שתף קטע נבחר

למה באמת חשוב לגוון בשוק העבודה?

שוק עבודה מגוון בישראל חייב לכלול עובדים מכל גווני הקשת. מעסיק שיפעל לגיוון, יקדם יעילות ויצירתיות, יפנה לפלח רחב ומתרחב של האוכלוסייה, ישפר את ביצועיו ובעיקר יכיר מקרוב לעצמו, לעובדיו וללקוחותיו את האחר

הרשתות החברתיות הופכות אותנו , ניתן לומר, לחסרי גיוון - החברים שלנו דומים לנו, התוצאות בגוגל ובפייסבוק מותאמות לצרכינו ואפילו החדשות שאנו צורכים מותאמות אלינו. ההומוגניות הופכת לסטנדרט והיא מחלחלת באופן הרסני אל שוק התעסוקה, שבו קיימת נטייה לקבל לעבודה את מי שנראה וחושב כמונו.

 

עוד בערוץ הדעות:

מי מפסיד ומי מרוויח מההתחדשות העירונית?

ביטול חזקת הגיל הרך: מה באמת צריכים הילדים?

לקח ישראלי נדרש ממהפכת 1953 באיראן

המשטרה צריכה להכיר בגזענות

איום החרם האקדמי - לא נעים, אבל יש מה לעשות

 

התפיסה המקדמת גיוון במקומות עבודה, לא מסתמכת רק על תפיסת העולם וטוב ליבם של המעסיקים, אלא גם מצביעה על יתרון עסקי מובהק לחברות שתמהיל העובדים בהם משקף את האוכלוסייה על גווניה. מחקר שערכה חברת מקינזי לפני כשנה בקרב 366 חברות גילה שבחברות הנמצאות ברביעון העליון מבחינת רמת הגיוון האתני, התשואה הפיננסית הייתה גבוהה ב-35% מהחציון שבענף שאליו השתייכו.

 

היתרון הכלכלי המובהק שמציג המחקר הוא פועל יוצא של המשמעויות הרבות של סביבת עבודה מגוונת - כזו שמעלה את היכולת לחדשנות ויצירתיות, מגדילה את המשאבים הזמינים לפיתוח הארגון, משקפת את קהל הצרכנים ומאפשרת לפתוח שווקים ומוצרים. סביבה כזו היא גם הבסיס לעבודה בשוק גלובלי והתרחבות לשווקים חדשים ונושאת בחובה ערך חברתי ממשי - מייצרת מרחב משותף המחבר בין אנשים מרקעים שונים ומאפשרת להם להכיר וללמוד האחד על השני.

 

ומה עם העובדים? הם יהיו בסדר גמור, טוב ששאלתם. כנראה אפילו יותר שמחים. לפי סקר מעסיקים בנושא גיוון תעסוקתי משנת 2013 שנערך במשרד הכלכלה, 50% מהמועסקים מעריכים במידה רבה מאוד את תרומתה של סביבת עבודה מגוונת לשיפור השירות ללקוחות מקבוצות שונות, עידוד חדשנות ויצירתיות והעלאת רמת המחויבות של כלל העובדים למקום העבודה.

 

ישנה חשיבות עצומה שאנשים שונים מקבלים שירות ממגוון אנשים, בעלי רקעים תרבותיים שונים ודוברי שפות שונות. הדרישה לכך מתעצמת בתחומים בהם שפה ותרבות מהווים חלק דומיננטי בשירות. כך למשל, בתחום בריאות הנפש והתחומים הפרא-רפואיים , ישנה חשיבות מיוחדת להצבת עובדים בעלי רקע ושפה מתאימים - ובמשרד הבריאות קיים צורך אמיתי בפסיכיאטרים וקלינאי תקשורת ערבים שיוכלו לתת טיפול בשפה הערבית בדיוק מן הסיבות הללו.

 

כמובן, קיימים קשיים בדרך והם לא מעטים ולא פשוטים, אבל אלו אתגרים שניתן וצריך להתמודד איתם. כיום, יש לא מעט גורמים ,ובראשם נציבות שוויון הזדמנויות בעבודה, שחרטו את הנושא על דגלם ופועלים מתוך מחויבות חברתית ולאומית עמוקה. גורמים אלו יודעים לתת את המענה ואת הכלים עבור מעסיקים ועובדים כאחד כדי להטמיע העסקה מגוונת.

 

שוק עבודה מגוון בישראל חייב לכלול עובדים מכל גווני הקשת. מעסיק שיפעל לגיוון, יקדם יעילות ויצירתיות, יפנה לפלח רחב ומתרחב של האוכלוסייה, ישפר את ביצועיו ובעיקר יכיר מקרוב לעצמו, לעובדיו וללקוחותיו את האחר.

 

עו"ד נועה נאמן היא עורכת דין בנציבות שוויון הזדמנויות בעבודה שבמשרד הכלכלה. הנציבות תקיים ביום רביעי 1/6 כנס בסימן רב גוניות במקום העבודה ותחשוף בו לראשונה נתונים מתוך מדד הגיוון בעסקים שמפתחת הנציבות בימים אלו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים