שתף קטע נבחר

יוזמת א-סיסי: נשיא מצרים מקדם מהלך מדיני

פרסום ראשון: במקביל לצרפת, גם נשיא מצרים מבשל תוכנית מדינית משלו שבמרכזה מפגש פסגה משולש בקהיר בינו לבין נתניהו ואבו מאזן. גורמים פלסטיניים: כל הצדדים הביעו עניין. בלשכת רה"מ סירבו להתייחס

בעוד ראש ממשלת צרפת מבקר בישראל כדי לקדם יוזמה צרפתית לוועידת שלום בפריז, בקהיר החלה מאחורי הקלעים להתגבש יוזמה מדינית מקבילה בניסיון להחיות את המו"מ בין ישראל לפלסטינים. כך נודע ל-ynet ו"ידיעות אחרונות".

 

בימים האחרונים מתקיימים מגעים דיפלומטיים משמעותיים בהובלת מצרים בניסיון לארגן מפגש פסגה בין ראש הממשלה בנימין נתניהו, יושב ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן ונשיא מצרים עבד אל-פתאח א-סיסי שיגשר ביניהם. מיקום הפגישה המסתמן: קהיר.

 

גורם פלסטיני בכיר אישר אמש ל-ynet כי המגעים מתנהלים בתיווך מצרי במטרה לקיים מפגש משולש בתקופה הקרובה. אף שהמאמצים הללו טרם הבשילו להסכמות, לדברי הפלסטינים כל הצדדים הרלוונטיים מעורבים בעניין, ואף אחד לא סגר את הדלת בפני הצעת הפסגה.

 

להערכת הגורמים הפלסטיניים, עצם העובדה כי הנשיא א-סיסי - שנחשב בעל השפעה רבה על ההנהגה הפלסטינית - הוא שעומד מאחורי היוזמה מגבירה את הסיכוי כי היא תתממש. לאור מערכת היחסים הביטחונית הקרובה בין ירושלים לקהיר תחת א-סיסי, ההערכה היא שגם בישראל יתקשו לסרב ליוזמה המצרית - במיוחד בשל כך שנתניהו עצמו הצהיר לאחרונה שהוא מוכן להיפגש עם אבו מאזן ולנהל עמו מו"מ ישיר.

  

רק בשבוע שעבר קרא במפתיע א-סיסי לישראל ולפלסטינים להגיע להסכם שלום שישים קץ לסכסוך ביניהם ולראות כדוגמה את התוצאות החיוביות שהביא עמו הסכם השלום בין ישראל למצרים. נתניהו, בתגובה, בירך על דבריו ואמר כי ישראל נכונה להשתתף עם מצרים ועם מדינות ערב בקידום התהליך המדיני. עם זאת, בעקבות המגעים לצירופו של ליברמן לממשלה כשר ביטחון, הגיבו המצרים בזעם.

 

מלשכת ראש הממשלה סירבו אמש להתייחס לדיווחים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים