שתף קטע נבחר

הנספח הצבאי לשעבר בישראל - ממנהיגי ההפיכה הכושלת

אקין אוזטורק החל את שירותו הצבאי באקדמיה של חיל האוויר הטורקי, היה טייס קרב וגם נספח צבאי בישראל ב-2000-1998. שיא הקריירה שלו היה בתפקיד מפקד חיל האוויר, אך מהיום נחשב הגנרל המעוטר לאויב האומה לאחר שהיה ממובילי ניסיון ההפיכה הכושל נגד ארדואן ויואשם בבגידה

פרש מהצבא בשנה שעברה, אך המשיך לשרת במועצה הצבאית העליונה. גנרל אקין אוזטורק ()
פרש מהצבא בשנה שעברה, אך המשיך לשרת במועצה הצבאית העליונה. גנרל אקין אוזטורק

יותר מ-2,800 אנשי צבא שהיו מעורבים בניסיון ההפיכה הצבאית הכושל בטורקיה נעצרו, בהם קצינים בכירים. התקשורת הטורקית הצביעה על שני קצינים בכירים שהנהיגו את ניסיון ההפיכה נגד משטרו של הנשיא רג'פ טאיפ ארדואן - גנרל אקין אוזטורק, לשעבר מפקד חיל האוויר הטורקי ונספח צבאי בישראל בשנים 2000-1998, וליוטנט מטין ליידיל, מפקד כוח הכשרת תומכי הלחימה בכוחות היבשה.

 

עוד חדשות מעניינות מהעולם בדף הפייסבוק של דסק החוץ

 

אוזטורק בן ה-64 פרש מהצבא באוגוסט 2015, אבל המשיך לשרת כחבר במועצה הצבאית העליונה, שאחראית בין היתר על מינויים בצמרת הצבא. אם כיום הוא נחשב בטורקיה לאויב האומה, הרי שעד אתמול בערב הוא נחשב לאחד מגיבוריה המעוטרים עם מדליות מנאט"ו ומחיל האוויר הטורקי.

 

גם היה בין מנהיגי ההפיכה. ליוטנט מטין ליידיל, מפקד כוח הכשרת תומכי הלחימה בכוחות היבשה ()
גם היה בין מנהיגי ההפיכה. ליוטנט מטין ליידיל, מפקד כוח הכשרת תומכי הלחימה בכוחות היבשה

 

בשנת 1973 סיים אוזטורק את לימודיו באקדמיה של חיל האוויר הטורקית, שירת בתפקיד טייס קרב, למד במכללה צבאית והתקדם בסולם הדרגות בחיל. בין התפקידים שמילא: מפקד טייסת מספר 141, קצין פרויקטים ומפקד מחלקת הדרכה במטה חיל האוויר, נספח צבאי בישראל בשנים 1998-1996, מפקד מבצעים בבסיס חיל האוויר המרכזי ה-6 בבנדירמה בשנים 2000-1998.

ב-2011 הוא מונה למפקד הדרכת הטייסים, וכעבור שנתיים הוא קודם לדרגת גנרל ומונה למפקד ה-30 של חיל האוויר הטורקי.

 

במהלך יותר מ-40 שנות שירותי בחיל האוויר רשם אוזטורק יותר מ-5,800 שעות טיסה ב-30 סוגי מטוסים, בהם F-16, F-4, F-104, T-38 ו-T-37.

משרד התובע הכללי בטורקיה מסר כי אוזטורק וליידיל יעמדו למשפט בגין בגידה.

 

מוקדם יותר הבוקר תקף הנשיא הטורקי ארדואן את מתכנני ההפיכה הצבאית בפני אלפי תומכיו: "הם כיוונו את הרובים של העם נגד העם, לעבר אימהות, אבות, אחיות ואחים. הנשיא, ש-52 אחוזים העלו אותו לשלטון, שולט בעניינים. הממשלה הזו, שהועלתה לשלטון על ידי העם, שולטת בעניינים. הם לא יצליחו כל זמן שאנחנו עומדים נגדם". בנאום אחר הוא הצהיר כי המורדים "ישלמו מחיר כבד על בגידתם בטורקיה".

 

ראש הממשלה בינאלי ילדרים אמר כי עונש מוות לא קיים אמנם בחוק הטורקי כרגע, אבל ציין כי יישקלו שינויים בחוק כדי לוודא שניסיון הפיכה כזה לא יחזור על עצמו.

 

צבא טורקיה נחשב באופן מסורתי לשומר החילוניות במדינה. ב-14 שנות שלטונו של ארדואן הלך ותפס האיסלאם הדתי מקום יותר ויותר מרכזי בחיים הציבוריים, ותוכניתו של ארדואן לשנות את החוקה כך שתחזק את סמכויותיו כנשיא ותבצר את שלטונו עוד יותר הטרידה רבים במעוזים החילוניים ובקרב בכירים בצבא.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים