שתף קטע נבחר

מקרה נדיר: ירדן כמעט שותק בעמוד השדרה - ושב ללכת על רגליו

בניתוח סבוך שנמשך כמעט 10 שעות בהלל יפה, זכה ירדן קפלן בן ה-24 בחייו בחזרה, לאחר שקפץ לבריכה הביתית וכמעט נשאר משותק מהצוואר מטה. בספרות הרפואית, ידועים מקרים בודדים בהם פציעה כזו לא מסתיימת בפגיעה נוירולוגית מהצוואר ומטה. אמו: "השבוע הוא נולד מחדש"

הניתוח שהצליח להחזיר משותק ללכת על הרגליים: לפני שבוע ירדן קפלן בן ה-24 מהיישוב אביאל, קפץ לבריכה הביתית, אותה בריכה אליה קפץ ושחה בה אינספור פעמים בשנים האחרונות. אבל הקפיצה האחרונה השתבשה וכמעט שהפכה אותו משותק מהצוואר ומטה.

 

הוא פונה לבית החולים הלל יפה בחדרה, ולאחר מספר בדיקות CT הוכנס לניתוח חירום שארך כמעט עשר שעות, בראשות ד"ר איל ברבלק, מנהל יחידת הגב בבית החולים. בספרות העולמית מדווח עד כה על מקרים בודדים ששרדו פציעה כזו ללא נזק נוירולוגי או שיתוק.

 

צפו בד"ר ברבלק מסביר לירדן על הניתוח אותו עבר:

 

 

להימנע מפגיעה בעמוד השדרה

"שמעתי את ירדן קורא לי מבחוץ לבוא מהר", מספרת אמו של ירדן, אלישבע קפלן, "ידעתי שהוא בבריכה ויצאתי לשם. הוא עמד ואמר לי שקיבל מכה והוא לא מרגיש את הזרועות בידיים. עזרתי לו לצאת והלכתי להביא משחה לאילחוש המקום הפגוע. היה לי ברור שזו מכה רצינית אבל הוא היה בהכרה ותקשר".

 

כעבור שעתיים משלא היה כל שיפור במצבו, הזעיקו ההורים אמבולנס שהבהיל אותו לבית החולים: "גם בדרך לחדר המיון הוא תיקשר אבל היה ברור לי שמשהו לא בסדר", משחזרת האם, "כשהגענו לחדר המיון של הלל יפה עשו לו צילומי CT ולקחו בדיקות שונות, ולאחר שהאורתופד התורן עומרי ברגר ראה את הצילומים, הוא התקשר למנהל המחלקה".

 

"כשראיתי את הצילומים חשכו עיניי", מספר ד"ר ברבלק, "הדבר היחיד שווידאתי מול האורתופד התורן שהתקשר אליי היה המצב הנוירולוגי. התקשיתי להאמין שירדן עדיין לא משותק. מצבים של פגיעה בין חוליות 6 ו-7 שנקרא שבר פריקה, מסתיימים במרבית המקרים בשיתוק כמעט מיידי, וכל ניתוח לתיקון מסתיים לרוב בייצוב החוליה, אך הנתק בעמוד השדרה כבר מתרחש עם הפגיעה".

 

ד"ר ברבלק.  בדרך כלל מצבים של פגיעה בין חוליות 6 ו-7 מסתיימים בשיתוק מיידי (צילום:  דוברות המרכז הרפואי הלל יפה) (צילום:  דוברות המרכז הרפואי הלל יפה)
ד"ר ברבלק. בדרך כלל מצבים של פגיעה בין חוליות 6 ו-7 מסתיימים בשיתוק מיידי(צילום: דוברות המרכז הרפואי הלל יפה)

  

"ירדן נולד מחדש"

"היה לי גם ברור שכל תזוזה נוספת של ירדן תסתכם בשיתוק מהצוואר ומטה", מוסיף ד"ר ברבלק, "טסתי לבית החולים, ביצענו MRI דחוף לוודא את גודל הפגיעה וסוגה, והוא הועבר מיידית לחדר ניתוח לבצע פעולה של החזרת החוליה".

 

כאמור הניתוח עצמו היה מורכב ביותר ודרש מלאכת מחשבת ועדינות בהחזרת החוליה למקומה ללא פגיעה בעמוד השדרה. הוא ארך כ-10 שעות שבמהלכן היה צריך לשחזר את החוליה למקומה ולקבע את חוליות הצוואר.

 

בשלב הראשון נכרתה חוליה 6 והוצאה החוצה, לאחר מכן הוצא הדיסק שהיה כלוא מאחוריה, הפריקה הוחזרה למקומה וקובעה בעזרת מוטות וברגים. ההליך הניתוחי המורכז עבר בהצלחה וירדן לא יזדקק לשיקום נוירולוגי אלא בעיקר להחלמה.

 

הפריקה הוחזרה למקומה וקובעה בעזרת מוטות וברגים (צילום:  דוברות המרכז הרפואי הלל יפה) (צילום:  דוברות המרכז הרפואי הלל יפה)
הפריקה הוחזרה למקומה וקובעה בעזרת מוטות וברגים(צילום: דוברות המרכז הרפואי הלל יפה)

 

ד"ר ברבלק מסכם כי ירדן "יצטרך להסתובב עם צווארון קשיח לפחות עוד חודש וחצי עד לאיחוי בין החוליות, אבל לאחר מכן, יוכל לעסוק בחלק מסוגי הספורט".

 

היום, שבוע לאחר הקפיצה, ירדן עומד להשתחרר לביתו. אמו אלישבע אומרת בסיפוק: "כמו שקיבלתי אותו במתנה לפני 24 שנים כשנולד, היום אני מרגישה שהוא נולד מחדש. מהיום אנחנו חוגגים לו יום הולדת פעמיים בשנה".
 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום:  דוברות המרכז הרפואי הלל יפה
ירדן קפלן וד"ר איל ברבלק. מקרה נדיר
צילום: דוברות המרכז הרפואי הלל יפה
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים