שתף קטע נבחר

אמוניה דלפה בעתלית, סגר הוטל על בסיס חיל הים

שישה צוותי כיבוי וחומרים מסוכנים הוזעקו לפנות בוקר למפעל פרי אור, ולאחר כשעה וחצי הצליחו להשתלט על הדליפה. חיילים בבסיס הסמוך התבקשו להסתגר בפנים ומתרחצים הורחקו מהחוף. המשרד להגנת הסביבה: בעלי המפעל יזומנו לשימוע

כוחות הכיבוי בעתלית, הלילה    (צילום: דוברות כיבוי אש והצלה מחוז חוף) (צילום: דוברות כיבוי אש והצלה מחוז חוף)
כוחות הכיבוי בעתלית, הלילה (צילום: דוברות כיבוי אש והצלה מחוז חוף)

אמוניה דלפה הלילה מצנרת במפעלי פרי אור שבעתלית. צוותי כיבוי ומומחי חומרים מסוכנים הוזעקו למקום והצליחו לעצור את הדליפה לאחר שעה וחצי. בשל דליפת החומר לאוויר הוטל סגר של כשעתיים על בסיס סמוך של חיל הים, ומתרחצים התבקשו להתרחק מהחופים הסמוכים. במקום נשארו צוותים כדי לוודא כי אין עדויות להימצאות חומר באוויר.

 

משירותי הכבאות במחוז חוף נמסר סמוך לשעה 4:10 התקבל בחדר המבצעים של תחנה אזורית חדרה דיווח על דליפה מצנרת במפעלי פרי אור שבעתלית. למקום יצאו שישה צוותים, ובהם גם חברי יחידת החומרים המסוכנים, בפיקודו של רשף אבישי שפיר. כשהגיעו הצוותים למקום הבחינו כי מדובר בדליפה של חומר מסוכן מסוג אמוניה.

 

לוחמי האש פעלו לסגירת המגוף, תוך שימוש בחליפות מיגון ייעודיות, כדי להביא לעצירת הדליפה. במקביל ניתנה הנחייה על הסתגרות בבסיס חיל הים הסמוך והמתרחצים בקו החוף. לאחר שהצליחו לוחמי האש לאטום את הדליפה בתום כשעתיים התקיימה במקום הערכת מצב מחודשת בנוכחות קצין חומ"ס מחוזי רשף אבי ונונו, שבה הוחלט על חזרה לשגרה בבסיס חיל הים.

 

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר כי "במפעל פרי אור בעתלית אירעה הבוקר דליפה של אמוניה בכמות קטנה. כוחות כיבוי והצלה, יחד עם אנשי המשרד להגנת הסביבה, הגיעו למקום האירוע על מנת לטפל בחומר המסוכן ולעמוד על מקור הדליפה. הניטור שנערך במקום הצביע על כך שמדובר בכמות שאינה מסכנת את האוכלוסייה וננקטו אמצעי הזהירות הנדרשים על מנת לוודא שלא נשקפת סכנה לציבור.

 

"בתחקיר שערכו אנשי המשרד להגנת הסביבה בשטח עלה חשד כי הדליפה התרחשה בעקבות תחזוק לקוי בחלק מציוד המפעל והוחלט לזמן לשימוע את בעלי המפעל ולנקוט נגדם בכל אמצעי האכיפה הנדרשים".

  

תושבי עתלית מוחים כבר תקופה ארוכה על אחסון חומרים מסוכנים במפעלים ביישוב. לפני כשנתיים הפגינו תושבי היישוב נגד מפעל כרמל כימיקלים וטענו כי המפעל, המייצר דבקים, גורם לתחלואה בקרב התושבים באזור. לפינ כשלוש שנים אירעה במפעל בעתלית תאונת חומרים מסוכנים כאשר נשפכה חבית שהכילה חומר כימי. באזור הורגש אז ריח חריף והתושבים התלוננו על צריבות בעיניים ואמרו כי לא אפשרו לכוחות ההצלה להיכנס למקום ולטפל במפגע כנדרש.

 

לפני כשנה אירעו שני אירועי דליפת חומרים מסוכנים בתוך חודשים ספורים במפעל "הוד חפר" באזור התעשייה בעמק חפר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דוברות כיבוי אש והצלה מחוז חוף
צוותי הכיבוי בעתלית, הלילה
צילום: דוברות כיבוי אש והצלה מחוז חוף
מומלצים