שתף קטע נבחר

בעלי אדמה: הוציאו אותי להורג מהיום הראשון

אורן קובי, בעלי החברה שמכרה קרקעות חקלאיות ונמצאת כעת בהליכי פירוק, העיד היום בביהמ"ש; השופט איתן אורנשטיין חזר על השאלה: "איפה הכסף?"; קובי: "זה גמור מראש, מנסים לעשות לי את מה שעשו לענבל אור"

אורן קובי, בעל השליטה בקבוצת אדמה, העיד היום (ב') במסגרת הליכי הפירוק נגד החברות שלו והעלה טענות רבות באשר להתנהלות המנהל המיוחד נגדו. "ההוצאה להורג שלי הייתה כבר ביום הראשון, זה ידוע לכולם וזה גמור מראש, מנסים לעשות לי מה שעשו לענבל אור", אמר וטען כי פעל כחוק.

 

"אורן קובי לקח ציורי קדישמן מהמשרדים"

המפרק לאורן קובי: החזר את הריינג' רובר

 

מזה כחודשיים מתנהלים בפני שופט הפירוקים בבית המשפט המחוזי בתל אביב, איתן אורנשטיין, הליכי הפירוק של קבוצת אדמה וכן הליכי פשיטת הרגל נגד בעל השליטה, קובי.

אורן קובי, מנכ"ל חברת הנדל"ן אדמה, בביהמ"ש (צילום: צביקה טישלר) (צילום: צביקה טישלר)
אורן קובי, מנכ"ל חברת הנדל"ן אדמה, בביהמ"ש(צילום: צביקה טישלר)

מאז החלו הדיונים בתיק, חוזר מדי דיון השופט אורנשטיין על שאלה אחת ולא מקבל עליה תשובה: איפה הכסף? גם היום חזר השופט על אותה השאלה ומבלי לקבל תשובה מספקת. "זה מה שמטריד שופט", אמר אורנשטיין לבא כוחו של קובי, עו"ד אילן שביט, "אנשים הפקידו עשרות מיליונים בנאמנות והכסף לא שם - איפה הכסף? אני חוזר על זה כמו מנטרה".

 

היום היה זה תורו של קובי לעלות על דוכן העדים, הוא עשה זאת בניסיון להוכיח שכמה מהחברות שבבעלותו, בהן החברה העוסקת בהשקעות בינאריות, לוג מדיה וטרה Terra אינן חדלות פירעון וכי אין סיבה לפרקן כפי שטוענים עובדי החברות. קובי עצמו היה חסר מנוחה על דוכן העדים, הקניט את עורכי הדין שעמדו מולו, העיר הערות לקהל ואף קטע את השופט בדבריו.

 

באת כוחם של העובדים, עו"ד חיות גרינברג, פתחה ושאלה את קובי אם הוא מכיר את פעילות החברות בקבוצה וזה השיב בזלזול: "שאלה קצת מצחיקה, ברור שאני מכיר".

 

כשנשאל איך הגיע לסכום של 100 אלף שקל חוב של חברת טרה לעובדים, אמר קובי כי בסך הכל החברה מנתה בין 12-10 עובדים, וכי היא הייתה חברה צרה ששיווקה בסך הכל פרויקט אחד. "תקשיבי לי", אמר לבאת כוחם של העובדים, "שאלת ואני עונה. בחודש אפריל היה חג, בקושי נמכרו מגרשים של החברה. רוב העובדים הם מתאמים ומרוויחים 4,300 שקל בסיס + עמלות. בקושי היו מגרשים ואם אני אחשב עשרה עובדים כפול השכר ובנוסף להוצאות הפנסיוניות יצא כ-100 שקל. ניסיתי לבדוק מהו בדיוק השכר של כל העובדים אבל המנהל המיוחד, עו"ד חגי אולמן מנע ממני להגיע לחומר. ההוצאה להורג שלי הייתה כבר ביום הראשון, זה ידוע לכולם, זה גמור מראש, מנסים לעשות לי את מה שעשו לענבל אור".

 

השופט אורנשטיין: "זו לא ההופעה שלך, אתה לא מנהל כאן את הדיון".

 

מה הסיכונים ברכישת קרקעות חקלאיות? מוזמנים לצפות:

 

השופט: "למה הכספים לא בחשבון נאמנות?"

בשלב הזה נשאל קובי האם הקבוצה שילמה את החובות הפנסיוניות של מרס 2016 ואחד הנוכחים בקהל סינן הערה. "אתה לא תעיר לי, חוצפן", קרא לעברו קובי ומיד גער בו השופט: "מי אתה שתגיד לו חוצפן? אתה נסחפת, אתה לא פונה לאף אחד".

 

במסגרת הדיונים הקודמים בתיק, התברר כי חודשים ספורים לפני הליכי הפירוק לקבוצה, התברר לרואי החשבון שלה ממשרד שטיינמץ-עמינח כי כספים של הקבוצה שסווגו כהכנסות בדו"חות החברה הם בכלל כספי פיקדונות של הרוכשים.

 

"אתה יודע להסביר היכן נמצאים כספי הנאמנות?", נשאל בעדותו קובי והשיב: "מבנה העבודה שלנו ב-4 שנים היה של 350 מיליון שקל. רואי החשבון תיקנו את הדו"ח לפי איך שהם הבינו שהעסקאות פעלו. אנחנו שילמנו עבור הרוכשים, קנינו בנאמנות עבור הרוכשים. מימנו לקוחות וקנינו בשמם. זה לא חוזה אופציה רגיל, ככה סיפקנו עסקאות ב-250 מיליון שקל. אם היינו רוצים לרמות היינו מרמים ב-250 מיליון שקל. היינו הקבוצה הכי גדולה בישראל בתחום הזה. לא עבדנו סתם כך, היו לנו יועצים בשכר ברמה הכי גבוהה במדינה. הם פשוט לא הבינו שהקונסטלציה שאני קונה זה שאני מממן תשלום ראשון וקונה בנאמנות ואין אחריות ללקוח על שלמות העסקה".

 

השופט אורנשטיין: "מה לגבי זה שבדו"ח המתקן שהכינו רואי החשבון, רואים שכספים שהיו צריכים להיות בחשבון נאמנות לא מצויים שם. בחשבונות הנאמנות היו אמורים להימצא כספים שהלקוחות הפקידו. הכספים אינם. היכן הכספים?".

 

קובי: "מדובר בחברה שמכרה כל חודש בין 7-15 מיליון שקל מגרשים, מבנה העסקה הוא מיוחד, שאנחנו קונים בנאמנות בתשלומים. הצ'קים שהעבירו הלקוחות היו עתידיים. אני שילמתי על העסקאות ולא הרוכשים".

 

השופט אורנשטיין הקשה: "למה הכספים לא בחשבון נאמנות?".

 

קובי: "עוד פעם אשיב. רכשנו בשם הרוכשים. גם לקוח שלא שילם".

 

השופט אורנשטיין: "לקוח ששילם – איפה הכסף שלו?".

 

קובי: "היינו מחויבים לתת הערת אזהרה עבור תשלום ראשון. דו"ח אולמן לא נכון הוא מכפיר ומגנה".

 

גם המנהל המיוחד שמונה על ידי בית המשפט, עו"ד חגי אולמן, חקר את קובי במהלך הדיון וניצל את ההזדמנות לעמת אותו עם טענות קשות שעלו נגד בעל השליטה במסגרת הדו"ח שהכין, בין השאר עירוב נכסים וכספים בין החברות, משיכות דיבידנדים מחברת אדמה בסכומי עתק וכן שימוש בכספי החברות לצרכיו האישיים של קובי.

 

קובי: "אני מימנתי לקוחות"

בעדותו הצהיר קובי ששווי נכסיו עומד על 20 מיליון שקל ואף יותר מזה. "אינני יודע במדיוק", אמר, "צריך למכור אותם כדי לדעת".

 

עו"ד אולמן: שאל את קובי אם "היו ברשותו תכשיטים בשווי משמעותי של מאות אלפי שקלים?". ועל כך השיב קובי: "אני מתנגד לשאלה". לאחר שהשופט אורנשטיין הבהיר לו כי הוא אינו יכול להתנגד וכי עליו להשיב, אמר בעל השליטה כי אכן הדבר נכון.

 

עו"ד אולמן: "היכן השעונים שהיו ברשותך?"

 

קובי: "מכרתי את השעונים, לפני כחצי שנה או שנה, בחו"ל. מכרתי כי הייתי צריך כסף".

 

המנהל המיוחד התייחס עוד לחברה קודמת שהייתה בשליטתו של קובי לפני מספר שנים. מדובר בחברה בשם א.ס. לוגיסטיק לייזר, העוסקת בין השאר במדפסות. קובי אישר כי אכן היה הבעלים של החברה אך הוא סגר אותה לפני כ-5-6 שנים.

 

עו"ד אולמן: "למרות שאתה לא הבעלים, בשנתיים האחרונות אתה מעביר לשם 2 מיליון שקל".

 

קובי:" זה לא נכון. זה כמו שטענת שתרמתי מיליונים למכבי ת"א, זה לא נכון. אני סגרתי את החברה הזאת ואין לי קשר אליה".

 

אולמן: "בוא תראה את הקשר. אם אתה לא הבעלים של אותה החברה כבר 5 שנים, מדוע אתה חותם כמנכ"ל שלה ב2015?".

 

קובי: "אנחנו היינו צריכים להגיש דו"חות, אומנם חתמתי על המסמך ב-2015 אבל זה על דו"חות למס הכנסה של שנים עברו כשהייתי הבעלים. למה להציג משהו לא נכון?".

