגש שבו הוצג פסק ההלכה של "בית הלל", הקורא לקהילות דתיות להכיל בעלי נטייה חד-מינית ולקרבם. ידעתי שהקהילה הגאה הדתית לא תסתפק במסמך, ואף הערכתי שהיא תיפגע מחלקים מסוימים בו. אבל לא צפיתי את עוצמת הזעקה שעלתה באולם, ולא שיערתי את עומק הכאב. 

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >> 

 

רציתי להבין, להכיר את ליבם של אנשי הקהילה. בדרך לחניון פגשתי אישה שישבה בשורה שלי. במהלך האירוע היא קיבלה את רשות הדיבור, ויתרה על המחאה, דילגה על הביקורת, ושיבחה את אומץ ליבם של הרבנים והרבניות שלקחו צעד לקראת ריפוי פצעי הקהילה הגאה.  

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

שוחחנו עד אחרי שאורות האולם כבו. למדתי על האחוזים הבלתי-נתפסים של מקרי התאבדות בקרב הקהילה הגאה, ועל כך שבקהילה הגאה הדתית עולים הנתונים לכדי פי-3. הוסבר לי למה הומו דתי פשוט אינו מסוגל לבחור במין השני. למדתי על סיבת ההבדלים הסטטיסטיים בין הומואים ללסביות. דווח לי מה קורה לאלה שמעזים לעבור טיפול המרה.

 

מעבר לכל, נוצר מגע בין עולמי לבין עולמם, ונברא עולמנו.

 

זהורית שורק: נפגשנו במדרגות

ביום ראשון נסעתי לכנס רבני "בית הלל" בעקבות מסמך "הכלה בהלכה". הייתי טעונה ברגשות, ואין ספק

שמצב רוחי היה לוחמני במיוחד. עכשיו באים? שאלתי את עצמי. עשר שנים שהקהילה הדתית הגאה נלחמת על מקומה, ועכשיו אתם כותבים מסמך כזה?

 

בכנס דיברו אישים ורבנים על הקשבה, קבלה, הבנה של המצב שבו אנו עומדים היום. הרגשתי איך יורד ממני כל האוויר הטעון והקשה, ומתחלף בהקשבה למילים המכילות שנאמרות.

 

ואז אני מבינה את גודל האירוע. עד היום רק רבנים בודדים דיברו איתנו, הקשיבו לנו והכילו אותנו. והיום הממסד הרבני אומר בצורה מפורשת "יש הומו דתי, והנטייה איננה חטא".

 

אז נכון שבאופן אישי לא הייתי זקוקה לאישור שלהם לחיות את חיי – אבל ההכרה הזו גרמה לי לתחושת השייכות שכה חיכינו לה.

 

ובסוף המפגש, על המדרגות, פגשתי את הרב אייזנר. אני חושבת שמאז ימי באולפנה, לא דיברתי עם רב בצורה כזו (אבל אז השיחות היו בטונים אחרים).

 

הרב יצחק אייזנר: המשכנו בדו-שיח בפייסבוק

ומצאתי אישה צמאה להקשבה, שמעבירה לי מסרים בסיטונות, שמעריכה דו-שיח כיהלום - כי הוא נדיר לה באותה המידה; שנזרקה מעולם הרבני למן הרגע שגילתה לעצמה מי היא, ועכשיו קיוותה שמצאה גשר חזרה. זה גשר צר מאוד, אבל היא מוכנה ללכת עליו ללא פחד כלל, כי היא חשה שבצדו השני מונח אוצר.

 

הסכמנו לעזור זה לזו וזו לזה.

 

זהורית שורק: המשכנו בדו-שיח בפייסבוק

לאחר שעמדנו שעה ארוכה ברחבת הכנס ודיברנו. בשיחה הראשונית הרגשתי כאילו אני פותחת חלון למישהו ומכניסה אותו לעולם לא מוכר. ונראה לי שפתחתי סכר, ולא רק חלון.

 

היה לי כל כך הרבה מה לומר. על טיפולי המרה, חוסר קבלה, אי שייכות, הדחייה מבית הכנסת, שיעורי ההתאבדות הגבוהים. על משמעות המילים שרבנים אומרים וההשלכות שלהן, על התחושה להיות "חוטא", על הצביעות של החברה הדתית (ברית מילה לבן של זוג חילונים שמחללים שבת זה בסדר, אבל לבן של זוג הומואים לא?) - ובעיקר על הגשרים שאני מנסה לבנות בין הזהות הדתית שלי לזהות הגאה שלי.

 

אני לא רוצה "לוותר" על חיי כלסבית, כי אז אחיה בשקר (מול עצמי, מול הזוגיות ומול החברה), ואני גם לא יכולה לוותר על אורח החיים הדתי שלי, כי אי אפשר לאבד אמונה בכוח.

 

הרב יצחק אייזנר: שוחחנו בטלפון

וסיכמנו שנתחיל לפעול. לא נתקן את העולם לבד, אבל נתחיל את המסע בן האלף מיל בצעד אחד. נכתוב מאמר במשותף, ובסופו יהיו חתומים לסבית דתייה ורב; כי הולכים יחדיו.

 

זהורית שורק: שוחחנו בטלפון

ובשיחה השנייה כבר התחלתי להאמין ולסמוך כי יש כאן רב שבאמת רוצה לשנות את יחס הקהילה הדתית, ובאמת ובתמים מאמין שאפשר אחרת.

 

שמעתי ממנו על דעותיו, על הפתיחות ועל הרצון העצום להכיל מבלי לוותר חלילה על ההלכה. על הדיונים שהוא מקיים עם קולגות בתוך הממסד, ושמחתי על כך שיש שיח כזה.

 

ובעיקר רוויתי נחת כאשר שמעתי ראיון שלו ברדיו, שבו הוא הסביר לכל העולם כי הומואים ולסביות הם חלק מהקהילה הדתית. "ושבו בנים לגבולם".

 

  • הרב יצחק אייזנר הוא מרבני "בית הלל" ומן החתומים על מסמך הארגון בנושא הכלה של בעלי נטייה חד-מינית שפורסם בשבוע שעבר.

 

  • זהורית שורק היא לסבית דתייה, פעילה חברתית בקהילה הגאה וממייסדי הקהילה הדתית הגאה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב יצחק אייזנר וזהורית שורק
מומלצים