שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מחקר: דתיות סובלות יותר מדיכאון לאחר לידה

  המחקר שנערך במרכז הרפואי סורוקה בחן במשך כשנתיים כ-200 נשים, במטרה לאמוד את שיעור הדיכאון לאחר לידה בקרב נשים בהריון. החוקרים סבורים שאם כל אישה הרה תעבור שאלון אבחון בשליש האחרון של ההיריון, באמצעות טיפול מתאים ניתן יהיה להחליש את התסמינים

  מחקר חדש שנערך ביחידה למחקר וסיעוד בבית החולים סורוקה בבאר שבע, מצא שנשים דתיות ומסורתיות סובלות יותר מדיכאון לאחר לידה מאשר נשים חילוניות.

   

  המחקר בחן במשך כשנתיים כ-200 נשים. אוכלוסיית המחקר שנבדקה כללה שלוש קבוצות: נשים שהגיעו לטיפול במרכז לבריאות האישה בקופות החולים, נשים שהגיעו לאשפוז יום בבית החולים ונשים שאושפזו מעל חמישה ימים במחלקת האם והעובר בבית החולים.

   

  קיראו עוד:

  מחקר: שיעור הדיכאון אחרי לידה בישראל הכי גבוה

  דיכאון אחרי לידה: מה ההשפעה על התינוק?

  דיכאון אחרי לידה: איך מאבחנים ומטפלים בזמן?

   

  "רצינו לאמוד את שיעור הדיכאון לאחר לידה בקרב נשים הרות", אומרת פליסה פרחגרוד מנהלת סיעוד מחלקת נשים ב' בסורוקה ואחת מעורכות המחקר.

    

  כל הנשים עברו בין השבועות ה- 24-34 להריונן שאלון על מנת לזהות מי מהן נמצאת בסיכון לסבול מדיכאון לאחר הלידה. "רצינו לדעת אם זיהוי של נשים בעלות פוטנציאל לסבול מדיכאון כבר בשלב ההיריון יכול להפחית את הסיכוי סבול מדיכאון לאחר הלידה", סיפרה פרחגרוד.

   

  נשים שאובחנו באמצעות השאלונים כבעלות פוטנציאל לסבול מדיכאון נשלחו לאבחון אצל עובדת סוציאלית, רופא משפחה או פסיכיאטר.

   

  לאחר הלידה חזרו החוקרים שוב ובדקו את כל הנשים. בגלל שכל מי שאובחנה כסובלת מדיכאון לפני הלידה קיבלה טיפול כבר בשלב ההיריון, אז התסמינים של הדיכאון לאחר הלידה היו חלשים יותר, דבר שמעיד על חשיבות האבחון והטיפול עוד לפני הלידה.

   

  לאבחן את הדיכאון כבר במהלך ההריון (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  לאבחן את הדיכאון כבר במהלך ההריון(צילום: shutterstock)

   

  אבחון במהלך ההריון יכול לסייע בטיפול

  בנוסף מצאו החוקרים שנשים דתיות ומסורתיות סובלות יותר מדיכאון לאחר לידה: 36% מהנשים שהשתתפו במחקר היו חילוניות מתוכן רק 12% סבלו מדיכאון, 40% מהנשים שהשתתפו במחקר היו מסורתיות ומתוכן 50% סבלו מדיכאון ו-19% נשים שהשתתפו במחקר היו דתיות ו-58% מהן סבלו מדיכאון.

   

  "הממצא הזה הפתיע אותנו", אומרת פרחגרוד, "אנחנו מכירים בספרות המקצועית שנשים שיש להן יותר ילדים ושעסוקות במטלות הבית נוטות יותר לפתח דיכאון לאחר לידה וייתכן וזו הסיבה בגללה יותר נשים דתיות ומסורתיות סובלות מהתופעה".

   

  עוד היא מוסיפה: "אפשר גם לשער שבגלל שנשים דתיות נעזרות בקהילה שלהן ונוטות פחות לקבל עזרה מגורמים חיצוניים כמו פסיכולוג או פסיכיאטר לכן אצלן מופיע הדיכאון לאחר הלידה".

   

  החוקרים סבורים שאם כל אישה הרה תעבור שאלון אבחון בשליש האחרון של ההיריון ובמידה ותאובחן כבעלת סיכוי לסבול מדיכאון לאחר לידה ותקבל טיפול מתאים, יש סיכוי לירידה באפשרות לסבול מדיכאון לאחר לידה או לפחות להחליש את התסמינים של התופעה.

   

  "כ-80% מהנשים עוברות שינויים רגשיים לאחר הלידה – משבוע ועד עשרה הימים הראשונים. השינויים האלו כוללים רגישות ייתר, בכי ועצבנות, אך זה לא דיכאון לאחר לידה", מסבירה ד"ר תמר כוסף, פסיכיאטרית מהמחלקה הפסיכיאטרית בסורוקה.

   

  "דיכאון לאחר הלידה יכול להופיע מחודש ועד שנה לאחר הלידה ולאותן נשים יש מצב רוח ירוד ועצבני, הן לא מצליחות לישון, לא מצליחות לאכול, מפתחות אפאטיות ואדישות ולפעמים גם מחשבות אובדניות או תוקפניות כלפי התינוק".

   

  על פי המחקרים הרפואיים נשים שנמצאות בסיכוי גבוה לסבול מדיכאון לאחר לידה הן כאלו שסבלו מדיכאון לאחר לידה בהריונות קודמים, למי שסובלת מדיכאון במהלך ההיריון עצמו, נשים שהיו בהיריון בסיכון גבוה, נשים עם לידות מוקדמות ופגים ואפילו נשים שילדו תאומים. בנוסף גם נשים עם בעיות סוציאליות כמו מהגרות, עולות חדשות, חד הוריות ונשים ממעמד סוציו אקונומי נמוך.

   

  המחקר הנוכחי מצרף גם הנשים דתיות ומסורתיות לקבוצת הסיכון לסבול מדיכאון לאחר הלידה. "אנחנו יודעים שדת היא דבר מגן בדרך כלל גם מפני דיכאון וגם מפני חרדה" אומר ד"ר כוסף. "ייתכן שגם במגזר הדתי יש התקדמות חברתית ולא כל הריון הוא הריון רצוי ובמגזר הזה יש רגישות לכל הקשור להפלות. לכן נוצרים מצבים של הריונות לא רצויים שזה אחד הגורמים לדיכאון לאחר לידה".

   

  המחקר הוצג בשבוע שעבר בכנס שקיפות בבריאות הציבור של משרד הבריאות.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  דיכאון אחרי לידה
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים