שתף קטע נבחר

מצפון תצא דירה: הכירו את השכונות החדשות

השכונות הבאות של ישראל: סקירה שערכה עבור ynet חברת סביבות מגורים בדקה אילו שכונות נבנות בימים האלה ברחבי הארץ וצפויות לאכלס עשרות אלפי יחידות דיור. אזור הצפון זוכה לעדנה מחודשת, בין היתר בזכות תוכניות הבנייה הממשלתיות. אז איפה אפשר לגור בשנים הקרובות? חלק א'

שוק הנדל"ן בישראל הולך ומתחמם לא רק בהיבט הכלכלי - שכונות מגורים חדשות רבות מתוכננות על ידי ועדות התכנון, חלקן כבר נמצאות בבנייה. לרגל יום העצמאות שחל השבוע, ערך עבור ynet מתכנן הערים והאזורים אלון גרינברג, מנכ"ל חברת סביבות מגורים המתמחה בייעוץ כלכלי-אורבני עבור חברות בנייה, סקירה שמיפתה את השכונות החדשות שנבנות ברחבי הארץ. בכתבה זו נסקור את השכונות מצפון, ובשבוע הבא את השכונות במרכז ובדרום הארץ.

 

מתכננים תמ"א 38 בדירה - כמה תרוויחו

איך מחיר למשתכן משפיע על דירות יד שנייה?

מעיר לעיר: איזו דירה יותר זולה בעיר השכנה?

 

שכונת אפק, קריית ביאליק: 4,500 דירות

שכונת אפק בקריית ביאליק היא שכונת מגורים חדשה הממוקמת על קרקעות שהיו שייכות לקיבוץ אפק, סופחו לקריית ביאליק וכעת משלימות את העיר ממזרח - כחלק משכונות מגורים נוספות המתוכננות ממזרח לשאר הקריות. לדברי גרינברג, בשכונה ייבנו כ-4,500 יחידות דיור בתמהיל מגוון: בנייה טורית עם קיר משותף ו-3 קומות, לצד בנייה רוויה עם 6-23 קומות, בה לפחות 15% מהדירות בכל מבנה יהיו בנות 3 חדרים.

 

מלחמת שכונות בקריית ביאליק - איפה כדאי לגור? מוזמנים לצפות:

 

בנוסף, בשכונה מתוכננים כ-27 אלף מ"ר של מסחר ומשרדים ופארק שכונתי מרכזי, בו יפותחו מתקני משחק, רחבה מרכזית, שבילי אופניים ופינות ישיבה מוצלות. את השכונה חוצה כביש עוקף קריות החדש, אך משני צדדיו ישתרעו רצועות של שטחים פתוחים שישמשו גם כמחסום ויזואלי ואקוסטי בין הכביש לאזורי המגורים. את השכונה מקיפים מאות דונמים של שמורות הטבע עין אפק וכרי נעמן.

 

השכונה מצטרפת לתוכנית נוספת של שכונה חדשה במזרח קריית ביאליק - ביאליק על הפארק, בה מתוכננות להיבנות עוד כ-4,500 יחידות דיור חדשות. שתי השכונות יחדיו צפויות להכפיל את אוכלוסיית העיר, שעד לאחרונה התאפיינה בהיצע נמוך של בנייה חדשה למגורים.

קריית ביאליק. שכונת אפק משלימה את העיר ממזרח (צילום: דורון גולן) (צילום: דורון גולן)
קריית ביאליק. שכונת אפק משלימה את העיר ממזרח(צילום: דורון גולן)

 

שכונת משכנות אמנים, קריית מוצקין: 3,500 דירות

שכונת משכנות האמנים ממוקמת בצפון קריית מוצקין ותיבנה במקום בו היה קיים מחנה כורדני. המתחם שימש כבסיס מחסנים לשעת חירום של צה"ל, פונה ב-2008 ובמשך שנים נותר נטוש, עד שב-2012 החלה הריסתו. מדובר בקרקע בשטח של כ-833 דונם שנועדה לבניית 3,500 יחידות דיור, במסגרת הרחבת שכונת משכנות האומנים בעיר. ממזרח המתחם ממוקם הקריון ובמערב הים.

 

בשכונה תמהיל של דירות בגדלים שונים, כאשר הבניינים נעים מ-7 קומות (22 יחידות דיור) ועד מגדלים של 94 יחידות דיור ב-22 קומות (לפני תקנות שבס - המאפשרות לקבלנים להגדיל את צפיפות יחידות הדיור). עד כה שווקו 1,820 דירות - בתוספת 1,028 יחידות הדיור ששווקו במסלול מחיר למשתכן. עם פרסום תוצאות המכרז התברר כי מחירן של דירות 120 מ"ר יעמוד על כ-920 אלף שקל - מחיר המשקף הנחה של כ-30% ביחס למחירי השוק.

