שתף קטע נבחר

בקיעת שיני חלב - לעבור את התקופה בהצלחה

זו רק תקופה והיא עוברת אבל עדיין גורמת סבל לילדים וגם להורים שמנסים למצוא פתרונות. איך מקלים על הילדים בזמן בקיעת השיניים, למה חשוב כל כך לצחצח כבר מגיל צעיר ומה עושים עם סרבני צחצוח? מדריך

לשיני החלב אצל ילדים יש חשיבות גדולה בכל הנוגע לדיבור, היגוי, אכילה נכונה ותזונה, וכמובן אסתטיקה. אז איך שומרים על שיני החלב, כיצד ניתן להקל על הכאב בעת בקיעתן ומה עושים כשהן נפגעות כתוצאה מנפילה?

 

 

מדוע צריך לטפל בשיני חלב, הרי הן ממילא יפלו?

לשיני חלב יש תפקיד נוסף וחשוב ביותר - הן שומרות את המקום לשיניים הקבועות שיבואו מאוחר יותר. כלומר, שמירה מיטבית על שיני החלב תשפיע גם על השיניים הקבועות שיצמחו.

 

השיניים הן חלק מחיינו, בין אם מדובר בשיני חלב או בשיניים קבועות, לכן חלק מחינוך הילד להיגיינה מורכב גם מחינוכו לחשיבות שבשמירה על היגיינת הפה, וישנה משמעות רבה להקפדה על צחצוח שיניים וביקורת אצל רופא שיניים כבר מגיל צעיר. שמירה על השיניים, תזונה נכונה ובריאה והימנעות ממשקאות ממותקים ודברי מתיקה, עשויות להשתלם בטווח הארוך ולמנוע עששת.

 

עוד בערוץ הורים:

- "צריכה להוכיח שאני אמא"

- רק שלא יישן הרבה כדי שיירדם בלילה

- לראות את הילדים בעיניים אחרות

 

מבחינת החשיבות האורתודנטית, שיני חלב 'מסמנות' את מקומן של השיניים הקבועות. אי טיפול בזמן עלול לגרום לצורך בטיפולים מורכבים וקשים יותר בעתיד. אם ישנה שן הרוסה במצב מתקדם ניתן להגיע עד למצב של עקירה מוקדמת. כתוצאה מכך ייווצר חלל ריק במקום שבו עמדה קודם לכן השן החולה, והשיניים השכנות יכולות לנדוד לשם. הדבר עלול להשפיע על הסדר של השיניים ולהוביל לצורך ביישור שיניים בהמשך.

 

יש להגיע לבדיקה ראשונית אצל רופא שיניים לילדים כבר בגיל שנה וחצי ולאחר מכן לביקורת תקופתית על מנת לבדוק את מספר השיניים, הבקיעה שלהן, אבחון מוקדי עששת (חורים), מבנה הלסת, איתור בעיות וקבלת הדרכה בנושאי צחצוח ותזונה. ביקור תקופתי וסדיר מגיל צעיר מרגיל את הילד לבדיקת שיניים ומפחית את רמת החרדה בעתיד. כמו כן, איתור מוקדם של בעיות הוא חשוב מבחינת מניעה וטיפול.

 

 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

איך שומרים על שיני החלב מנזקי עששת או חורים?

עששת בגיל הילדות ידועה בספרות כעששת הבקבוק ויש לה השלכות רבות. חשוב לדעת כי עששת היא ריקבון דינאמי בשן, והיא יכולה להתפתח, להחמיר ולגרום לכאב עז, שיפריע לילד בתפקוד היומיומי שלו.

 

התפשטות העששת יכולה להדביק גם שיניים סמוכות לשן החולה, ואף לעבור לנבט של השן העוקבת, הקבועה, שנמצאת בתוך הלסת. במקרים רבים, עששת עלולה להוביל גם לבעיה אסתטית, ומי לא רוצה שלילד שלו יהיה חיוך כובש ומקסים?

רצוי להתחיל לצחצח את החניכיים עוד לפני בקיעת השיניים בעזרת פד גזה. כך אתם וילדיכם מתרגלים לנקות את הפה ויוצרים סביבה נקייה לצמיחת שיני החלב.

 

החל מבקיעת השיניים רצוי להשתמש במברשת שיניים קטנה ורכה עם משחת שיניים. כמות המשחה צריכה להיות קטנה (כגודל גרגיר אפונה). יש להתאים את משחת השיניים לגיל הילד (על משחות השיניים השונות רשום הגיל המיועד לשימוש בהן). וכדי שהצחצוח יהיה יעיל הוא צריך להיות בעזרת ההורים ובפיקוח עד לגיל 7-8.

 

יש לצחצח שיניים פעמיים ביום, בוקר וערב. לצחצוח לפני השינה חשיבות מיוחדת. אם לא נפטרים משאריות האוכל שנותרו על השיניים במשך היום, החיידקים שנמצאים בחלל הפה מסוגלים לפרק את השאריות האלו וליצור חומצה ש'מפרקת' את חומר השן במהלך הלילה.

 

בנוסף, חשוב שתדעו, שכאשר ילדיכם ישנים, הם לא מייצרים את אותה כמות הרוק שמיוצרת במהלך היום. הרוק מסייע לשמור על ניקיון הפה על ידי פעולה של שטיפה, ובאמצעות חומרים מיוחדים שהוא מכיל המונעים עששת. הקניית הרגלי צחצוח מגיל צעיר גורמת לילד להבין שצחצוח הוא חלק מסדר היום, בדיוק כמו מקלחת.

 

ומה עושים עם סרבני צחצוח השיניים?

ישנם מספר פתרונות 'יצירתיים', שעוזרים להפוך את צחצוח השיניים לחוויה מהנה. ניתן ליצור משחק תפקידים בו הילד מצחצח את שיניו להוריו או לחילופין צופה כיצד ההורים מצחצחים את שיניהם של אחיו הגדולים. אפשר לתת לילד לצחצח שיניים לבובה אהובה, ואף להשתמש במברשת שיניים אטרקטיבית וצבעונית.

 

כמו כן, ניתן להיעזר בלוח צחצוח מיוחד שבו מצוינים ימות השבוע ועליו ציורים של שמש לבוקר וירח לערב. הדבקת מדבקת סמיילי לכל צחצוח שהילד מבצע ומתן פרס התנהגות טובה על כל מספר מדבקות השווה למספר הצחצוחים.

 

אצל ילדים צעירים ניתן להיעזר בישיבה של שני ההורים זה מול זה כאשר הילד יושב על אחד מהם עם הפנים אליו והטיית הראש לכיוון ההורה השני תוך משחק 'נד-נד'. בפעולה זו הראש המוטה אחורה גורם לפתיחת הפה וכך ניתן לצחצח במהירות ובכיף.

 

יש לקחת בחשבון שלא כל הילדים אוהבים את טעם המשחה, אך היא חשובה בעיקר מעל לגיל שנתיים. במקרה כזה יש להשתמש במעט משחה ורצוי שלא להרטיב את המברשת (דבר שיוצר קצף ומגביר את הטעם).

 

יופי חמודה, כל הכבוד (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
יופי חמודה, כל הכבוד(צילום: shutterstock)

באיזה גיל נושרות שיני החלב ופיית השיניים קופצת לביקור?

שיני החלב מתחילות לבקוע כבר בגיל שישה חודשים וצומחות על פני תקופה של כשנתיים. במבחן התוצאה צומחות לילד 20 שיני חלב שמתחלפות בשיניים קבועות שמתחילות לבקוע בממוצע בגיל שש. שורש השן מתנוון והשן הקבועה, הסמוכה לו, מתחילה לדחוף את דרכה מטה. הילד ירגיש שהשן 'מתנדנדת' בפיו ולאחר זמן מה היא תנשור. אלו לא שיניים שסתם 'יפלו', אלא שיניים שיקבעו את טיבן של השיניים הקבועות גם כן.

 

בנשירת שיני החלב והחלפתן בקבועות אין חשיבות רבה לגיל, אלא לסדר הפנימי של ההתחלפות. התהליך ההדרגתי של החלפת השיניים מותאם למעשה לגדילת הלסת.

 

כיצד ניתן להקל על הכאב בעת בקיעת שיני החלב?

מומלץ לעסות את החניכיים באצבע נקייה או באמצעות גב של כפית קטנה וקרירה, לתת לתינוקות להחזיק בפה 'נשכנים' קרים ו'כריות' מלאות נוזל שניתן לקרר ואף להקפיא, על מנת להקל על הכאב. אם ילדיכם עדיין אינו רגוע, יוכל רופא השיניים, הרוקח או הרופא שלכם להמליץ על תרופות טבעיות המסייעות בהקלה על הכאבים.

 

לכתבות נוספות - היכנסו לפייסבוק הורים של ynet

 

לפעמים החניכיים נפוחות וקצת כחולות. מדובר בתופעה נורמלית הנובעת משטפי דם מקומיים עקב הלחץ שהשן הבוקעת מפעילה. תופעה זו חולפת עם בקיעת השן לחלל הפה.

 

האם לטפל בשן חלב שנשרה בגלל חבלה או מכה?

חבלות שיניים בילדים הן מאוד שכיחות ומתרחשות מהרגע בו הילד מתחיל את צעדיו הראשונים. חבלות בשיניים מתחלקות לארבעה סוגים: חבלות למבנה השן עצמה - שבר שן; חבלות לרקמה התומכת בשן - כגון תזוזת שיניים לצדדים, פנימה או יציאת שן ממקומה; חבלות לרקמה הרכה; ושברים בעצם התומכת בשן או בלסת עצמה.

 

מטרת הטיפול בחבלות בשיניים ראשוניות היא קודם כל למנוע נזק לנבטי השיניים הקבועות המתפתחות בתוך הלסת. המטרה הנוספת היא לטפל בשיניים אלו כדי לאפשר תפקוד תקין, למנוע כאב, להקטין אפשרות לזיהום או סיבוכים עתידיים ולשמירה על האסתטיקה, תוך התחשבות ברצון ההורים ושיתוף פעולה שניתן להשיג מהילד.

 

דחיית טיפול עלולה להשפיע על סוג הטיפול העתידי וסיכויי ההצלחה שלו, לכן, הדבר הנכון ביותר לעשות, בעקבות כל סוג של חבלה או מכה לשיניים הוא לפנות בהקדם למומחה ברפואת שיניים לילדים לשם בדיקה, אבחון וטיפול בהתאם לצורך.

 
הכותבת היא מומחית ברפואת שיניים לילדים ואחראית תחום רפואת שיניים לילדים ברשת מכבידנט

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
אפשר להפוך את הצחצוח לחוויה מהנה
צילום: shutterstock
מומלצים