שתף קטע נבחר

קריית ביאליק תורחב על חשבון מועצת זבולון

ביהמ"ש דחה עתירות של המועצה האזורית זבולון וכפר ביאליק נגד הרחבת שכונת גבעת הרקפות בקריית ביאליק בעוד כ-900 דירות, במסגרת הסכם גג שנחתם עם המדינה. לטענת העותרים, מדובר בקרקעות חקלאיות והבנייה עליהן תגרום לחקלאים נזק כלכלי. השופטת: "הקרקעות שייכות למדינה"

למרות ההתנגדויות - השכונה תורחב: ל-ynet נודע כי בית המשפט המחוזי בחיפה, בשבתו כבית משפט לעניינים מנהליים, דחה אתמול (ב') עתירות שהגישו המועצה האזורית זבולון ואנשי כפר ביאליק נגד הכוונה להרחיב את שכונת גבעת הרקפות בקריית ביאליק, כך שתיבנה על קרקעות שהיום משמשות אותם לחקלאות. השופטת ציינה כי הקרקעות אינן בבעלות התושבים אלא בבעלות המדינה, וכי ניתן לפצותם על הנזק הכלכלי.

 

יו"ר קק"ל יידרש לפנות שטח שפלש אליו בגלבוע

בשורה לתושבי חיפה: יורחב פארק הקישון

 

העותרים טענו כי ההחלטה על הרחבת השכונה, שהתקבלה בוועדה לדיור לאומי במחוז חיפה (וד"ל - ועדה שנועדה לאשר תוכניות בנייה בהליך מזורז), לא התקבלה על פי הכללים ואינה עומדת בתנאים הנדרשים. ההחלטה בגינה עתרו מתייחסת לשטח של 275 דונם אדמות מדינה, שקרוב ל-200 מהם משמשים את החקלאים בכפר ביאליק לגידולים. השטחים אינם צמודים לכפר אלא דווקא לשטחי העיר הסמוכה.

 

השופטת עפרה ורבנר דחתה את טענות העותרים וציינה כי החלטות הוועדה התקבלו כדין, ועל פי לוחות הזמנים הנדרשים ובכפוף לתוכניות הארציות כמו תמ"א 35 (תוכנית המתאר הארצית) ותמ"מ 6 (תוכנית המתאר המחוזית).

 

בהתייחסה לטענות העותרים על הפגיעה הקשה שהתוכנית מהווה לחקלאות, כתבה: "טענה זו לא הוכחה עובדתית ולא שוכנענו כי אישור התוכנית יוביל להשלכות רוחב קשות על כלל החקלאים בישראל... ניתן היה לצפות כי יערבו את משרד החקלאות או גופים ארציים אשר יקימו קול זעקה בעניין... יש הבדל בין פגיעה בחקלאות בישראל לבין פגיעה בכמה חקלאים ספציפיים", קבעה.

 

בהמשך, כאמור, ציינה כי יש הסכמה על הצורך לפצות את החקלאים, "ועניין זה נתון למשא ומתן בין הצדדים". היא קבעה כי העותרים ישלמו 12 אלף שקל לנתבעים.

שכונת גבעת הרקפות בקריית ביאליק. תורחב למרות ההתנגדויות (צילום: דורון גולן) (צילום: דורון גולן)
שכונת גבעת הרקפות בקריית ביאליק. תורחב למרות ההתנגדויות(צילום: דורון גולן)

 

תוספת של 878 יחידות דיור חדשות בשכונה

הפרויקט המלא של הבנייה בשכונת גבעת הרקפות יביא להקמת עוד 878 יחידות דיור. בסך הכל סוכם בין העירייה לבין הממשלה ולרשות מקרקעי ישראל כי במסגרת הסכם הגג שנחתם עמה, ייבנו בעיר עוד 7,000 יחידות דיור שיביאו להכפלת מספר התושבים.

 

תוספת הבנייה בחלקה המזרחי של גבעת הרקפות תכלול מבנים בני 5 קומות מעל קומת עמודים ובניינים בני 12 ו-20 קומות הפונים לפארק. 25% מהדירות יהיו קטנות ומיועדות לזוגות צעירים, זאת במסגרת ההסכמים המאפשרים את התכנון באמצעות הוועדה לדיור לאומי. בשכונה ייבנו גם מרכז מסחרי, קופת חולים, סופר-מרקט, גני ילדים, בית ספר מקיף, בתי כנסת ומגרשי משחקים.