 

מצד שני, נבנים במשכנות אמנים גם פרויקטים יוקרתיים. לדברי יפה סדן, סמנכ"לית השיווק בחברת יוסי אברהמי המקימה יחד עם חברת אלמוגים החזקות את פרויקט היוקרה HI בשכונה, "בשנתיים האחרונות נרשמה עלייה בביקושים לדירות חדשות באזור חיפה והקריות, לצד עליית מחירים. הסיבה לכך היא שאחרי שנים רבות של חוסר עשייה, החלה רשות מקרקעי ישראל לשווק קרקעות והגבירה את הקצב לקראת סוף 2015, וכחלק מאותה מגמה חלה עלייה בביקוש לדירות יוקרה באותו אזור".

שכונת משכנות האמנים החדשה בקריית מוצקין, חלקה הארי בבנייה (צילום: דוברות קריית מוצקין) (צילום: דוברות קריית מוצקין)
שכונת משכנות האמנים החדשה בקריית מוצקין, חלקה הארי בבנייה(צילום: דוברות קריית מוצקין)

 

שכונת C1, עפולה: 3,000 דירות

מתחם C1 ממוקם צפונית למרכז העיר עפולה ויכלול 2,927 יחידות דיור בתמהיל המשלב בין בנייה רוויה לבתים צמודי קרקע. בשכונה מתוכננים להיבנות גם מרכז תרבות עירוני, פארק גדול במרכזה וכן 4 גני ילדים, שני בתי ספר יסודיים ובית ספר על יסודי. מרבית הדירות בשכונה נכללות במסגרת תוכנית מחיר למשתכן, ולפי נתוני המכרז שהושלם באחרונה, דירות בשטח של 120 מ"ר יעלו החל מכ-700 אלף שקל. בשנתיים האחרונות הורחבה העיר כולה, עם תוספת של כ-9,000 יחידות דיור, חלקן כבר נבנו ואוכלסו.

 

לדברי גרינברג, משרד השיכון והבינוי בוחן תוכנית להפיכת עפולה וסביבותיה למטרופולין החמישי בישראל, לצד פתיחתה מחדש של תחנת רכבת העמק בסוף השנה והקמת פארק היי-טק ותחנה מרכזית חדשה. כיום נמצאת העירייה במגעים לחתימה על הסכם גג להקמת 10,000 דירות נוספות, ובאמצעות החברה הכלכלית העירונית פרסמה מכרז לפיתוח מתחם התחנה, בדומה למתחמים המסחריים בתל-אביב ובירושלים.

 

לדברי אוהד סבן, סמנכ"ל בחברת דונה הבונה פרויקט בשכונת מורדות עפולה הצעירה בעיר, "בשנים האחרונות עפולה נמצאת בתנופת בנייה, ואנחנו חושבים שהיא תהפוך לאחד היעדים האטרקטיביים לזוגות ומשפחות צעירות, המחפשות לרכוש דירה במחיר שפוי וליהנות מאיכות חיים גבוהה".

שכונת C1 בעפולה. קרוב ל-3,000 יחידות דיור בתמהיל בנייה מגוון (צילום: Google street view) (צילום: Google street view)
שכונת C1 בעפולה. קרוב ל-3,000 יחידות דיור בתמהיל בנייה מגוון(צילום: Google street view)

 

שכונת גלי כרמל, טירת הכרמל: 2,000 דירות

שכונת גלי כרמל היא שכונה חדשה המוקמת בכניסה הדרומית של טירת הכרמל, בסמוך למרכז התעסוקה מת"מ בחיפה. לדברי גרינברג, השכונה נהנית מנגישות תחבורתית גבוהה לכביש 4 (כביש תל-אביב-חיפה הישן), מנהרות הכרמל ותחנת הרכבת. על פי התכנון, השכונה תכלול כ-2,000 יחידות דיור, גני ילדים, בתי ספר, מתנ"ס ומרכזים מסחריים.

 

על פי נתוני הלמ"ס, ברבעון הראשון של השנה הוחל בבניית 239 יחידות דיור בשכונה. באחרונה הושלם מכרז מחיר למשתכן ביישוב להקמת 21 יחידות דיור חדשות במחיר של כ-650 אלף שקל לדירה בשטח של כ-100 מ"ר. המחיר משקף הנחה של קרוב ל-20% ממחיר השוק. דירת 80 מ"ר בטירת כרמל תעלה החל מכ-561 אלף שקל.

 

לדברי אליאס טנוס, מנכ"ל קבוצת בסט הבונה בשכונה את פרויקט בסט בטירת הכרמל, "הביקושים לדירות בשכונה ובטירת הכרמל בכלל מגיעים מכלל הרוכשים - החל ממשפרי דיור, דרך משקיעים ועד לזוגות צעירים. מנתוני החברה עולה כי רוכשי הדירות לא הגיעו רק מאזור חיפה אלה גם מתל-אביב, גבעתיים ורעננה. טירת הכרמל הפכה בשנה החולפת לאלטרנטיבה לחיפה בשל המחירים הנוחים יחסית למחירים בשכונת נאות פרס הסמוכה, למשל; אך מצד שני היא קרובה למוקדי התעסוקה, עורקי תחבורה מרכזיים וחוף הים".

שכונת גלי כרמל בטירת הכרמל. 2,000 יחידות דיור חדשות (צילום: Google street view) (צילום: Google street view)
שכונת גלי כרמל בטירת הכרמל. 2,000 יחידות דיור חדשות(צילום: Google street view)

 

שכונה ג', כפר ורדים: 700 דירות

אוכלוסיית כפר ורדים צפויה להכפיל עצמה בשנים הקרובות ל-14 אלף תושבים. על פי התכנון, תוקם שכונה בת כ-700 יחידות דיור שתכלול בנייה רוויה ובתים צמודי קרקע. עד כה חברת צ.פ זכתה במכרז להקמת 117 יחידות דיור בבתים מדורגים ובבתים דו-משפחתיים, ולדברי גרינברג תהיה זו החברה הראשונה שתחל לבנות במרכז כפר ורדים, בסמוך לשכונות המאוכלסות.

 

כפר ורדים ממוקם בסמוך לפארק תפן, 20 ק"מ מזרחית לנהריה ו-15 ק"מ צפונית לכרמיאל. גרינברג מציין כי מתגוררת בו אוכלוסייה מבוססת מכל אזור הצפון, בין היתר בזכות שמורות הטבע שמסביב. על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס), ב-5 השנים האחרונות נבנו בכפר ורדים 96 יחידות דיור בלבד, מתוכן 27 יחידות דיור בשלבים שונים של בנייה, נכון לסוף הרבעון הראשון של השנה.

 

לאחרונה אושרה בוועדה המקומית תוכנית להקמת אזור תעסוקה משותף לכפר ורדים ולמעלות-תרשיחא. אזור התעסוקה החדש, הממוקם צפונית לשלב ג' של כפר ורדים, ישתרע על שטח של 460 דונם ויכלול כ-200 אלף מ"ר של שטח בנוי לטובת תעסוקה (67,500 מ"ר), תעשייה (122 אלף מ"ר) ומסחר (22 אלף מ"ר). אזור התעסוקה יאכלס מגוון שימושים: תעשיה מתקדמת ונקייה, משרדים, בתי עסק, מוסדות ושירותי ציבור, מרפאות, מכונים, מרכזי הכשרה טכנולוגית, מתקני ספורט ותרבות ועוד.

כפר ורדים. אוכלוסיית היישוב תכפיל את עצמה (צילום: אלעד גרשגורן) (צילום: אלעד גרשגורן)
כפר ורדים. אוכלוסיית היישוב תכפיל את עצמה(צילום: אלעד גרשגורן)

 

שכונת גבעת אורנים, מעלות תרשיחא: 600 דירות

שכונת גבעת אורנים ממוקמת בין כפר ורדים לשכונת יפה נוף במעלות-תרשיחא. השכונה תכלול כ-600 יחידות דיור חדשות - 526 יחידות דיור בבנייה רוויה מדורגת של עד 6 קומות; ועוד 74 בתים צמודי קרקע דו-משפחתיים. לדברי גרינברג, רמת הפיתוח בשכונה גבוהה והיא תכלול מוסדות חינוך מגיל גן, מוסדות ציבור, מסחר ושטחים ירוקים.

 

השכונה ממוקמת בגובה של 600 מטר מעל פני הים, בלב אזור טבעי הכולל, בין השאר, את שמורת נחל מירון, פלגי נחל כזיב ועוד. היא סמוכה לריכוזי תעסוקה אזוריים: תפן, מעלות, כרמיאל וחיפה; ומרוחקת כ-9 ק"מ ממחלף עתידי של כביש 6 שיורחב. אכלוס השכונה החדשה צפוי החל משנת 2016.

 

בשכונה בונים כיום 3 קבלנים - חדיף, משהב וגליל מגורים. לאחרונה התפרסמו תוצאות מכרז ל-192 דירות חדשות בשיטת מחיר למשתכן. מדובר במכרז אחרון בשכונה, שפיתוחה הסתיים (חשמל, תשתיות, אספלט וכו), והחברה הזוכה היא חברת ורדים השקעות ונכסים בע"מ. כך למשל, דירת 4 חדרים ממוצעת בשטח של 100 מ"ר תימכר במחיר של 683,783 שקל.

השטח שבו תיבנה שכונת גבעת אורנים החדשה במעלות תרשיחא (צילום: שלמה שרביט) (צילום: שלמה שרביט)
השטח שבו תיבנה שכונת גבעת אורנים החדשה במעלות תרשיחא(צילום: שלמה שרביט)
 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: Google street view
הכירו: שכונת C1 בעפולה
צילום: Google street view
אלון גרינברג, מנכ"ל חברת סביבות מגורים
מומלצים