שתף קטע נבחר

סערת מכון וולקני: מזכר הבנות לפתיחת סניף בעפולה

ראש עיריית עפולה חתם על מזכר הבנות עם יו"ר מכון וולקני להעמקת הקשרים עם מכון המחקר: "תרומה לפיתוח העיר". מכון וולקני: "המטרה לחזק את הפעילות המחקרית בצפון, תוך שמירת הלב הפועם של המכון בראשל"צ"

מכון וולקני מעמיק את קשריו עם עפולה: בסוף השבוע חתמו ראש עיריית עפולה, יצחק מירון, ויו"ר מכון וולקני, פרופ' יורם קפולניק, על מזכר הבנות לבחינת פתיחת סניף מחקר של המכון בעיר. במסגרת זאת יתמקד המכון במחקר ופיתוח בתחום המזון והסביבה, תוך שיתוף פעולה עם מרכז רפואי העמק והמכללה האקדמית עמק יזרעאל.

 

תוכנית: 15 אלף יחידות דיור במקום מכון וולקני

פינוי מכון וולקני: אלפי דירות או הרס המחקר החקלאי?

 

לדברי ראש עיריית עפולה, "הקמת המכון חשובה לא רק לעיר עפולה והיא תתרום רבות גם לפעילות המחקרית בבית החולים, למגוון התחומים האקדמיים במכללה, לפיתוח פארק ההיי-טק בעיר ובאזור כולו ולשיתופי פעולה עם יזמים מחו"ל".

 

במכון וולקני מסרו כי "שני הצדדים הסכימו לבחון את הדרכים בהן תתוגבר הפעילות המחקרית המתקיימת במרכז המחקר נווה יער, הנמצא ברמת ישי. זאת, מתוך הרצון לחזק את הצפון תוך שמירת הלב הפועם של וולקני בראשון לציון .הדבר גם עולה בקנה אחד עם דברי פרופ' קפולניק לפיהם בכוונתו לבחון אלטרנטיבות ראויות לחיזוק הצפון, מבלי להרוס ולפגוע בקיים".

 

נזכיר כי מכון ולקני הוא מוסד מחקר ופיתוח חקלאי מהמובילים בישראל, החולש על שטח של כ-3,000 דונם בצומת בית דגן שבעיר ראשון לציון. באחרונה עלה לכותרות לאחר ששר החקלאות, אורי אריאל, הודיע על תוכנית להעברת המכון לגליל במטרה לפתח את הפריפריה, וזאת לטובת הקמה של כ-15 אלף דירות בשטח שיתפנה בראשון לציון.

 

עובדי המכון, שנוסד ב-1921, הביעו התנגדות לתוכנית וטענו כי היא תחסל את המחקר החקלאי במדינה ותוביל להפקרת הביטחון התזונתי של האזרחים. כיום מועסקים בו כ-700 עובדים, בהם חוקרים, מהנדסי מחקר, טכנאי מחקר וצוות אדמיניסטיבי.

 

יצוין כי היום ביקרה ועדת המדע והטכנולוגיה, בראשות ח"כ אורי מקלב, במינהל המחקר החקלאי במכון וולקני. הביקור התקיים בהמשך לדיון בחודש שעבר, בו עלתה יוזמת משרד החקלאות להעביר את המכון צפונה. במהלך הסיור קרא יו"ר הוועדה למנכ"ל משרד החקלאות, שלמה בן אליהו, לשלב מדענים בין אנשי הוועדה שתבחן את העתקת המכון.

 

"האמירה שכבר הכל סגור וההעברה חתומה הייתה טעות, אנחנו בשלב השקילה לפני קבלת החלטות. יש לשלב מדענים בוועדה ולקבל החלטה שקולה ומתוך חשיבה לאומית", אמר מקלב. על כך השיב בן אליהו: "הוועדה תדון בראש ובראשונה במשמעויות ההעתקה, בטרם יתקבלו החלטות בפועל".

 

צפו: האם סגירת מכון וולקני תהרוס את המחקר החקלאי?

 

בתוך כך, ל-ynet נודע כי עיריית עפולה סיימה לאחרונה שדרוג היכל התרבות העירוני בעלות של כ-15 מיליון שקל. לצורך כך שכרה את שירותיו של אדריכל צבי מוססקו, שעיצב את ההיכל המקורי בתחילת שנות ה-80 של המאה הקודמת לאחר זכייה בתחרות אדריכלים באותה התקופה. לדברי מוססקו, עיצוב ושדרוג ההיכל חסך הקמה של מבנה חדש בעלות משוערת של כ-80 מיליון שקל.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום באדיבות חברת רוטמן
עפולה
צילום באדיבות חברת רוטמן
מומלצים