שתף קטע נבחר

טגה: "החוקים מעוותים, העונש לא הגיע לי"

שחקנה של מכבי נתניה שנקנס ב-750 שקל אחרי שלבש חולצה למען שחרור אברהם מנגיסטו וחקירת מותו של יוסף סלמסה, מוחה ("לא פרסמתי שום עסק מסחרי. אין פה שוויון לאתיופים, זה לא סוד"), ולא מתכוון לוותר על המאבק: "אבקש אישור כדי שכל שחקני הליגה יוכלו ללבוש את החולצה במחזור האחרון"

מקרה שהובא אתמול (ד') לבית הדין של ההתאחדות לכדורגל פתח מחדש את הדיון בשאלת מעורבותם של כדורגלנים במאבקים חברתיים. שחקנה של מכבי נתניה, אמייה טגה, נקנס ב-750 שקל אחרי שלבש במהלך נגינת ההמנון לפני משחק מול בני יהודה, חולצה למען שחרורו של אברהם מנגיסטו הנמצא בעזה ולמען חקירת מותו של יוסף סלמסה שעד היום לא ברור האם מת כתוצאה מתאונה או מהתאבדות.

 

טגה הופיע לדיון לבוש בחולצה שבגינה נקנס והואשם בסעיף של התנהגות בלתי הולמת. הדיין בבית הדין האמין לטגה כי ביצע את המעשה בתמימות אך הבהיר לו כי על שחקנים נאסר להופיע עם סיסמאות על החולצה. בסופו של דבר זוכה טגה מסעיף של התנהגות בלתי הולמת אך הורשע בעבירה על תקנות ההתאחדות ונקנס. "כל הפשע שלי זה שלבשתי חולצה למען מנגיסטו ולמען חקירת המוות של סלמסה", אמר טגה בראיון ל-ynet ספורט.

 

טגה עם החולצה המדוברת בבית הדין (צילום: אורן אהרוני) (צילום: אורן אהרוני)
טגה עם החולצה המדוברת בבית הדין(צילום: אורן אהרוני)

 

הכרת אותם באופן אישי?

"לא, לא הכרתי אותם באופן אישי".

 

אז ממה נבעה ההחלטה ללבוש את החולצה? מתוך הזדהות?

"כן, הזדהות. אלו שני מקרים צורמים, בטח ובטח כשמדובר בבני העדה האתיופית. המקרה של מנגיסטו הוא בכלל עצוב, הוא נמצא בעזה איפשהו ואף אחד לא מדבר על זה. זה לא על סדר היום הציבורי וזה עצוב. החלטתי ללבוש את החולצה כדי להעלות את המודעות".

 

מישהו העיר לך על זה לפני או שהופתעת?

"עשיתי את זה כבר קודם וזה לא זכה להתייחסות בכלל מצד בית הדין ולא העירו לי. מול בני יהודה המשקיף כתב את זה בדו"ח ובגלל זה הועמדתי לדין".

 

אתה חושב שהגיע לך העונש הזה?

"אני לא חושב. לא פרסמתי שום עסק מסחרי, זה לא פוליטי. לדעתי יכלו להסתפק באזהרה. אבל יש את החוקים המעוותים, היבשים האלה של התקנון".

 

אברהם מנגיסטו ()
אברהם מנגיסטו

 

החוקים האלו נוגדים את הדמוקרטיה, לא?

"בתקופה שגלעד שליט היה חטוף היו חולצות 'גלעד שליט עדיין חי' שעמדנו איתן. כל הליגה עמדה איתן. זה היה מטעם ההתאחדות".

 

אז עכשיו כבר לא תוכל להביע תמיכה?

"אבקש אישור מההתאחדות או מהמנהלת, לקראת המשחק האחרון בשבוע הבא. אני לא מפרסם או מעביר מסר פוליטי, זה מסר שלא אני אמור להעביר, הציבור הרי אמור לדעת אותו, אבל אף אחד לא מדבר על כך. זה מה שעצוב פה".

 

תבקש אישור שכל הליגה תלבש את החולצה או רק אתה?

"כל הליגה, למה לא? במה הסיפור שונה? אמנם גלעד שליט היה חייל וזה אדם הלוקה בנפשו שחצה את הגבול, אבל עדיין זה אזרח שנמצא בעזה. בנאדם זה בנאדם. אני רוצה לראות מה תהיה התשובה באמת".

 

חוסר ההתייחסות לעניין נובעת מכך שסלמסה ז"ל ומנגיסטו הם אתיופים?

"אני אגיד לך את האמת. אני לא אוהב להשתמש בדברים האלה, אבל כן, זאת העובדה, לצערי".

 

אז לטענתך אין שוויון לאתיופים?.

"זה לא סוד. זה על פני השטח, בכל מקום ובכל זמן".

 

בינתיים, ברשתות החברתיות החלו להתפרסם פוסטים המביעים תמיכה במאבקו של טגה. בין השאר, בעמוד הפייסבוק "מורשת יהודי אתיופיה" פירסמו פוסט תמיכה בשחקן אותו קראו לשתף.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אורן אהרוני
החולצה של טגה
צילום: אורן אהרוני
מומלצים