שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  כנס מסוכן בת"א: "קוראים להורים לא לחסן הילדים"

  בכנס שהתקיים ביום שישי האחרון נטען כי החיסונים מסוכנים וגורמים לפגיעה מוחית ואוטיזם, למרות שבעולם קיים קונצנזוס כמעט מוחלט לגבי יעילותם. מה אומרים במשרד הבריאות על טענות מארגני הכנס? צפו בעימות הסוער באולפן ynet

  החיסונים, שוב במוקד סערה ציבורית: ידוע שחיסונים מיגרו מחלות מן העולם, ומנעו את מותם של מיליארדים. אבל עדיין, קבוצת פעילים מתנגדי חיסונים ממשיכים בפעילותם ובכנס שהתקיים ביום שישי האחרון קראו שוב להורים להימנע מלחסן את ילדיהם.

   

  לכנס שהתקיים בסמינר הקיבוצים בתל אביב, הגיעו כמה מהמתנגדים לחיסונים, ובהם גם ד"ר חיים רוזנטל, רופא והומאופת, המנהל כבר שנים מערך נגד החיסונים, וטוען כי החיסונים גורמים לאוטיזם.

    

   

  המאמר  הראשוני שקשר בין חיסונים לאוטיזם - היה שקרי

  הטענות נגד אוטיזם הועלו כבר בשנת 1998, כאשר ד"ר אנדרו וייקפילד טען במאמר בכתב העת לאנצט, שהחיסון MMR הניתן לתינוקות בגיל שנה בכל העולם, גורם לאוטיזם. המאמר הזה שלו גרם לאלפי הורים להיבהל ולא לחסן, מה שהעלה משמעותית את שיעור המחלות באנגליה.

   

  רק 12 שנה מאוחר יותר, התברר שויקפילד שיקר במאמר שלו, ובצעד חריג, לאנצט שנחשב לכתב עת מאוד יוקרתי – מחק את המאמר השקרי ונגדו נוהל משפט ארוך בהאשמה של מעשה נוכלות.

   

  החיסון MMR איננו גורם לאוטיזם, כל המחקרים הראו ששיעור האוטיזם זהה בין אם קיבלת את החיסון או לא. ומעבר לכך – אפשר לגלות אוטיזם לפני גיל שנה – הגיל שבו נותנים את החיסון.

   

  קיראו עוד

  מדריך ענק: כל החיסונים שאנחנו מקבלים מלידה ועד זקנה

  החלטה דרמטית: מהשנה הבאה חיסון שפעת לכל תלמיד

  פריצת דרך: חיסון חדש הצליח לרפא סוכרת

   

  בינתיים, ממשיכים החיסונים למנוע את מותם של מאות מיליונים ברחבי העולם. החיסונים הביאו להכחדתם של מחלות רבות ובהן אבעבועות שחורות שהוכחדה מהעולם בשנת 1980, לאחר שקטלה קרוב ל-400 מיליון איש, הפטיטיס A התפוגגה גם היא מנוף מחלות ארצנו מאז החיסון, קרמת וטטנוס גם כן נכחדו כמעט כליל, ומחלות אחרות הביאו לאשפוזים אפסיים.

   

  משרד הבריאות כבר שלח שני מכתבי התראה לד"ר רוזנטל, על הפעילות המסיתה שלו כנגד החיסונים. במכתבים כתב המשרד כי רוזנטל שממליץ להורים להחליף את החיסונים בחיסונים הומאופטיים, מסכן את בריאות הציבור וחורג מכללי התנהגות אתיים הראויים לרופא. אלא שחרף שני מכתבי ההתראה, רוזנטל ממשיך בשלו. 

   

  ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "חיסון מאושר לשימוש בעולם, רק לאחר שנבדקה בטיחותו ויעילותו. מחלות קשות מוגרו מהעולם באמצעות חיסונים. לא נמצא קשר בין חיסונים לאוטיזם ולפיגור שכלי. באמירותיו של ד"ר חיים רוזנטל יש משום פוטנציאל לפגיעה במטופל וסכנה לבריאות הציבור, לפיכך הוועדה להטעיית הציבור בפרסום, שלחה לו שני מכתבים לגבי התנהגות שאינה הולמת רופא".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  חיסונים. הכחידו מחלות נפוצות
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים