שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  "המתמחים": רופאים שנכנסים ללב

  אי אפשר להתחמק מהשוואה בין תוכנית הדוקו-ריאליטי החדשה מבית ערוץ 2 העוסקת ברופאים בתחילת דרכם, לבין "גיבורים" מבית ערוץ 10 שמציצה לפועלם של אנשי הצלה שונים. בלי פאתוס מאולץ, ועם מודעות עצמית והומור, נראה שגיבורי "המתמחים" מדויקים ואמינים יותר. אפילו מרגשים

  בגלל העובדה שהן עלו בהפרש של שבוע, ובגלל שעל הנייר הן דומות דמיון מצמרר, אי אפשר להימנע מהשוואה בין "המתמחים" שעלתה אמש (ה', 21:00) בערוץ 2 ובין "גיבורים" שעלתה בערוץ 10 בתחילת השבוע. ההשוואה הזאת היא בלתי נמנעת בעיקר כי "המתמחים", שעוקבת אחרי מנתחים מתמחים בבית החולים שיבא-תל השומר, מצליחה כמעט בכל הקטגוריות ש"גיבורים" נופלת בהן. אם הייתי מצמידה סדרת-מנטור ל"גיבורים", הייתי ממליצה על "המתמחים", שתיקח אותה צעד צעד יד ביד, ותראה לה בכל שלב איך עושים סדרה על אנשים מצילי חיים שעובדים במקצוע תובעני בלי להרוג את החולה. 

   

  הדבר הכי בולט ב"מתמחים" הוא היעדר הפאתוס. בסדר, הפרומואים יפמפמו לכם שהנה באים האנשים שעושים את הבלתי אפשרי, אבל כבר בדקה הראשונה מבהיר המתמחה הראשון שהוא לא רואה בעבודה שלו שליחות. אפשר לנשום לרווחה, לא ניאלץ להסתופף תחת מטר מעיק של מליצות הירואיות על האיש שעומד להציל את היקום. הוא כן חושב שהעבודה שלו היא החיים, אבל זה רק בגלל שהוא אוהב אותה ומסופק ממנה.האלמנטים האחרים שמאפיינים את "המתמחים" נגזרים מכאן – היעדר קלישאות, הימנעות מקיטש, מודעות עצמית והומור – רחמנא ליצלן! – בחדר הניתוח. 

   

  ביקורות טלוויזיה נוספות:

  "קרב השפים הגדול": הקצפת של מאסטר שף

  "גיבורים": בלוז ללובשי המדים

  "UnREAL": רעה ונהדרת

   

   (צילום: פיני סילוק) (צילום: פיני סילוק)
  (צילום: פיני סילוק)

  צילום רגיש, בימוי חכם ועריכה זורמת חשובים לתוצאה הסופית, אבל כדי שהעורכים לא יתלשו לעצמם את הטחול בחדר העריכה צריך שיהיה גם עם מה לעבוד, או במילה אחת – ליהוק. ואם אנחנו כבר במחלקה הכירורגית אפשר לנסות לשים את האצבע על מה הופך ליהוק לליהוק מוצלח.

   

  ההגדרה הזאת זקוקה לזוג כנפיים כדי להתרומם: האחת מובנת מאליה - דוקו זקוק לאנשים שקורים להם דברים מעניינים. אבל האנשים האלה חייבים גם לדעת לספר את עצמם בצורה רהוטה, לתווך לצופה את ההתבוננות הפנימית שלהם על מה שקורה להם, אלמנט שהיה חסר מאוד ב"גיבורים", למשל. הדברור הזה הוא חומר הסיכה הכי יעיל בהיקשרות לדמויות (בהנחה שהם לא ילדים או כלבים או אילמים). התרחשויות בלי עומק הן מתכון בטוח לקלישאות והן משאירות את הצופה במצב שהוא שווה ערך לאנוש במונחים טלוויזיונים – אדיש.

   

  הליהוק של "המתמחים" - לפחות בפרק הראשון - מדויק. נכון שתמיד יש את הבונבון האחד שזורח מעל כולם, ופה מדובר בחן שפטר - מתמחה כירורגי שיש לו הכל: טמפרמנט, מוחצנות, כנות, דעתנות קולנית והומור. גם המתמחים האחרים, ליאור וענבל, עושים עבודה מצוינת, וכמותם גם הרופאים הבכירים יותר שנחשפים למצלמה ("חלק גדול מהפעילות אני עושה מתוך פחד", מודה אחד מהם, ד"ר יורם קליין).

   

  הליהוק הזה עוזר ל"מתמחים" להיראות ולהישמע כמו דרמה מתוסרטת במובן הטוב של המילה. הנוכחות של המצלמה כמעט ולא מורגשת, הדיאלוגים ברובם טבעיים וסחתיין ליוצרים על העמידה בפיתוי לשים גז בכל פעם שהם מריחים דרמה. זו לא ציפור, זה לא מטוס. זאת סדרה תת-קרקעית על אנשים שיתמקמו לכם בחדרי הלב.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: פיני סילוק
  "המתמחים"
  צילום: פיני סילוק
  לאתר ההטבות
  מומלצים