שתף קטע נבחר

אושר מיזוג מגה ויינות ביתן

רשות ההגבלים העסקיים אישרה את מכירת רשת מגה ליינות ביתן בתנאי של פירוק השותפות בין יינות ביתן לביכורי השדה, חברת סיטונאות פירות וירקות, ובתנאי שתמכור סניפים ב-8 אזורים: "חשש לכוח שוק מתואם עם שופרסל". תאריך העברת הבעלות נקבע ל-1 ביולי

הורדת מחירים בתוך הערים או תרחיש קלאבמרקט נוסף? הרשות להגבלים עסקיים אישרה היום (ה') את המיזוג בין מגה ליינות ביתן. רוב סניפי מגה שיינות ביתן קנתה הם סניפי מגה בעיר. התנאים לרכישת מגה: פירוק השותפות בין יינות ביתן לביכורי השדה ומכירת סניפים בשמונה אזורים: ברעננה, הרצליה, שוהם-אייר פורט סיטי, קריית שמונה, אילת, מגדל העמק, תל מונד-קדימה וקריית אתא. תאריך העברת הבעלות נקבע ל-1 ביולי. 

 

בכך, יינות ביתן תהפוך לרשת הסופרמרקטים השנייה בגודלה בישראל. היא עשתה זאת באמצעות שתי רכישות: רכישת מחסני כמעט חינם ב-2013 ורכישת מגה כעת.

 

ב-2008, הרשות להגבלים עסקיים אישרה את מכירת קלאבמרקט שקרסה - לשופרסל ויצרה בכך שתי רשתות גדולות, ששלטו בשוק והעלו מחירים: שופרסל ומגה. יחד עם זאת, הסיטואציה כיום שונה: בשוק קמעונאות המזון פועלות רשתות רבות, שהתחרות ביניהן נחשבת לעזה.

 

  

חשש לכוח שוק מתואם עם שופרסל

הרשות להגבלים עסקיים מסרה כי האזורים בהם יינות ביתן תתבקש למכור סניפים (של מגה), הם אזורים בהם ליינות יהיו נתחי שוק גבוהים ועקב כך הרשות חוששת לגורל המחירים בסניפים אלו.

 

"במרבית האזורים העלו הבדיקות הכלכליות ברשות, חשש לפיו הרשת הממוזגת תוכל להעלות מחירים (באופן חד צדדי) ולנצל את כוחה לאור נתחי השוק הגבוהים שתחזיק לאחר המיזוג", נמסר. 

 

"כמו כן, במרבית האזורים עולה גם חשש מהיווצרות כח שוק מתואם עם שופרסל, אשר יחד יחזיקו בנתח שוק גבוה מאוד. 'כח שוק מתואם' משמעותו שבשל מיעוט המתחרים באזור, יווצר מצב שבו לרשתות הפועלות באזור יהיה נוח לעקוב אחת אחר השנייה בהעלאת מחירים, במקום להתחרות באמצעות הורדת מחירים.

 

"בהחלטה נקבע כי באותם האזורים הרשת הממוזגת תמכור את אחד או יותר מהסניפים שבבעלותה, כמו כן נקבעו מגבלות על זהות הרוכש (נראה שהרוכש לא יוכל להיות שופרסל, באזורים המועדים. מ.ק)".

  

ירקות ופירות: ריכוז כח מול החקלאים

לעניין פירוק השותפות עם ביכורי השדה, על יינות ביתן להפסיק את השותפות עם סיטונאית הפירות והירקות וכן להפסיק את הפעילות עמה במתחם הלוגיסטי בתימורים. המיזוג עם מגה לא ייצא לפועל לפני הפסקת הפעילות במתחם.

 

יינות ביתן מחזיקה יחד עם ביכורי השדה דרום בחברת ביכורי ביתן, שתי החברות פועלות במתחם לוגיסטי משותף. ביכורי ביתן פועלת באופן בלעדי ברכישה ואספקה של פירות וירקות לחנויות יינות ביתן.

 

מרשות ההגבלים העסקיים נמסר כי: "אחד המאפיינים הבולטים של תחום הפירות והירקות הוא רמת הסיכון הגבוהה הטבועה בו מבחינת החקלאים. למעשה, חקלאי המגדל פירות וירקות נמצא בעמדת נחיתות קבועה מול רוכש הסחורה, בין היתר בשל העובדה שמדובר בתוצרת מתכלה בעלת אורך חיי מדף קצרים, והסחורה חייבת להימכר במהירות, לעיתים בטווח של שעות בלבד.

 

"לחקלאי יש שתי דרכים מרכזיות למכור את הסחורה: מכירה לשוק הסיטונאי (דוגמת השוק שנמצא בצריפין) או מכירה ישירות לרשתות השיווק ולחברות סיטונאיות גדולות (דוגמת ביכורי השדה שהיא אחת המרכזיות). בדיקת הרשות מצאה שעל פי רוב חקלאים יעדיפו מכירה לגוף רכש גדול, בין היתר, מכיוון שמדובר בגופים גדולים שמסוגלים לקלוט כמות משמעותית של תוצרת חקלאית, ומאפשרים לחקלאי להפחית את רמת הסיכון בה הוא שרוי.

 

"הניתוח הכלכלי שנעשה ברשות ועדויות רבות שהגיעו לידה העלו כי יש חשש ממשי ששילוב כוח הרכישה של מגה עם זה הקיים ממילא אצל ביכורי ביתן וביכורי השדה דרום עלול לפגוע בחקלאים. על מנת לנטרל כוח זה, קבעה הרשות כי תנאי למיזוג יהיה פירוק השותפות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
מומלצים