שתף קטע נבחר

פקודת הזקן: "צה"ל מפלה בין חרדים לחיילי הסדר"

השבוע נכנסת לתוקף "פקודת הזקן" שנחשפה לראשונה ב-ynet - ובאיגוד ישיבות ההסדר דורשים דחייה של שלושה חודשים. לדבריהם, הצבא לא ערוך לטפל במבול הפניות של החיילים הדתיים המבקשים פטור מגילוח. "לא יעלה על הדעת שלהמלצה של רב לגידול זקן יהיה פחות תוקף מהמלצה של רופא עור", הבהירו, טענו כי קיימת הפליה מגזרית - והודיעו כי ישקלו עתירה לבג"ץ. צה"ל: "כל בקשה נבחנת באופן שוויוני"

זעם באיגוד ישיבות ההסדר בעקבות הוראה חדשה בצה"ל, שנחשפה לראשונה ב-ynet, ולפיה נדרשים כלל החיילים לגלח את זקנם. באיגוד טוענים כי בשטח, החיילים החרדים פטורים מהוראה זו, והודיעו כי הם שוקלים לעתור לבג"ץ.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >> 

 

בסוף השבוע האחרון פנו ל-ynet חיילים רבים, והתלוננו כי נדרשו לגלח את זקנם. אלא שהבוקר מתברר כי לא לא מדובר בהוראה נקודתית - אף שמדובר בחיילי היחידה של סא"ל ארז הראל, שלפני למעלה משנה שפט ושלח למחבוש את י"ב, הנדסאי מחשבים ואלקטרוניקה ביחידה, שסירב לגלח את זקנו מטעמי דת.

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 • נייעס: הרב שישמיד את המנהרות מעזה

   

  אחד החיילים סיפר כי "בהתחלה היינו משוכנעים ששוב מדובר בהתנכלות, עד שהתברר לנו שמדובר בהוראה מלמעלה. אצלנו היו גם חיילים חרדים שנדרשו להתגלח. הובהר לנו כי מי שיסרב, יישפט ויישלח לכלא. לאור ניסיון העבר, אנחנו משוכנעים שהאיום אמיתי".

   

  "עוד כרסום במעמדה של הרבנות הצבאית"

  עד לפני כשנה, כל קצין בדרגת סגן-אלוף ומעלה יכול היה לבטל את פטור הגילוח לחייל, ולשפוט אותו לאלתר,

  עוד לפני שבדק האם יש הצדקה לגידול הזקן. אלא שבעקבות שורה של מקרים, ובהם כליאתו של בילבאו - הוחלט בנובמבר 2014 כי מפקד יוכל לבחון מחדש את האישור המיוחד, ולהחליט האם הסיבה שבגינו ניתן עדיין רלוונטית - אך לא יוכל לחייב את החייל בגילוח, או להענישו, כל עוד לא התקבלה החלטה.

   

  באיגוד ישיבות ההסדר אמרו הבוקר כי פקודה חדשה שאמורה להיכנס לתוקף ביום שלישי הקרוב (ה-1/3), קובעת כי כל חייל המבקש לגדל זקן, צריך לקבל את אישור הרב הצבאי, מפקד היחידה וקצין השלישות הפיקודי. עוד טענו באיגוד, כי האחראי על ההחלטה הוא ראש אכ"א, האלוף חגי טופולנסקי, שמאז מינויו בספטמבר 2014 - מנסה להילחם בתופעת הזקנים.

   

  באיגוד ישיבות ההסדר אמרו כי בימים האחרונים קיבלו מאות תלונות מתלמידי ישיבות הסדר, שהובהר להם כי עד יום שלישי הם חייבים לגלח את זקנם. שמואל (מולי) יסלזון, ראש מטה איגוד ישיבות ההסדר, אמר ל-ynet כי לא יעלה על הדעת שתהיה אפליה מגדרית בין חרדים, לבני ישיבות ההסדר. "אנו רואים את הדבר בחומרה", הבהיר. "הדבר מצטרף לכרסום במעמדה של הרבנות הצבאית, כפי שהדבר בא לידי ביטוי בהעברת ענף התודעה היהודית מהרבנות הראשית לאגף כוח האדם".

   

  "כשם שקצין שלישות פיקודי לא יעז לערער על החלטה של רופא הקובע פטור זקן בשל בעיית עור, לא יעלה על הדעת שלהמלצה של רב לגידול זקן יהיה פחות תוקף", הוסיף. יסלזון ציין כי האיגוד פנה לאכ"א בדרישה לדחות את יישום הפקודה בשלושה חודשים לפחות, "עד שהצבא יטפל בצורה אחראית ומנומקת בכל בקשה, ויתייחס בכתב לכל מקרה של ביטול פטור זקן או ערעור על החלטה לגלח זקן של חייל".

   

  צה"ל: הנושא נדון בבג"ץ והפקודה אושרה

  לדבריו, הגיעה אליו תלונה על מג"ד שהורה לאחרונה לכלל חיילי הגדוד, כולל לשתי מחלקות של בני ישיבות,

  לגלח את הזקנים. באיגוד ישיבות ההסדר אמרו כי הם בוחנים עתירה לבג"ץ, וכי היום (א') תתכנס מועצת איגוד ישיבות ההסדר כדי לדון בסוגיה.

   

  מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "כפי שהוחלט בקיץ האחרון, שונתה הפקודה בנושא גידול זקן בצה"ל. הנושא אף נדון בבג"ץ והפקודה אושרה. בימים אלה נכנסה לתוקף הפקודה, וכלל הבקשות להיתר חריג לגידול זקן נבחנות לעומק על ידי הגורמים המוסמכים בפיקודים, תוך התחשבות בהמלצות מפקדים ורבנים. נדגיש כי כל בקשה נבחנת באופן שוויוני ללא הקשר למסלול אליו משתייך החייל. לכל חייל ישנה הזכות לערער על ההחלטה המתקבלת".
 •  

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  אפליה על רקע מגזרי?
  צילום: shutterstock
  מומלצים