שתף קטע נבחר

סכנין תגדל על חשבון שטחי מועצת משגב

תחום השיפוט של העיר יגדל ב-20% על סמך המלצות ועדה שהקים משרד הפנים, לאחר הליכים שהחלו לפני יותר מ-20 שנה. עיריית סכנין טענה כי ניסתה להיות שותפה באזור התעשייה של מועצת משגב ללא הצלחה ואף סבלה מהפקעת קרקעות. הוועדה קיבלה את עמדת העירייה, למרות התנגדות משגב. דרעי: שינוי הגבולות הוא מפתח לצמצום פערים בין רשויות

תחום השיפוט של העיר סכנין, העומד כיום על 9,739 דונם, יגדל בעוד 1,834 דונם. כך החליט שר הפנים, אריה דרעי, בעקבות המלצות ועדת חקירה לגבולות שהקים המשרד. הקרקעות יילקחו משטחי המועצה האזורית משגב, ששטחיה ויישוביה מקיפים את העיר. בשל התנגדות של הרשות לפיתוח אמצעי לחימה (רפא"ל) שאחד המתקנים המרכזיים שלה ממוקם בסמוך לעיר, הורה השר לקצץ כ-200 דונם בשטח שהומלץ מלכתחילה על ידי הוועדה לבחינת הגבולות שהקים משרד הפנים.

 

הצעה לאיחוד: "יש לספח את גבעתיים לר"ג"

עיריית בת ים: לא ניכנע לאיום האיחוד עם ת"א

 

ועדת החקירה בראשות פרופ' ערן רזין, הוקמה לאחר הליכים ממושכים שהתחילו כבר ב-1993, ולאחר שהמלצות ועדת חקירה אחרת בשנת 2005, לא התקבלו בין השאר בגלל התנגדות עיריית סכנין.

 

הוועדה שמעה את עמדת העירייה, עמדת המועצה האזורית משגב, נציגי היישובים היהודיים הגובלים בעיר, מינהל התכנון, משרד הפנים, החברה להגנת הטבע, רשות מקרקעי ישראל, רשות הטבע והגנים, הקרן הקיימת לישראל, עמותת "שכנים לפיתוח משותף בגליל", רפא"ל, מקורות, משרד הבריאות ועוד.

 

בסכנין טענו כי הבסיס הכלכלי של העירייה חלש ומבוסס על מספר מועט של עסקים. "ניסיון עיריית סכנין להיות שותפה באזור התעשייה של המועצה האזורית משגב נתקל בהתנגדות, ואי לכך, סכנין נאלצת לחפש אחר מקורות עצמאיים. הבקשה להרחבת תחום השיפוט כוללת בתוכה את הרחבת אזור התעשייה הקיים של עיריית סכנין והקמת פרויקטים כלכליים, חברתיים ותיירותיים בתחום שיפוטה.

 

"העירייה סבלה רבות מהפקעת קרקעות ומהגבלות פיתוח והמשך הגבלות הפיתוח עלול להעצים את הרגשת הקיפוח והפגיעה בתושבי עיריית סכנין ולחזק את תחושת המצור. אי לכך, הרחבת תחום שיפוטה של עיריית סכנין עשויה להיות פיצוי חלקי ולייצר הזדמנויות לפתרונות".

 (צילום: חגי אהרון) (צילום: חגי אהרון)
(צילום: חגי אהרון)

בנייה ירוקה בסכנין (צילום: חגי אהרון) (צילום: חגי אהרון)
בנייה ירוקה בסכנין(צילום: חגי אהרון)

 

במשגב מזהירים שהעברת שטחים תביא לבנייה פרועה

על פי עמדת משגב, הבקשה סותרת את תוכנית האב של סכנין, ומתעלמת משטח גדול ולא מנוצל בין העיר לבין הרשות הסמוכה, עראבה. "מדובר בשטחים שאינם מוגנים בתכניות המתאר הארציות והמחוזיות, המשמשים כרזרבה רחבת היקף לעיבוי המרקם העירוני, ורק בשל היעדר הצורך הפרוגרמטי הוגדרו שטחים אלה כשטחים פתוחים בתכנית האב. משמעות הדבר כי לאחר מיצוי השטחים המיועדים לפיתוח אין כל מניעה לגשת לפיתוח השטחים החקלאיים בין עיריית סחנין למועצה המקומית עראבה", טענו.

 

במועצה דרשו לשמור על חיץ בין העיר לבין היישובים הכפריים כדי לשמור על איכות החיים בהם, וכן הזהירו כי העברת חלק מהשטחים הללו לסכנין תביא לבנייה פרועה: "הסיכויים להפשיר את הקרקעות הללו לבנייה, כל עוד הן נמצאות בשטחה של המועצה האזורית משגב, קטנים למדי. בעלי הקרקעות מסכנין סבורים כי עם העברת קרקעותיהם מתחום משגב לתחום עיריית סכנין יוסרו המעצורים, לא יהיה פיקוח על פיתוח הקרקעות, והפיתוח יתבצע ללא תכנון ומטרה".

 

בסופו של דבר המליצה הוועדה להעביר שישה אזורים בשטח כולל של כ-2,100 דונם משטח המועצה לשטח העיר סכנין, כאשר מצדה הצפוני יהווה כביש 805 המתוכנן את הגבול בין שתי הרשויות. גבול העיר יהיה 80 מטר מהכביש עם מובלעות בהן קידוח מים ושטחי יער מוגנים. במערב העיר, באזור המכונה תל מורסן, יעבור גבול העיר במרחק 400 מטר מתחום רפא"ל. בהמלצה שהעבירה מנכ"לית משרד הפנים לדרעי, ואומצה על ידו, בוטלה העברת אחד המתחמים, הסמוך לרפא"ל, על פי בקשת הרשות.

 

לדברי הרשות, הפעילות המבצעית של "מתקן לשם" הפועל במקום, "מבוססת על ההנחה לפיה השטח המצוי ממזרח למתקן הוא שטח פתוח ולכן משיקולי בטיחות נדרש לשמור על מתחם זה במצבו כשטח פתוח וחקלאי בלבד". השטח שיועבר איפה לסכנין הינו 1834 דונם, גידול של כ-20% משטח השיפוט הקיים של העיר.

 

לדברי השר דרעי, "תוספת שטחי השיפוט בהיקף של כ-1,800 דונם יהפכו את עיריית סכנין בתוך שנים ספורות לעירייה איתנה עם אזור תעשייה עתידי משותף עם משגב, פארק עירוני ושכונות מגורים חדשות, שינוי הגבולות הוא מפתח לצמצום פערים בין רשויות מקומיות".

 

רון שני, ראש המועצה האזורית משגב, אמר: "החלטת ועדת הגבולות לא פשוטה לנו, אך עלינו להתחשב גם בצרכי השכנים שלנו. בשנים האחרונות יזמנו והצטרפנו לפעולות ופרויקטים רבים של שיתופי פעולה ושכנות טובה בגליל, שהרי כולנו חיים כאן. ככל שייטב לשכנינו ייטב גם לנו". 

 

עוד בערוץ הנדל"ן - האם פרויקט מחיר למשתכן לא משתלם לקבלנים? מוזמנים לצפות:

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חגי אהרון
שטחים פתוחים בסכנין (ארכיון)
צילום: חגי אהרון
צילום: אפי שריר
מאזן גנאים ראש עיריית סכנין
צילום: אפי שריר
מומלצים