שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

קרב על השלטון בטורקיה: הפרלמנט הופצץ, מסוק הופל

מאבק דרמטי לאחר ניסיון ההפיכה הצבאית נגד משטר ארדואן. 42 הרוגים בבירה אנקרה, ירי לעבר מפגינים שהפרו את העוצר, מחוקקים מסתתרים בבניין הפרלמנט שהותקף, ומטוס F-16 הפיל מסוק שהיה בשימוש האחראים להפיכה. אובמה לצד ארדואן: לתמוך בממשלה הנבחרת. הנשיא חזר לאיסטנבול ונשא נאום ניצחון

 

חיילים מרימים ידיים באיסטנבול ()
חיילים מרימים ידיים באיסטנבול
 

 

הצבא הודיע כי הוא תפס את השלטון בטורקיה , הנשיא רג'פ טאיפ ארדואן הבהיר כי הוא עדיין המפקד העליון - ובשטח החלו הקרבות. במהלך הלילה הדרמטי בטורקיה יצאו אזרחים לרחובות, על אף העוצר שעליו הכריז הצבא, ובשתי הערים הגדולות החלו מחאות וירי כמעט בלתי פוסק. שיא הדרמה הגיע בשעה 2 לפנות בוקר הלילה (שבת), אז דווח כי מטוס קרב מסוג F-16 הפיל מסוק טורקי שהיה בשימוש של האחראים לניסיון ההפיכה. משרד התובע בטורקיה הודיע כי 42 בני אדם נהרגו באנקרה במהלך ניסיון ההפיכה, רובם אזרחים. במקביל דווח כי 17 שוטרים נהרגו בבירה. עם זאת, הבוקר נשא הנשיא ארדואן נאום ניצחון מול תומכיו באיסטנבול, והטלוויזיה הטורקית שחזרה לשדר הקרינה תמונות של חיילים מורדים בידיים מורמות בגשר על הבוספורוס באיסטנבול.

 

חצי שעה לאחר מכן מסרה סוכנות הידיעות אנטוליה כי מסוק הפציץ את בניין הפרלמנט. עוד לפני כן טנקים פתחו באש באזור בניין הפרלמנט בבירה אנקרה, אחרי הודעת הצבא על החלת משטר צבאי - ניסיון להפלה למעשה של שלטון ארדואן. הטנקים הקיפו את הבניין, סמל שלטונו של ארדואן, שנבחר לראש הממשלה ב-2003 ומאז ועד אמש היה השליט הבלתי-מעורער של המדינה. חברי פרלמנט שנוצר עמם קשר אמרו לסוכנות הידיעות "רויטרס" כי הם מסתתרים במקומות מחסה בתוך הבניין.

 

אבל הדיווחים לאחר מכן הראו כי האחראים לניסיון להפיכה מתקשים להשלימה. ראש הממשלה הטורקי טען כי המצב תחת שליטה, תחנת הטלוויזיה הממשלתית חזרה לשדר לאחר ששידרה רק מבזקי מזג אוויר וארדואן קיבל חיזוק גם מדברי נשיא ארצות הברית ברק אובמה שהודיע כי "כל המפלגות בטורקיה צריכות לתמוך בממשלה הנבחרת" - כלומר בארדואן.

ארדואן התראיין באמצעות הסלולר ()
ארדואן התראיין באמצעות הסלולר
האזרחים כבשו טנק (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
האזרחים כבשו טנק(צילום: רויטרס)

מסתתרים מתחת לטנק (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מסתתרים מתחת לטנק(צילום: רויטרס)
בבירה נשמעו לאורך כל הלילה פיצוצים עזים. לפי דיווחים, מסוק הפציץ את מטה הצבא בבירה. הכניסה למקום נחסמה, ואמבולנסים הוצבו שם. סוכנות הידיעות הממשלתית אנדולו טענה גם כי מסוקים ומטוסים הפציצו את מטה המשטרה באנקרה.

 

לפי העיתון "הורייט", קבוצת אזרחים ניסתה להיכנס למטה הטלוויזיה הממשלתית TRT באנקרה שנכבש למעשה על ידי האחראים להפיכה לאחר שלמקום הובאו שני אוטובוסים עמוסים בחיילים. לפי הטענות, כוחות הביטחון פתחו באש מתוך הבניין ופצעו אדם אחד. בנוסף, נטען כי מסוק צבאי פתח באש לעבר הבניין. התחנה עברה מאותו רגע לשדר רק מבזקי מזג אוויר.

 

גם רשת הטלוויזיה CNN טורק עצרה את שידוריה, לאחר שמגישת החדשות אמרה שחיילים נכנסו לאולפנים. מי שצפה בערוץ ראה בשידור חי את האולפן ריק ממגישים, בעוד ברקע נשמעו מדי פעם דיבורים וצעקות. בהמשך אף נשמעו יריות במקום.

 

 

מסוק הופל על ידי F-16 (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
מסוק הופל על ידי F-16(צילום: gettyimages)
ההמון מחוץ לשדה התעופה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
ההמון מחוץ לשדה התעופה(צילום: רויטרס)

גם באיסטנבול הלילה לא עבר בשקט. כוחות הביטחון הוצבו בכניסה לגשרי הבוספורוס, שחסימתם לתנועה הייתה למעשה האות לתחילת ניסיון ההפיכה הצבאית. למרות הודעת הצבא על הטלת עוצר בכל רחבי המדינה יצאו רבים להפגין בגשרים המחברים בין אירופה לאסיה. הצבא לא עמד מנגד, וחיילים ירו לעבר מפגינים שניסו לחצות את הבוספורוס. כמה מוחים נפצעו.

 

"לניסיון ההפיכה תינתן תשובה הולמת", אמר ארדואן בראיון באמצעות הסלולר ל-CNN טורק. "האומה צריכה לצאת לרחובות כדי להתנגד לניסיון ההפיכה. אנחנו נתגבר, ההפיכה לא תצליח". לאחר מכן ערך ראיון סלולרי נוסף ואף התייצב אל מול העיתונאים במקום חופשתו במרמריס. בהמשך נחת אדרואן בנמל התעופה אטאטורק באיסטנבול והתקבל בתשואות על ידי קהל תומכים. הוא התייחס לניסיון ההפיכה ואמר כי "המעורבים בו ביקשו לפגוע בסולידריות ובאחדות המדינה".

 

ארדואן במרמריס (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
ארדואן במרמריס(צילום: רויטרס)

דברי ארדואן נאמרו לאחר שבהודעה רשמית ששודרה אמש בטלוויזיה הממלכתית נאמר כי הוחל משטר צבאי. "חוקה חדשה תכונן כמה שיותר מהר", נאמר בהודעה שאותה פרסמה מגישה ברשת TRT. "השלטון הדמוקרטי והחילוני נשחק על ידי הממשלה הנוכחית. כעת 'מועצת שלום' שולטת במדינה והיא תבטיח את ביטחון האזרחים".

 

"כל קשרי החוץ הנוכחיים יימשכו", נמסר בהודעת הצבא. "תפסנו את השלטון כדי להסדיר את הדמוקרטיה, שלטון החוק יישאר בראש סדר העדיפויות". כל הטיסות משדה התעופה אטאטורק באיסטנבול בוטלו בעקבות זאת והרשתות החברתיות השונות, בהן פייסבוק וטוויטר, אינן פועלות.

 

שר המשפטים וראש הממשלה בינאלי יילדרים האשימו כי נאמנים לאיש הדת פטהוללה גולן, יריבו הגדול של ארדואן, הם בין האחראים להפיכה. עם זאת גולן הכחיש כל מעורבות בניסיון ההפיכה. בסוכנות הידיעות הטורקית "אנטוליה" נטען כי מתכנן ניסיון ההפיכה הוא יועצו של הרמטכ"ל, מחרם כוסא. הרמטכ"ל הטורקי עצמו - גנרל הולוסי אקאר - נלקח בן ערובה ממטה הצבא באנקרה על ידי אנשי הצבא שאחראים להפיכה, לצד בני ערובה אחרים. במהלך הלילה דווח כי הוא נהרג, אך לאחר מכן טענה לשכת הנשיאות כי הדיווח שגוי. ארדואן התייחס בהמשך לדיווחים בנאומו באיסטנבול, ואמר כי אינו יודע מה מצבו של הרמטכ"ל. 

 

משרד החוץ הישראלי הינחה את כל השליחים באיסטנבול ואנקרה לא לצאת מהבתים. מטוס "טורקיש איירליינס" המריא מנתב"ג עם ארבעה נוסעים בלבד מתוך ה-90 שהיו אמורים לעלות עליו, לאחר שכל היתר סירבו ברגע האחרון לאחר שקראו על הדיווחים על ניסיון ההפיכה. זמן קצר לאחר מכן שב המטוס לישראל. טיסות נוספות שאמורות להמריא הבוקר לאיסטנבול - בוטלו.

 

צבא טורקיה נחשב באופן מסורתי לשומר החילוניות במדינה. ב-14 שנות שלטונו של ארדואן הלך ותפס האיסלאם הדתי מקום יותר ויותר מרכזי בחיים הציבוריים, ותוכניתו של ארדואן לשנות את החוקה כך שתחזק את סמכויותיו כנשיא ותבצר את שלטונו עוד יותר הטרידה רבים במעוזים החילוניים.


פורסם לראשונה 16/07/2016 02:08

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: gettyimages
מסוק בשמי אנקרה
צילום: gettyimages
מומלצים