שתף קטע נבחר

תקרית חמורה באיסטנבול: נוסע לדובאי הגיע בטעות לנתב"ג

אזרח גרמני מוסלמי שהיה בדרכו לחופשה בדובאי, עלה בטעות על טיסה של חברת פגסוס מאיסטנבול לתל אביב - ורק לקראת הנחיתה גילה את הטעות. לא ברור כיצד עבר את כל מערכות הבידוק, שככל הנראה היו מאפשרות גם לישראלים להגיע בטעות למדינת אויב. נוסע ישראלי שהיה על הטיסה: "האיש לא הבין מה הוא עושה שם". הנוסע הוחזר לטורקיה לאחר תשאול בנתב"ג

תקרית חמורה ונדירה בשדה התעופה בטורקיה. נוסע מוסלמי תושב גרמניה שהיה בדרכו לחופשה בדובאי, עלה בטעות לטיסה של חברת פגסוס הטורקית ונחת בנמל התעופה בן גוריון. הנוסע הצליח לעבור את כל מערכות הביקורת בשדה התעופה סביחה באיסטנבול, ועד שהקברניט הודיע על הנחיתה המתקרבת בתל אביב - האיש כלל לא ידע שהוא בטיסה הלא נכונה, ואף אחד מאנשי צוות הטיסה לא ידע שיש להם נוסע "זר".

כרטיס העלייה למטוס של הנוסע לדובאי - כפי שצולם על הטיסה לתל אביב ( ) ( )
כרטיס העלייה למטוס של הנוסע לדובאי - כפי שצולם על הטיסה לתל אביב
 

על המחדל המוזר סיפר אתמול אבי בן יצחק מרמת השרון, ששב יחד עם אשתו מחופשה בשווייץ. "היינו בתחנת ביניים באיסטנבול ועלינו לטיסה של חברת פגסוס לתל אביב. הטיסה המריאה קרוב לשעה 22:00", סיפר. לדבריו, הוא ואשתו ישבו בשורה השלישית של המטוס ואילו בשורה שלפניהם ישב בחור כבן 30, מזוקן, עם שיער שחור.

 

"הוא ישב ליד החלון עם אוזניות לראשו. לפתע, כשהקברניט הודיע שנוחתים בתל אביב, הבחור קפץ, קרא לדיילת ואמר 'מה פתאום תל אביב, אני אמור להגיע לדובאי'. הוא הציג לדיילת את כרטיס הטיסה שלו, היא פנתה למנהל הטיסה, חזרה אליו ואמרה לו 'זו בהחלט טעות, אתה לא על הטיסה שלך, אבל הבעיה היא שלך ותצטרך לשלם עבור הטיסה חזרה'".

מטוס חברת התעופה הטורקית פגסוס (צילום: פגסוס) (צילום: פגסוס)
מטוס חברת התעופה הטורקית פגסוס(צילום: פגסוס)
 

בן יצחק מספר כי הוא ומספר נוסעים מיד פנו לנוסע הזר שהיה מאוד בלחץ. "אמרנו לו שנעזור לו, הסברנו לו שיש פה פשלה של חברת התעופה ושהוא לא צריך לשלם כלום. גם אמרנו את זה לדיילת. התברר שהאיש הגיע בטיסה מגרמניה לדובאי, עם חניית ביניים באיסטנבול. הוא מסר את המזוודה שלו ועלה למטוס עם תיק יד. לא ברור איך הוא עבר את ביקורת העלייה למטוס ואיך גם במטוס לא הבחינו שהוא מחזיק כרטיס עלייה למטוס לדובאי. במקרה השורה השנייה במטוס היתה ריקה אז גם אף אחד לא הבחין שמישהו יושב במושב שאינו שלו", סיפר בן יצחק.

 

ברשות שדות התעופה אישרו כי חברת התעופה מסרה להם שיש נוסע שהגיע בטעות לישראל. נציגי מחלקת הביטחון בשדה הגיעו למטוס ותישאלו את הנוסע. הם הורידו אותו מהמטוס, בדקו את חפציו ולאחר מכן העלו אותו לטיסה חזרה לאיסטנבול.

נתב"ג. הנוסע הוחזר לטורקיה (צילום: רשות שדות התעופה) (צילום: רשות שדות התעופה)
נתב"ג. הנוסע הוחזר לטורקיה(צילום: רשות שדות התעופה)

יש לציין כי אין מדובר במחדל ביטחוני, שכן האיש, עלאני מוחנאד, עבר בנמל התעופה "סביחה", נמל התעופה השני של איסטנבול, לאחר שעבר בידוק ביטחוני בטרם עלה למטוס. עם זאת, זהו מחדל חמור של שדה התעופה וחברת התעופה - שלא בדקו את כרטיסי העלייה למטוס ולא הבחינו שהברקוד המוטבע על כרטיס הנוסע אינו זהה לטיסה שאליה הוא הגיע. עם זאת, באותה מידה יכול היה לקרות מקרה דומה ככל הנראה, ובו נוסע ישראלי יגיע ליעד - לרבות מדינת אויב - במקרה.

 

יצויין עוד כי אין זה צירוף המקרים המוזר היחיד בסיפור. הטיסה לדובאי אמורה היתה להמריא בשעה 21:45 והטיסה לתל אביב ב-21:50. שני השערים לטיסות היו קרובים זה לזה. בנוסף, כאמור, מושבו של הנוסע היה 2C ובמקרה מושב זה היה ריק בטיסה לתל אביב, כך שלא היה נוסע אחר שאמור היה לשבת במושב זה ולטעון כי מישהו ישב במושב שלו.

 

גם ותיקי נתב"ג לא זוכרים מקרה דומה שקרה, ודאי לא בימי הבידוק הביטחוני הקפדני של השנים האחרונות. עם זאת, ברחבי העולם נרשמו מספר מקרים דומים לאורך השנים, אך בעיקר בשל דמיון בין שמות היעדים (לדוגמה סידני בקנדה במקום סידני באוסטרליה או ברמינגהם באנגליה במקום ברמינגהם באלבמה, ארה"ב).

 

מקרה מעט שונה אך מטריד לא פחות אירע בדצמבר 2015, אז טייס חברת מלזיה איירליינס המריא מניו זילנד אך במקום לטוס למלזיה - טס לכיוון אוסטרליה. באמצע הטיסה שונה המסלול והנוסעים נחתו ביעדם בשלום.

 

מנציגי חברת פגסוס בישראל נמסר בתגובה: "האירוע נמצא בבדיקה, וההערכה היא כי בשל העובדה ששתי הטיסות היו צמודות זו לזו, ייתכן כי הנוסע שעבר את הבדיקה באולם היציאה לדובאי, ירד לאוטובוסים שמובילים את הנוסעים למטוסים, ועלה על האוטובוס הלא נכון, כלומר זה של הטיסה לתל אביב".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כרטיס העלייה למטוס של הנוסע לדובאי
מומלצים