שתף קטע נבחר

יהודים בהולנד: "אין לנו מה לחפש כאן יותר"

קריאות בנוסח "יהודי מלוכלך", תקיפות שאינן מדווחות למשטרה, הפגנות אנטי-ישראליות והכחשת שואה, הפכו זה מכבר לנחלתם של יהודי הולנד: "מאז השואה לא היו כמויות כאלה של מקרים אנטישמיים"

 

 

"מקרב בני גילי האורתודוכסים באמסטרדם, בין 50%-60% כבר עזבו לישראל". הדובר, יהודי מקומי, מבקש להישאר בצל מחשש להתנכלות. מיכאל הס, תושב הולנד, לא מתפלא: קריאות בנוסח "יהודי מלוכלך", תקיפות שאינן מדווחות למשטרה, הפגנות אנטי-ישראליות והכחשת שואה, הפכו זה מכבר לנחלתם של יהודי הולנד.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >> 

 

הרב הראשי מגיע ל-ynet. יש לכם שאלות לפסח? זה המקום לשאול את הרב

 

"אם אתה הולך עם מראה יהודי, יש יותר סיכוי שיתקפו אותך", אומר גיא מולר, מהמרכז למידע ותיעוד על ישראל (CIDI). "אנחנו יודעים שיש אנשים שתוקפים אותם גם יותר מפעם אחת בשנה". ממחקר שנערך באיחוד האירופי עולה כי 74% מכלל היהודים שנפגעו, לא דיווחו לשום גורם. "הם פשוט השלימו עם זה, חטפו מכות, הורידו את הראש והמשיכו הלאה".

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

כבר מכרתם את החמץ? היכנסו ומכרו בקלות ובמהירות

 

כ-40 אלף יהודים חיים כיום במדינה שאיבדה את מרבית יהודיה בשואה. "אני חושב שעבור יהודי אורתודוכסי החיים לא פשוטים כאן, בהולנד", מוסיף הס בראיון ל-ynet ו"אורות - טלוויזיה יהודית". הוא איש הסוכנות היהודית, ומודע היטב לאתגרים העומדים בפני הקהילה. "בתי הספר ומבני הציבור היהודיים מאובטחים על ידי המשטרה מסביב לשעון", הס מספר. "לחנויות של היהודים יש קו חירום ישיר למשטרה".

 

"התלמידים מחקים קולות של תאי גזים"

"מאז השואה לא היו כמויות כאלה של מקרים אנטישמיים", מצהיר יעקב חגואל, סגן ומ"מ יו"ר ההסתדרות הציונית. "האנטישמיות הקלאסית לא הפסיקה מעולם, וכיום מתווספת אליה האנטישמיות המודרנית, ממניעים מוסלמיים. וכשמוסיפים לזה את התבלינים של אנטי-ישראל, הכל ביחד הופך לאנטישמיות עוצמתית".

 

 (צילום: אורות) (צילום: אורות)
(צילום: אורות)

 

יהודים בהולנד סבורים כי קו ברור נמתח בין האווירה החברתית האנטי-ישראלית,

נער חובש כיפה הותקף:
"הכה את היהודי המלוכלך" / טלי פרקש
בפריז תקפו שישה גברים נער יהודי כבן 13, שהיה בדרכו לבית הספר, ככל הנראה לאחר שזוהה כיהודי בגלל הכיפה שלראשו. הוא פונה לבית החולים כשהוא סובל מחבלת ראש. בשנה החולפת רשמה הקהילה היהודית בצרפת 241 מתקפות אלימות נגד יהודים, עלייה דרמטית ביחס לאשתקד
לכתבה המלאה

להתגברות האווירה האנטישמית במדינה שבה לימודי השואה מעוגנים בחוק, ומחייבים לכלל התלמידים – אך בפועל, החוק אינו מיושם בשל התנגדות השטח ללימודי השואה.

 

שבעה עשורים אחרי שיהודי הולנד גורשו למחנות ההשמדה, אנה פרנק כבר לא מעניינת את הדור הצעיר. תלמידים רבים אינם לומדים על השואה, ומסרבים לקחת חלק במערך הלימודי. ניסיונות מצד הרשויות לכפות עליהם את הלימודים, נתקלים בהתנגדות ולעיתים קרובות אף באלימות, שמערכת החינוך ההולנדית אינה מוצאת דרכים להתמודד איתה.

 

"באזורים מסוימים בהולנד המורים מרגישים פחד לדבר על זה", הס אומר. "בכל פעם שמזכירים את אנה פרנק או את היהודים, הילדים בכיתה עושים קול שמזכיר את תאי הגזים, ומונעים מהם להמשיך ללמד את החומר".

 

"יהודים רוצים להסיר את המזוזות"

וונדי הייא, מורה המתמחה בלימודי שואה, מחזקת את דבריו: "אנישומעת באופן קבוע, ובמיוחד מתלמידים מוסלמים, שהם משווים את הסכסוך הישראלי-פלסטיני לשואה. הם אומרים שישראל עושה בדיוק את מה שהנאצים עשו. קרה לי פעם שהגעתי לבית ספר, אבל ההורים דרשו להשאיר את הילדים בבית, ואמרו: 'את לא הולכת לעשות שטיפת מוח לילד שלי'".

 

בתקשורת ההולנדית מדווחים על משפחות יהודיות המבקשות לעזוב, ורבה הראשי של המדינה אומר כי "אנשים שוקלים להוציא את המזוזה מהדלתות כי זה מזהה אותם כיהודים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
ליהודים אורתודוכסים אין עתיד בהולנד
צילום: רויטרס
מומלצים