 

"החלטת בית המשפט מצטרפת להחלטת משרד האוצר ורשות מקרקעי ישראל, הפועלים עם העירייה במסגרת הסכמי הגג, להוספת יותר מ-7,000 יחידות דיור לעיר", אמר ראש עיריית קריית ביאליק, אלי דוקורסקי.

 

לדבריו, "לצד הבינוי החדש בגבעת הרקפות, החלה הקמת 4,573 דירות בשכונת נאות אפק, במקביל לתוכנית להוספת 1,900 דירות בביאליק דרום. המגמה תמשך בדומה לזו המורגשת בגבעת הרקפות, שהיא השכונה האיכותית ביותר בקריות. העיר תקלוט בשנים הקרובות אלפי משפחות של משפרי דיור, שייהנו מהשכונות המטופחות ביותר בצפון הארץ".

 

מכפר ביאליק נמסר בתגובה: "תושבי כפר ביאליק נחושים להתמיד במאבקם נגד חיסול כפר ביאליק כישות חקלאית עצמאית, ושומרים לעצמם הזכות לערער על פסיקה שגויה של בית המשפט. מדובר במאבק ערכי של היצמדות לערכי עבודת האדמה, ומאידך מדובר במאבק של אין ברירה, כנגד סכנה תקדימית ומסוכנת, של חיסול יישוב חקלאי במדינת ישראל, שעה שקיימות אלטרנטיבות לבנייה, מבלי שהמדינה תעקור אף שתיל ואף מטע. פסק הדין בעתירה של המועצה והכפר נגד ועדת הגבולות מתייחס בצורה מקלה לפגמים שנפלו בהחלטה לאשר את התוכנית, לא מתייחס להבחנה שנקבעה בתמ"א 35, ולמרבה הצער כולל גם טעויות עובדתיות ומתעלם מהוראת החוק לבדוק תוספת בינוי בדרך של התחדשות עירונית וזאת לפני פיתוח שטחים זמינים, שאין כוונה לנצלם.

 

"פסק הדין נסמך על רקע שהציגה המדינה ואשר כולל טעות מהותית לפיה מדובר בתוכנית של 878 יחידות דיור במקום 948 יחידות דיור. טעות עובדתית כזו יכולה הייתה ליפול רק עקב רצונה של הוועדה לאשר תוכנית בנייה במהירות, ללא בחינה אמיתית של העובדות. פסק הדין, לפיו החקלאים יקבלו פיצוי, עומד בסתירה לרוח המאבק ולעמדת החקלאים, שמסרבים לנטוש את עבודת האדמה בה בחרו כבני דור שני ושלישי להוריהם שבחרו בחקלאות כדרך חיים".

 

מהמועצה האזורית זבולון נמסר בתגובה: "העתירה הוגשה על ידי המועצה האזורית זבולון כנגד החלטת הוד"ל לאשר תוכנית הרחבה של שכונה בקריית ביאליק, על חשבון שטחים חקלאיים במועצה האזורית זבולון, תוך חיסול החקלאות של כפר ביאליק. המועצה נלחמת למען תושביה החקלאיים, להציל את פרנסתם ואופייה החקלאי והירוק של הסביבה, ובין היתר עתרה לבית המשפט כנגד ההחלטה לאשר את התוכנית.

 

"טענותיה של המועצה נדחו בחלקן, בין היתר, מהטעם כי בית המשפט איננו מחליף את שיקול דעתן המקצועי של רשויות התכנון בשיקול דעתו. המועצה טרם אמרה את מילתה האחרונה ובפניה עדיין סלולה הדרך לערעור בפני בית המשפט העליון. ההוצאות שנפסקו לחובת המועצה בגין ההליך בבית המשפט הן כמקובל וכנהוג בכל הליך משפטי".

 

באיזו שכונה כדאי לגור בקריית ביאליק? מוזמנים לצפות בתוכנית מלחמת שכונות:

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דורון גולן
שכונת גבעת הרקפות בקריית ביאליק
צילום: דורון גולן
מומלצים