שתף קטע נבחר

הבנייה בחוף התכלת: בעלי קרקעות מתאגדים

לקראת אישור תוכנית חוף התכלת בהרצליה בוועדות התכנון, שתכלול כ-12.5 אלף יחידות דיור על אחת מעתודות הקרקע האחרונות ליד חוף הים והיקרות בישראל, התכנסו בעלי הקרקעות כדי לנסות לשמור על זכויותיהם בקרקע

נערכים לאישור תוכנית ענק בהרצליה: בעלי קרקעות במתחם חוף התכלת בהרצליה פיתוח, עתודת קרקע מהמבוקשות והיקרות בישראל שעליה חלה תוכנית לבניית כ-12.5 אלף יחידות דיור, הגיעו השבוע לכנס בתל-אביב שעסק בתוכנית. זאת, לקראת אישורה להפקדה להתנגדויות הציבור בוועדות התכנון בחודשים הקרובים - כ-3 שנים לאחר שאושרה בוועדה המקומית בעיר.

 

הרצליה מקדמת בניית 10,000 דירות ליד הים

 

בכנס קיבלו בעלי הקרקעות פרטים על התוכנית ועל האפשרות להתאגד בשלב זה, במטרה להגיע לשלב ההחלטה לגבי איחוד וחלוקה של הקרקעות מאוגדים - ובכך לנסות ולשמור על זכויותיהם בקרקע. מדובר באחת התוכניות הגדולות האחרונות בארץ על חוף הים, וכעת נכנסת להילוך גבוה. לאחר שתופקד להתנגדויות הציבור, תתקדם התוכנית שלב לקראת פרסום תוכנית מפורטת ומתן היתרי בנייה.

 

תוכנית חוף התכלת (תכנית הר/2200א') כוללת לצד אלפי יחידות הדיור גם שטחי מסחר, מלונאות ותעסוקה. ב-2013, אחרי עיכוב של יותר מ-40 שנה, היא אושרה להפקדה בוועדה המקומית לתכנון ולבנייה בהרצליה. התוכנית משתרעת על פני כ-2,200 דונם ותחומה בין הים ממערב, כביש החוף במזרח, שדרות אבא אבן ואזור התעשייה מצפון ועד לשטח המוניציפלי של תל-אביב מדרום.

 

מרבית הקרקע מוחזקת בידי בעלים פרטיים, וכ-500 דונם מהשטח נמצאים בבעלות רשות מקרקעי ישראל. ערכה של הקרקע נאמד במיליארדי שקלים. בעלי הקרקעות ניסו במשך שנים לפעול לקידום התוכנית, ואף טענו כי בשנות ה-70 של המאה הקודמת הצהירו רשויות התכנון כי בכוונתם לקדם את תכנון המתחם. אלא שמאז התוכנית נדחתה מספר רב של פעמים, ורק ב-2007 הוגשה התוכנית לאישור עקרוני של הוועדה המחוזית.

חוף התכלת בהרצליה - צילום מעין הציפור (צילום: אייזנברג גרופ) (צילום: אייזנברג גרופ)
חוף התכלת בהרצליה - צילום מעין הציפור(צילום: אייזנברג גרופ)

 

השראה מתוכנית 3700 בתל-אביב

את הכנס בתל-אביב ארגנה עו"ד מרים דונין, בעלי משרד עוה"ד מרים דונין שוב ומי שייצגה בעלי קרקעות רבים גם בתוכנית הסמוכה 3700 בתל-אביב, שכבר אושרה. כמו כן השתתפו בכנס השמאית עדי נבון ממשרד סהר נבון והאדריכל פרופ' משה צור. לדברי עו"ד דונין, "תוכנית 3700 הסמוכה בתל-אביב שאושרה לפני יותר משנה, ונמצאת היום בשלב השני, הצליחה כי בעלי הקרקעות הגיעו לוועדות - וראו שמדובר באנשים בשר ודם".

 

תוכנית תא/3700 ממוקמת בצפון מערב תל-אביב-יפו (משדה דב בדרום ועד גבול הרצליה בצפון) ומשתרעת על שטח של כ-1,900 דונם. היא מיועדת לכלול בנייתן של 12 אלף יחידות דיור, שטחי מלונאות, שטחי תעסוקה ושטחי מסחר. עו"ד דונין הוסיפה כי "קל מאוד להפיל תוכנית, במיוחד כשמסתכלים על בעלי הקרקעות הסמוכים לים כאל כרישי נדל"ן, ולכן ההתאגדות המוקדמת היא הליך קריטי לקידום מהיר של מימוש התכנית, כדי שאנשים יראו נחת אחרי שנים רבות ולא יהיו חשופים לפירוקי שיתוף שיתקעו את הפרויקט לשנים רבות".

 

"במסגרת ההליך התכנוני של תוכניות מסוג זה, בהן קיימים בעלי קרקעות רבים, נכנסים כולם להליך של איחוד וחלוקה, ומוצאים את עצמם בסופו של דבר עם אנשים נוספים עם זכויות בחלקות", מסבירה דונין. לדבריה, "באמצעות הסכם שיתוף מוקדם בין בעלי הקרקע, נמנע מצב שבו בעל קרקע מוצא את עצמו עם בעלים שאין להם מחויבות כלפיו, שכן גם אם פחות מ-1% מבעלי הזכויות מתנגדים ניתן יזום הליך פירוק שיתוף ארוך. החוק נותן חשיבות לנושא ההתאגדות המוקדמת, ומחייב את העירייה להתחשב במי שהגיעו מאוגדים", היא מסכמת.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אייזנברג גרופ
חוף התכלת בהרצליה פיתוח. 12.5 אלף יחידות דיור
צילום: אייזנברג גרופ
עו"ד מירי דונין
מומלצים