שתף קטע נבחר

2 תינוקות נדבקו מהמוהל בהרפס בברית המילה - ואושפזו

התינוקות הובהלו בשבועות האחרונים לבית החולים שניידר, ונמצא כי נדבקו בהרפס ככל הנראה על ידי המוהל שביצע "מציצה" של הדם. בשנת 2012 מת בניו יורק תינוק שנדבק בנגיף לאחר ברית המילה

חרף הסכנות – מוהלים ביצעו מציצת דם בברית מילה והדביקו תינוקות בהרפס: שני תינוקות הובהלו לאחרונה לבית החולים לילדים שניידר, לאחר שנדבקו בנגיף העלול להיות קטלני.

 

שני המקרים התרחשו בחודשיים האחרונים, כשהמקרה האחרון אירע לפני שבוע: התינוקות הובהלו לבית החולים בשל זיהום באיזור ברית המילה. הצוות הרפואי בבית החולים חשד בהדבקה בהרפס, וערך לתינוקות בדיקות שאישרו כי אכן מדובר בהדבקה בווירוס.

 

שני התינוקות החלו לקבל טיפול אנטי ויראלי, וייאלצו להמשיך ליטול אותו עד גיל חצי שנה. הורי התינוקות סיפרו כי המוהלים השתמשו בשאיבת דם באמצעות מציצה מהפה, וכך ככל הנראה, הדביקו את התינוקות בנגיף המסוכן.

 

 

עוד על ברית מילה:

דף עמדה בארה"ב: ברית מגינה מאיידס וסרטן

רופאי ילדים למוהלים: הפסיקו למצוץ הדם בברית

כך משכנעים הורים לוותר על ברית מילה לתינוק

 

 

התינוקות הובהלו לבית החולים שניידר. יקבלו טיפול עד גיל חצי שנה (צילום: ריאן) (צילום: ריאן)
התינוקות הובהלו לבית החולים שניידר. יקבלו טיפול עד גיל חצי שנה(צילום: ריאן)

 

ניתן לבצע את המצוה גם לא במגע ישיר

"נגיף ההרפס יכול לגרום לזיהום עורי, אבל גם לזיהום מפושט, לדלקת קרום המוח ואף למוות", אומר ל-ynet ד"ר אפי בילבסקי, מומחה למחלות זיהומיות ממרכז שניידר לרפואת ילדים.

 

"לרוב, ההדבקות מתבצעות במעבר בתעלת לידה, אבל גם דרך מבוגר שמפריש את הנגיף באיזור השפתיים. התינוקות יכולים להידבק. לאור הסמיכות ואופי הנגעים והפיזור, המחשבה הייתה שהתינוקות נדבקו במציצה ישירה שבוצעה".

 

ד"ר בילבסקי מוסיף כי "מציצה ישירה היא אחת מהמצוות הקשורות בברית המילה. אך בעקבות מקרים כאלה משרד הבריאות הוציא הנחיה שניתן לבצע את המצווה הזו גם באמצעות שאיבה לא ישירה באמצעות שפופרת, ואנו מצטרפים להמלצה הזו כדי להימנע מסיכון לזיהום קשה שעלול להסתיים באסון".

 

בניו יורק: טקס המציצה הסתיים במוות

נגיף ההרפס הוא נגיף השכיח בחלל הפה, אך מצב בו תינוק נדבק בנגיף הינו מסוכן ביותר. הסיבה: הנגיף חודר לזרם הדם תחת המערכת החיסונית הפגיעה של הרך הנולד, ועלול לגרום לזיהום קטלני בדם ובמוח.

 

מאז שנת 2000 נרשמו קרוב ל-20 מקרי הדבקה של תינוקות בהרפס, כתוצאה ממציצת הדם בפה המוהל. עם זאת, ההשערות הן שתינוקות רבים נוספים נדבקו.

 

בשנת 2012 מת תינוק כתוצאה מהדבקה כזו. התינוק הובהל לבית החולים מימונידס שבברוקלין ובדיקות העלו כי הוא נדבק בנגיף "הרפס סימפלקס סוג 1", השכיח לאחר ברית מילה בה נערכת מציצת דם בקשית מהחתך.

 

בישראל מתרחשים מדי שנה כעשרה אירועים חריגים כתוצאה מברית מילה, רובם המוחלט נוגעים לדימום מוגבר לאחר הברית. כל מקרה כזה מחייב פנייה דחופה לחדר המיון ודיווח למשרד הבריאות.

 

לפני כשבע שנים הורה משרד הבריאות למנהלי בתי החולים לתלות שלטים במחלקות היולדות, המיידעים הורים המעוניינים בכך ברשימת המוהלים המוסמכים ורשימת הרופאים הכירורגים המבצעים גם ברית מילה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
ברית מילה. התינוקת נדבקו בהרפס מהמוהל
צילום: shutterstock
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים