שתף קטע נבחר

בר מצווה בכותל לניצולי שואה: "זה הניצחון שלי"

הרחק מגיל 13 וימי הנעורים האבודים, כשהם כבר נוגעים בעשור התשיעי לחייהם, הגיעו כחמישים ניצולי שואה ובני משפחותיהם לכותל, לחגוג את בר המצווה שנשכחה בימי המלחמה. בין החוגגים היה גם יצחק רזניק, שאיבד את משפחתו בגיל שמונה: "לא ידעתי אז שאני צריך לחגוג. רציתי רק לשרוד"

 

 

ימים ספורים לפני יום השואה , סגרו חמישים ניצולי שואה מעגל פרטי: הם חגגו את בר המצווה. הרחק מגיל 13 וימי הנעורים האבודים שלהם, שעלו בעשן השמיימה, הם עלו לראשונה לתורה, הניחו תפילין ואפילו ספגו מטחי סוכריות מקרובי המשפחה הנרגשים.

 

"עם ישראל חי, ואני אתו". יצחק רזניק (צילום: EPA) (צילום: EPA)
"עם ישראל חי, ואני אתו". יצחק רזניק(צילום: EPA)
 

 

בין הקשישים - כולם כבר נוגעים בעשור התשיעי לחייהם - היה גם יצחק רזניק, ניצול שואה מקובנה שבליטא. הוא היה רק בן 8 כשהוריו נלקחו ממנו לבלי שוב, יחד עם אחיו ואחותו – ונרצחו בין כותלי "הפורט התשיעי" בקובנה. היום (ב') הגיע מלווה בבני משפחתו, וצעד שלוב זרוע עם נכדו יקיר בכותל המערבי, כשהוא עטוף בטלית ובתפילין. "עם ישראל חי, ואני חי איתו", אמר בהתרגשות. 

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >> 

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

"לא הייתה לי בר מצווה. הייתי בגטו", סיפר ל-ynet. "כשפנו אליי, רציתי בכך מאוד. אני אוהב את הדת ומחובר אליה. הוריי היו דתיים. באותו הזמן שבו מלאו לי 13 שנים, לא ידעתי בכלל שאני צריך לחגוג. לא חשבתי על זה, רציתי רק לשרוד".

 

"חוגג כאן בכותל, כמו שחגגתי לנכד שלי"

הרבה דמעות נשפכו שם. עיניהם של רזניק וחבריו הניצולים, כולם תושבי כפר סבא, היו לחות לאורך היום כולו. "כשאני חוגג את הבר מצווה בארץ, ויש לי נכדים - זה הניצחון שלי. זה הניצחון של העם היהודי. אנחנו עם חי", הוא אומר.

 

"לא הייתה לי בר מצווה. הייתי בגטו". יצחק רזניק  (צילום: EPA) (צילום: EPA)
"לא הייתה לי בר מצווה. הייתי בגטו". יצחק רזניק (צילום: EPA)

 

רזניק סיפר כי גם בני המשפחה שמחו על ההזדמנות לחגוג לו: "גם לנכדים שלי חגגו את בר המצווה בכותל, ועכשיו גם אני - הסבא".

 

יקיר, נכדו, חגג בר מצווה בכותל לפני 16 שנים. "אף פעם לא חשבנו על זה שסבא עצמו לא עבר בר מצווה, אפילו שידענו שהוא היה ילד במלחמה", אמר. "זה מרגש לראות אותו עכשיו, בגיל שלו, הופך להיות גבר".

 

עין לא נשארה יבשה (צילום: גטי אימג') (צילום: גטי אימג')
עין לא נשארה יבשה(צילום: גטי אימג')

 

יהודה בן חמו, ראש עיריית כפר סבא, אמר כי "דווקא השבוע, יותר מתמיד, החגיגה מיוחדת ומרגשת כפליים. באיחור של 70 שנה אנחנו חוגגים בר מצווה לשורדי השואה. הגשמנו השבוע חלום לכחמישים שורדי שואה באירוע מכונן ומרגש".

 

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

 

האירוע התקיים בחסות המשרד לשוויון חברתי ובהשתתפות השרה גילה גמליאל, ובשיתוף "הקרן למורשת הכותל המערבי". "מטרת האירוע המרגש הזה היא לפני הכל לנסות ולהחזיר לגיבורים אלו רגע אחד מילדותם ונערותם שנגזלו מהם על ידי הנאצים", אמרה השרה גמליאל. "נוכחותכם כאן היא הניצחון הגדול ביותר שהעם היהודי ניצח במשך כל אלפי שנות קיומו".

 

רב הכותל, שמואל רבינוביץ', בירך את המשתתפים: "מאורעות אלו מצביעים על הקשר העמוק של עם הנצח אל מורשתו בכל עת ובכל זמן, יהיה אשר יהיה. מחובתנו לזכור ימות עולם ולהעבירם לדורות הבאים". עד כה נטלו חלק באירוע שנערך מדי שנה מאז שנת 2012 כ-3,600 ניצולי שואה, ש-1,100 מתוכם היו בגיל בר מצווה בזמן השואה ולא חגגו את האירוע.

 

 (צילום:  EPA) (צילום:  EPA)
(צילום: EPA)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 

3,600 ניצולי שואה בארבע שנים. עם השרה לשוויון חברתי גילה גמליאל ורב הכותל שמואל רבינוביץ'  ()
3,600 ניצולי שואה בארבע שנים. עם השרה לשוויון חברתי גילה גמליאל ורב הכותל שמואל רבינוביץ'

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלי מנדלבאום
"אף פעם לא חשבנו על זה". יקיר עם סבו
צילום: אלי מנדלבאום
צילום: רויטרס
"עכשיו גם אני". יצחק רזניק
צילום: רויטרס
מומלצים