 

אולמן הציג מסמך של העברה של כספים מאדמה לידי א.ס. לוגיסטיק לייזר וביקש לדעת מדוע יש העברות כספים בין החברות כשהוא מעלה חשש להברחת נכסים מצידו של קובי. אולם לקובי הייתה גרסה אחרת, לדבריו מדובר היה בחוב של חברת א.ס. לוגיסטיק לייזר כלפי בנק הפועלים בגובה של 900 אלף שקלים והעברת הכספים מאדמה לחברה הזו היא למעשה סגירת החוב. "כל כסף שנלקח מהחברות תועד בכרטסת הנהלת חשבונות", הבהיר. "למה אתה מנסה עוד פעם להכפיש?".

 

קובי העיד עוד כי עד סוף 2014 כל המשיכות מחברת אדמה אליו נרשמו על שמו הפרטי והיה לו, לדבריו, אישור למשוך דיבידנדים. "בגלל שרציתי להקים חברות בנות בתחומים שונים אמרו לי להקים חברת אחזקות שתשמש צינור כסף לתמוך בחברות ולמשוך מהן במידה והן מרוויחות. בינואר 2015 פתחנו כרטיס לי בחברה האחזקות ומאז הייתי מושך או מכניס כסף דרך החברה אליי אבל נרשם חוזית מול חברת האחזקות בלבד. היו מקרים שגם החזרתי כסף".

 

השופט אורנשטיין: "מטריד אותי מהיום הראשון של התיק שיש הסכם שאומר שהתמורה תופקד בנאמנות. אתה בא ואומר שהמציאות היא שונה. למה לא התאמתם את החוזה למציאות? ברור שהכספים לא שולמו בהתאם לחוזה".

 

קובי: "אם לא הייתה תמורה והושלמה העסקה ואני מחליט לפרוס לו עד 2018 זו בעיה שלי. היה רשום הסכום ובנאמנות אבל בעצם לא היה שם כסף. אני מימנתי לקוחות. היו לקוחות שפרסו לי צ'קים עד 2018 אז איזו נאמנות יש פה?".

 

המנהל המיוחד ביקש לדעת כיצד קרה שקובי העביר כספים מחשבונות החברה לצרכים פרטיים, למשל שיפוץ דירות בבעלותו, וקובי שב והבהיר כי "כל הוצאה שהוצאתי רשמתי תחת הכרטיס שלי בחברת האחזקות".

 

השופט אורנשטיין: "לחברה יש הערת עסק חי, כך לפי רואי החשבון שלך, איך אתה מושך כספים במיליוני שקלים? אתה הגשת לביהמ"ש דו"ח מתקן של רו"ח, אתה הגשת אותו, שהם אומרים שיש חוסר ודאות ושיש ספקות משמעותיים בדבר יכולתה של החברה לפעול כעסק חי. ובשנת 2015-2016 אתה מושך מיליוני שקלים לצרכים אישיים, מה ההסבר שלך לזה?".

 

קובי: "כל הכרטסת שלי מול אדמה מסתכמת ב-12 מיליון שקל. אדוני חייב להבין את מבנה החברות וצריך להבין איך מתנהגת קבוצת חברות. כמו שמשכנו לחברת האחזקות, החזרנו מיליוני שקלים מהחברות האחיות. למשל, חברת לוג מדיה הזרימה למעלה 4 מיליון שקל, פיסית המשיכה זה הסתכלות של מול חברת האחזקות".

 

השופט אורנשטיין: "הרו"ח אומר שהחברה חדלת פירעון ואתה מושך כספים".

 

קובי: "זה לא נכון, ההסתכלות לא נכונה".

 

פרט לקובי עצמו, העידו היום בבית המשפט גם שניים מעובדי החברות של הקבוצה, שטענו כי בעל השליטה חייב להם כספים וכי משכורות אחרונות לא שולמו להם. כך למשל אחת העובדות סיפרה כי המשכורת האחרונה שקיבלה עמדה על 28 אלף שקלים אולם מאז חודש אפריל לא קיבלה משכורת. עובד נוסף, שעבד בחברה כחודש וחצי, העיד כי יש כלפיו חוב של כ-80 אלף שקל. "תפקידי", סיפר, "היה להתקשר לאנשים שגרים מעבר לים ולעניין אותם באופציות בינאריות. בחברה יש כ-40-50 עובדים".

 

בא כוחו של קובי, עו"ד שביט שאל האם מדובר בפעילות חוקית והעובד השיב תחילה כי "למיטב ידיעתי כן", אולם לאחר שהוזהר על ידי בית המשפט כי התשובה עלולה להפליל אותו חזר בו ואמר כי הוא "מעדיף שלא לענות על השאלה".

 

העובדים עצמם התקשו לשרטט את מבנה החברות, ואת שדרת ההנהלה בה והצביעו לכאורה על עירוב רב בין החברות והעובדים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: צביקה טישלר
אורן קובי, מנכ"ל חברת אדמה
צילום: צביקה טישלר
מומלצים