שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  הנחיות חדשות: מדידת לחץ דם גם לילדים - כבר מגיל 3

  ההסתדרות הרפואית בשיתוף איגודי מומחים לקרדיולוגיה, נפרולוגיה, אנדוקרינולוגיה ורפואת ילדים הפיצו מסמך הנחיות חדש המורה על איבחון מקודם של לחץ דם בפעוטות. זאת בעקבות ממצאים חדשים המראים על עלייה משמעותית בתחלואת לחץ דם גבוה גם בקרב ילדים

  הוא מכונה הרוצח השקט, והמבוגרים חוששים ממנו ומקפידים על בדיקות תכופתיות: יתר לחץ דם ידוע כאחד מגורמי התחלואה והתמותה המרכזיים בעולם המערבי. בשנים האחרונות מתברר כי לחץ דם גבוה תוקף גם ילדים, ושיעור התחלואה בקרב הזאטוטים הולך וגובר. בעקבות המלצות בארה"ב, הצטרפו מומחים גם בישראל להנחיות חדשות המורות על איבחון מוקדם של לחץ דם כבר בילדים.

   

  יתר לחץ דם הוא גורם סיכון מוכר וחשוב למחלות לב וכלי דם במבוגרים, תורם באופן משמעותי לתחלואה ותמותה מהתקף לב, שבץ מוחי, אי ספיקת לב, מחלות כליות ומחלות כלי דם. מחקרים שנערכו בשנים האחרונות הראו כי קיים קשר בין יתר לחץ דם אצל ילדים לבין סיכון מוגבר לטרשת העורקים בהמשך החיים. מדידות לחץ דם בילדים, הראו כי ניתן לאבחן בשלב מוקדם שינויים מסוכנים בעורקים הכוללים עיבוי של הדופן הפנימית של העורקים ומצבורי שומן העלולים לגרום לסתימה של כלי דם בהמשך החיים.

   

  לחץ דם לא מאובחן כראוי אצל ילדים

  מחקרים שבוצעו בארצות הברית הראו כי נושא יתר לחץ דם אינו מאובחן כראוי בקרב אוכלוסיית הילדים והמתבגרים: רק 26% מאלה שהיה להם יתר לחץ דם, אובחנו. על פי ההערכות, המצב דומה גם בישראל. אחד הגורמים המרכזיים המביא ליתר לחץ דם הוא מגיפת ההשמנה הפוקדת את העולם המערבי וגם את ישראל. במחקרים שבוצעו במתגייסים, נמצא כי שיעור ההשמנה בקרב המתייצבים בלשכת הגיוס מגיע לכ-23% מכלל המתגייסים. מדובר בעליה משמעותית של שיעור ההשמנה בהשוואה לשנות השמונים, אז הגיע שיעור ההשמנה ל-13%. לאור זאת, מעריכים מומחים כי קיימת גם עליה של יתר לחץ דם בקרב הצעירים.

   

  לאור הממצאים הללו, פרסמה ההסתדרות הרפואית בשיתוף איגודי המומחים לנפרולוגיה, קרדיולוגיה, אנדוקרינולוגיה ורפואת ילדים מסמך הנחיות חדש, הממליץ על מדידת לחץ דם בכל ילד מגיל 3. בדיקת לחץ הדם תבוצע על ידי אחות בגילאי 3 שנים, 6 שנים, 10 שנים ו-16 שנים.

   

  המומחים ממליצים לבדוק את לחץ הדם בילדים לא באמצעות מכשיר לחץ דם דיגיטלי, אלא באמצעות סטטוסקופ ושרוול מתנפח המותאם לגודל זרועו של הילד, זאת מתוך המחשבה שהמכשירים הדיגיטליים אינם מדוייקים בילדים ומיועדים בעיקר למבוגרים.

   

  ערכי לחץ הדם התקינים בילדים מושתתים על טבלאות מורכבות, המשתנות בהתאם לגיל הילד ולגובהו. בכל גיל, קיים טווח תקין של ערכי לחץ הדם בהתאם לגובה. לחץ דם גבוה מחולק לשלושה שלבי חומרה: קדם יתר לחץ דם הדורש מעקב ומדידות חוזרות, יתר לחץ דם שלב 1 המעיד כי קיימים ערכים גבוליים הדורשים מעקב ותחילת בירור, ויתר לחץ דם שלב 2 המסמן ערכים גבוהים מאוד הדורשים בירור הסיבה ליתר לחץ דם וטיפול מיידי.

   

  על אף מסמך ההנחיות החדש, בקופות החולים לא ממהרים ליישם את ההמלצות החדשות. בינתיים רק קופת חולים לאומית הודיע כי תחל בתוכנית סקירת לחץ דם לכל ילדי הקופה בחודשים הקרובים. בלאומית הוסיפו עוד כי מערכת התיק הרפואי הממוחשב המשמשת את הצוותים הרפואיים תזכיר לרופאים ולאחיות כי יש לערוך מדידת לחץ דם אצל הילדים כבר מגיל 3. מקופות החולים כללית מכבי ומאוחדת נמסר כי אין כוונה בשלב זה להוסיף את מדידות לחץ הדם לבדיקות הסקירה השגרתיות לילדי ישראל.

   

  צפו: האם לילדים יש לחץ דם גבוה?

      

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  למדוד כבר מגיל 3
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים