שתף קטע נבחר

לקח ישראלי נדרש ממהפכת 1953 באיראן

על ישראל לחזק את הקשר עם מתנגדי המשטר האיראני באמצעות הקמת שגרירות איראנית אלטרנטיבית בירושלים ומינוי יורש העצר לשגרירה. ברצותה תוכל ירושלים להגביר האיום לערעור המשטר מבחוץ ולדחוק האיראנים אחורה

באוגוסט 2013 הודתה סוכנות הביון המרכזית של ארה״ב באחריותה בתכנון וביצוע ההפיכה כנגד ראש הממשלה הנבחר של איראן ד״ר מוסאדק שבוצעה ששה עשורים מוקדם יותר ב-19 באוגוסט 1953. הייתה זו לונדון שסובבה בכחש את וושינגטון עת שכנעה אותה שטהרן מצויה כפסע לפני נפילה לידי הדמון הקומוניסטי, אויב הקפיטליזם האמריקני באותם ימים.

 

עוד בערוץ הדעות:

המשטרה צריכה להכיר בגזענות

איום החרם האקדמי - לא נעים, אבל יש מה לעשות

חוקי העמותות: האם הם באמת נחוצים?

מילה טובה

לדאוג שהמתמחים יחזרו הביתה בשלום

 

מאז אירועי הטרור ב-11 בספטמבר השכילה איראן ליהנות מההתנהלות האמריקנית. הפלישה האמריקנית לאפגניסטן והפלת משטר הטליבאן הסירו את האויב האידיאולוגי של טהרן ממזרח. תוך לימוד לקחי הדחת מוסאדק ובערמומיות גדולה אף יותר, השכילו האיראנים להוביל את הנשיא בוש הבן להסיר את האויב הצבאי שלה ממערב: היה זה הפוליטיקאי העיראקי אחמד צ׳לבי שרתם מחוקקים אמריקנים רבים לתמוך בהפלת סדאם חוסיין, אולם היו אלו האיראנים שטמנו בידי צ׳לבי את ״האקדח המעשן״ שהוביל את הבית הלבן לצאת למלחמה - מידע מודיעיני שגוי בדבר תוכנית עיראקית לפיתוח נשק לא-קונבנציונאלי. לשיאם הגיעו האיראנים עת הם נהנו מתמיכה מוחלטת של משטר אובמה באינטרס העליון שלהם: הבטחת שלטונם באמצעות בלימת ישראל מלתקוף צבאית את מתקניהם הגרעיניים וחתימה על הסכם המכיר דה פקטו בזכותם לגרעין.

 

הלקח ברור. התנהלות ישראלית מוצלחת להתמודדות עם איום גרעיני איראני עתידי מחייבת את ירושלים לפתח אסטרטגיית מניעה מתוחכמת. מטרתה, הצבת האיום האולטימטיבי על טהרן - פיתוח כלי אמין לערעור משטר האייתוללות שאותו תפעיל ירושלים בעת צרה.

 

אסור לוותר

איראן היא פסיפס של עשרות מיעוטים אתניים השוכנים בקרבת גבולותיה ודורשים אוטונומיה. מאמץ ישראלי מקיף וארוך שנים יוכל להקנות לה אחיזה בקרב מיעוטים אלו שעשויים לשמש ככוחות מערערי-משטר בשעת הצורך: האזרים בקרבת אזרבייג׳אן שלירושלים קשרים הדוקים עמה, הכורדים בקרבת עיראק וטורקיה עמם יש לישראל קשרים היסטוריים, וערביי אל-אחוואז הנתונים להשפעת סעודיה, בעלת בריתה של ירושלים בנושא האיראני. אל לה לישראל לוותר על הבלוצ׳ים בקרבת פקיסטן ועל הטורקמאנים בקרבת טורקמניסטן, כמו גם מיעוטים רבים אחרים אותם ניתן יהיה לרתום בבוא היום למטרה.

 

ההתנהלות האיראנית האגרסיבית ברחבי המזרח התיכון מאיימת על שחקנים רבים. בראשן סעודיה המפעילה מדיניות חוץ אגרסיבית לדחיקת איראן. מצרים ומספר מדינות מפרציות הנתונות כולן לחסדי משפחת אל-סעוד, וירדן, החוששת לקיומה, רואות אף הן בהתנהלות האיראנית איום חמור. מדינות אלו ואחרות תחבורנה לישראל לצורך הקמת קואליציית אד-הוק שתאיים על יציבות המשטר האיראני כאמצעי למנוע ממנה את הפצצה.

 

עד לנפילת השאה הפרסי ב 1979 שמרו ישראל ואיראן על יחסים טובים. רזה פהלווי, בנו של השאה וממשיך השושלת, מפעיל רשת מסועפת של גולים איראניים בארה״ב ובאירופה שמטרתם אחת - ״הפלת משטר האייטוללות שלקח את ארצי כבת ערובה״. על ישראל לחזק עמם את קשריה באמצעות הקמת שגרירות איראנית אלטרנטיבית בירושלים ומינוי יורש העצר לשגרירה. ברצותה תוכל ירושלים להגביר האיום לערעור המשטר מבחוץ ולדחוק האיראנים אחור.

 

מאמצי ישראל להתמודד עם אתגר הגרעין האיראני התמקדו עד היום באמצעי סיכול, שהרחיקו במספר שנים את הסכנה, ובניית אופציה צבאית, שאיבדה מעוקצה. ירושלים חייבת אם כן לפתח אפיקים אחרים, מורכבים, בבואה להכין עצמה ליום פקודה. נתיבים אלו עשויים להיות מעשיים לא פחות מהאפשרויות המוכרות.

 

ד"ר עופר ישראלי, מומחה לביטחון בינלאומי והמזרח התיכון – מרצה לקבלת החלטות במדיניות חוץ במרכז הבינתחומי הרצליה ובאוניברסיטת חיפה. כשנה לפני חשיפת מסמך ה CIA פרסם ד״ר ישראלי מחקר אקדמי מקיף שהציג למפרע את מסקנות המסמך.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שבי קדם
ד"ר עופר ישראלי
צילום: שבי קדם
מומלצים