שתף קטע נבחר

דיווח: ישראל ומצרים יתפשרו על 865 מיליון דולר פיצוי לחברת החשמל

עפ"י סוכנות הידיעות בלומברג, מדובר במחצית הסכום שנקבע בבוררות בין הצדדים בדצמבר אשתקד. התשלום הוא בשל הפרה חד-צדדית של החוזה והפסקת אספקת גז מצרי לחברת החשמל מפברואר 2011

מצרים וישראל קרובות להשגת פשרה על הסכסוך בשווי 1.73 מיליארד דולר, סכום פיצוי לחברת החשמל הישראלית בגין אי אספקת גז מצרי מאז פברואר 2011. כך על פי דיווח של סוכנות הידיעות בלומברג. על פי הדיווח מדובר על פשרה בשווי חצי מהסכום, כלומר כ-865 מיליון דולר, והתשלום יועבר בתשלומים במשך 14 שנה.

 

פיצוי מצרי לחברת החשמל? ייצוא יותר חשוב

חברת החשמל תפוצה ב-1.76 מיליארד דולר

 

סכון הפיצוי, בגובה 1.73 מיליארד דולר, נקבע לאחר הליך בוררות בין המדינות שנמשך כמה שנים. זאת, בעקבות הפרת החוזה החד צדדית של מצרים מול חברת החשמל.

 

בשנת 2008 החלה הזרמת גז מצרי מאזור אל עריש לאשקלון דרך צנרת ההולכה של EMG בה החזיק בין השאר איש העסקים יוסי מימן (כ-21%). בפברואר 2011, בסמוך למה שכונה אז "האביב הערבי" והתברר בדיעבד כהפיכה של גורמי אופוזיציה מצרית, סולק נשיא מצרים לשעבר חוסני מובארק מהשלטון אז באורח פלא פוצצה צנרת ההולכה ממצרים לישראל. הצנרת תוקנה וההזרמה חודשה אולם יד נעלמת הביאה לפיצוצים חוזרים ונשנים ועד להשבתה מוחלטת.

 

באפריל 2012 הודיעו המצרים שהם מבטלים את החוזה לאספקת גז באופן חד צדדי, מה שהוביל את חברת החשמל לתבוע את חברת הגז המצרית בבוררות בינלאומית. בדצמבר 2015 הגיע הפסיקה, אולם המצרים ערערו עליה וטענו שלא יעבירו כסף לישראל.

 

אם אכן ייחתם הסכם הפשרה הנוכחי, הוא עשוי לפתוח את הדלת לשורת הסכמי גז בין ישראל למצרים שממתינים מזה שנתיים ויותר לכדי יישום. זאת, בתנאי שמתווה הגז הממשלתי יאושר במלואו ולאחר שתושג הסכמה בין חברות הגז לממשלה (עם אישור בג"ץ) על יציבות רגולטורית ארוכת טווח.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
פיצוץ צינור הגז המצרי. ארכיון
צילום: EPA
מומלצים