שתף קטע נבחר

השבוע: הגרלות לעוד 1,000 דירות מוזלות

היום תיפתח הגרלה ל-253 דירות של תוכנית מחיר מטרה בראש העין, ומחר תיפתח הגרלה נוספת ל-167 דירות. בקריית מוצקין תיפתח מחר הגרלה ל-580 דירות של מחיר למשתכן. בינתיים, חלק מהזוכים בהגרלות עדיין חוששים, אך לדברי היזמים והאוצר רוב הדירות בעפולה ולוד כבר נמכרו

ברקע הסערה שבה מצויה תוכנית מחיר למשתכן בעקבות סוגיית המשכנתאות , במשרדי האוצר והבינוי ממשיכים כרגיל: אתמול (ד') הודיעו כי לקראת חג הפסח יפתחו הגרלות נוספות ל-1,000 דירות מוזלות בקריית מוצקין ובראש העין. מדובר בהגרלה אחת במסגרת תוכנית מחיר למשתכן בקריית מוצקין, ובשתי הגרלות במסגרת תוכנית מחיר מטרה בראש העין.

 

מחיר למשתכן בראש העין: 857 אלף לדירה

מחיר למשתכן בחיפה: 400 דירות מוזלות

איך מחיר למשתכן משפיע על דירות יד שנייה?

 

ההגרלה בקריית מוצקין תיפתח מחר (ו') עבור 580 יחידות דיור, כאשר דירת 120 מ"ר תעלה כ-920 אלף שקל. דירות אלה הן חלק ממכרז גדול יותר שכולל 1,028 יחידות דיור, והן ייבנו במתחם כורדני, ששימש בעבר כבסיס מחסנים לשעת חירום של צה"ל. הבסיס פונה ב-2008 ובמשך שנים נותר נטוש, עד שב-2012 החלה הריסתו.

 

 (צילום: Gettyimages) (צילום: Gettyimages)
(צילום: Gettyimages)

מדובר בקרקע בשטח של כ-833 דונם שנועדה לבניית 3,500 יחידות דיור, בין היתר במסגרת הרחבת שכונת משכנות האמנים בעיר. עד כה שיווקה רשות מקרקעי ישראל כ-1,820 דירות, בתוספת 1,028 יחידות הדיור ששווקו במסלול מחיר למשתכן. 110 דירות ייבנו על ידי חברת עמרם אברהם, 282 דירות על ידי החברות אורתם מליבו ואפי קפיטל במשותף ו-188 דירות על ידי סלע בינוי והשקעות. לדברי ראש העיר, חיים צורי, "קריית מוצקין הייתה העיר הראשונה בה הוצע מכרז מחיר למשתכן, שזכה להיענות רבה מצד הקבלנים. מדובר בהיצע גדול של דירות חדשות ואיכותיות במחיר מוזל, תוך מתן עדיפות לתושבי העיר".

 

בראש העין תיפתח היום (ה') הגרלה ל-253 דירות במסגרת תוכנית מחיר מטרה, ומחר (ו') הגרלה נוספת ל-166 דירות במסגרת תוכנית זו. דירת 123 מ"ר תעלה כ-1.199 מיליון שקל. 253 דירות ייבנו במתחם פרשקובסקי על ידי חברת פרשקובסקי, הממוקם על הגבעות המזרחיות של העיר. 166 דירות ייבנו בפרויקט השמורה הצמוד על ידי החברות אפי קפיטל ואורתם מליבו.

 

נזכיר כי בחודש מרס האחרון פורסמו תוצאות ההגרלה הראשונה של תוכנית מחיר מטרה בראש העין, לאחר שבחודש ינואר נפתחו שתי הגרלות ראשונות לשני פרויקטים בעיר - האחד של חברת גיא ודורון לוי להקמת 196 דירות; והשני של חברת אדור פרויקטים להקמת 38 דירות. להגרלה הראשונה נרשמו 6,062 זכאים שהתחרו על 196 דירות מוזלות.

 

ההרשמות להגרלות יהיו פתוחות למשך כחודש ימים וניתן יהיה להירשם ישירות באמצעות אתר ההגרלות הייעודי שהקים משרד הבינוי והשיכון. ניתן להנפיק אישורי זכאות בסניפי חברות הסיוע ברחבי הארץ. על גבי אישור הזכאות יירשם מספר סידורי אותו ניתן להקליד ישירות באתר ההגרלות ולהירשם להגרלה הפתוחה.

 

חלק מהזוכים כבר חתמו, אחרים עדיין חוששים

שלשום הפיצה המפקחת על הבנקים בבנק ישראל, חדוה בר, טיוטה להנחיית משכנתא במינוף מוגדל לזכאי תוכנית מחיר למשתכן. זאת בהמשך להסכם שנקבע לפני כחודשיים בין משרד האוצר ובנק ישראל. מקרובים לבנק ישראל מציינים כי התקנה, שאמורה להיכנס לתוקף בתחילת חודש מאי, תקבל אשרור אחרי חג הפסח.

 

במסגרת יוזמה זו, גובה המשכנתא לזכאים בפרויקטים של מחיר למשתכן ייקבע לפי שווי השוק של הדירה (באמצעות הערכת שמאי) ולא לפי מחיר רכישתה בפועל, כלומר אחרי הנחה בשיעור של 25%-30%, וזאת עד לשיעור של 75%. כדי להימנע ממצב של מתן משכנתא בשיעור של 100% משווי הנכס, שעלול להיווצר בעקבות ההחלטה, נקבע כי ההון העצמי של הרוכשים לא יפחת מ-100 אלף שקל. כמו כן נקבע ששווי הדירה לא יעלה על 1.8 מיליון שקל.

 

כלומר, במקרה של דירת 120 מ"ר בראש העין, לדוגמא, שמחירה במסגרת מכרז מחיר למשתכן יעמוד על 1.094 מיליון שקל, תשוקלל המשכנתא לפי שווי השוק המשוער של כ-1.4 מיליון שקל. אי לכך, הרוכש יוכל ליטול משכנתא בהיקף של כ-980 אלף שקל, המהווה 70% ממחיר השוק של הדירה. אלא שביחס למחיר המכרז, העומד כאמור על 1.094 מיליון שקל, יהנה הרוכש ממימון של כ-90%. לא מדובר במשכנתא בגובה של 90% אלא במשכנתא במינוף שביחס למחיר המכרז יכול להגיע ל-90%.

 

בשבועות האחרונים הביעו זוכים בהגרלות מחיר למשתכן בעפולה ובלוד חשש שיאבדו את דירתם. כפי שנחשף תחילה ב-ynet, תקנת המשכנתא במינוף מוגדל טרם נכנסה לתוקף - וכאמור רק אתמול פורסמה הטיוטה בנושא. זמן קצר לאחר מכן נודע כי חלק מהבנקים מסרבים לתת ליווי בנקאי לפרויקטים אלה, ובמשרד האוצר הופתעו מהסתייגותם והבהירו כי יסדירו את הנושא. בעקבות חשיפות אלה, השבוע פורסם ב"ממון" כי כ-32 זוכים בעפולה ויתרו על דירתם.

 

גורמים במשרד האוצר אמרו ל-ynet כי "משרדי האוצר והשיכון ימשיכו לקדם את תוכנית מחיר למשתכן עד שיהיו בטוחים שרוב רובם של חסרי הדירה, ובעיקר הזוגות הצעירים, יממשו את זכותם לדיור הולם. שרי האוצר והשיכון מטילים את מלוא כובד משקלם על מנת להגיע למירב הזוגות הצעירים חסרי הדיור ולאפשר להם לרכוש דירה במחיר סביר ובתנאי ממון נוחים. הבנקים, ובראשם בנק הפועלים, כבר הכריזו שיתנו משכנתאות בפרויקט. בנק ישראל, באמצעות המפקחת על הבנקים, פרסם את הכללים החדשים לקבלת משכנתא לפי שווי הדירה ולא לפי מחיר הקנייה".

 

השבוע פורסם ב"כלכליסט" כי משרד האוצר פנה לבנק לאומי ולבנק מזרחי-טפחות כדי לנסות ולשכנע אותם להעניק משכתנאות לזוכים בעפולה, לאחר שבנק הפועלים - אותו האוצר הצליח לשכנע להעניק משכנתאות לזוכים - לא הסכים להיות המלווה היחיד לפרויקט. בבנק לאומי אישרו כי קיבלו פנייה מהאוצר, אך טענו כי טרם התקבלה החלטה בנושא. זמן מה לאחר מכן בבנק מזרחי-טפחות אישרו כי יעניקו משכנתאות לזוכי מחיר למשתכן בלוד. ממכתב לזוכים ששיגרה חברת צפריר וזוהר שרבט הבונה את הפרויקט, מסרה לזוכים שטרם קיבלו אישור עקרוני לקבלת משכנתא כי מעתה, בנק מזרחי-טפחות יעניק להם משכנתאות, בכפוף לבדיקה פרטנית של כל אחד ואחד, על פי יכול ההשתכרות ויכולת ההחזר שלו. לפי ההודעה: "ניתן להגיע החל מיום ראשון הקרוב לסניף רחובות. יתר הסניפים של הבנק יעודכנו גם כן ויקבלו בקשות למשכנתאות החל מיום ג' הקרוב".

 

למרות הלחץ והבלבול ששורר בקרב הרוכשים, מרביתם חתמו על חוזים לרכישת דירה בפרויקטים בעפולה ובלוד. בת חן ברבי, שזכתה בהגרלה בעפולה, חששה תחילה כי לא תקבל אישור מהבנק למשכנתא ותפסיד את הדירה. למרות זאת, היא סיפרה ל-ynet כי "בשעה טובה בחרתי דירה. אני מקווה שבימים הקרובים יהייה אישור על משכנתא ונחתום חוזה. הקבלן מאוד מבין ומתחשב. אני מקווה שהכל יסתדר בסוף".

 

יו"ר מטה הדיור, אביגדור יצחקי, ביקר אף הוא בשבוע שעבר בפרויקט בעפולה ובשיחה עם ynet שב והבהיר כי המדינה עומדת מאחורי התוכנית. "מדובר בפרויקטים שהמדינה שיווקה ולכן המדינה עומדת מאחוריהם. לא יקרה מצב שבו מישהו מהדיירים יפגע", אמר, "דיירים שזכו בעפולה ובלוד יקבלו את המחיר האטרקטיבי שהובטח ותנאי המימון כפי שסוכמו עם בנק ישראל, כל עוד יש להם כושר החזר והון עצמי של 100 אלף שקל".

 

גם בפרויקט מחיר למשתכן בלוד נמכרו מרבית הדירות. לדברי היזם צפריר שרבט, בעלי חברת זהר צפריר ושרבט שבונה את הפרויקט בעיר, כל דירות 5 ו-4 חדרים נמכרו, וכעת נותרו כ-20 דירות בנות 3 חדרים בלבד. שרבט ציין כי דירות אלו עוד נותרו למכירה משום שהסבבים הנוכחיים של הזוכים הסתיימו, וכעת ממתינים בחברה לרשימת זכאים נוספת ממשרד השיכון שיוכלו לבחור את הדירות שנותרו.


פורסם לראשונה 20/04/2016 19:38

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עידו בקר, יוגב אטיאס, ניצן דרור
קריית מוצקין. 580 דירות מוזלות
צילום: עידו בקר, יוגב אטיאס, ניצן דרור
מומלצים